| Marius9717 a întrebat:

Dupa ce va spun mica poveste, sa imi raspundeti la intrebarea "ce ar trebui sa fac? ". Deci este vorba de o fata, o fata foarte draguta si simpatica (in fine nu asta conteaza), ne-am cunoscut de revelion, bineinteles eu o stiam de ceva timp dar nu am apucat sa vb niciodata cu ea pana atunci! Trec la subiect: ea avea un prieten iar relatia lor avea cam vreo 3-4 luni insa se certau mai mereu cu toate astea ea il iubea, in fine am intrat pe fir si tot vorbeam la inceput aveam ideea doar "ca prieteni" insa pe parcurs dupa ce am vazut cat de bine ma inteleg cu ea aceasta idee s-a amplificat si imi doream ceva mai mult decat o simpla prietenie. In fine am inceput sa iesim mai des, sa ii fac cadouri ( nu cine stie ce, flori bomboane chestii simple) si parea totul in regula, insa cand am ajuns sa vorbim despre noi, despre o relatie, mi-a spus ca a ramas dezamagita din cauza ultimei relatii si ca nu vrea sa ma faca sa sufar ( cu toate astea eu unu cred ca inca nu a uitat de fostul). si ca cel mai bine ar fi sa ramanem prieteni, insa de atunci nu stiu ceva e diferit, a inceput sa fie mai rece, nu mai e aceeasi persoana comunicativa, pare distanta chiar daca ea spune ca nu e, se cunoaste o imensa schimbare, parca nu avem ce sa mai vorbim... nu stiu ce sa mai fac, chiar as avea nevoie de un sfat...

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Ar fi o idee buna sa te reorientezi catre alta fata. Dupa o despartire este nevoie de o perioada de vindecare si este recunoscut faptul ca relatiiile incepute in aceasta perioada nu dureaza. Fata ti-a spus adevarul si il vezi si in comportarea ei. Nu te privea decat ca amic, acum ca stie ce simti prefera sa faca un pas inapoi fata de tine. Sansele sa fie prietena ta sunt minime. Cu cat te detasezi mai repede cu atat suferi mai putin.

| Jontytzz a răspuns:

Atunci cand refuzi pe cineva exista o modalitate frumoasa si una nu prea frumoasa ( ai avut parte de refuzul frumos ). E mai rece cu tine pentru ca vrea sa poti trece peste ( daca ai putea sa o vezi zilnic crezi ca iti va fi mai usor sa uiti ceea ce credeai ca este? ).
Atunci cand esti indragostit de o persoana cel mai simplu gest devine un gest tandru... cu alte cuvinte : vezi ceea ce nu este.