| Kate_6042 a întrebat:

Dupa cum stim din Biblie, omul este facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.Atunci,de ce unii oameni sunt albi iar altii negrii?

15 răspunsuri:
| marrr a răspuns:

Dupa cum stim din Biblie, faptul ca omul e facut dupa chipul si asemanarea Lui Dumnezeu nu inseamna ca aratam exact ca El, deoarece El este de fapt un spirit, dar noi il percepem ca pe un om in carne si oase pentru a ne fi mai usor[deoarece stim ca Iisus a venit pe Pamant sub forma unui om].
Chipul Lui Dumnezeu in om este spiritul, iar asemanarea e scopul la care tinde, adica mantuirea.

| virusake a răspuns:

Nu observi ca oamenii se schimba de la generatie la generatie?
Candva poate au fost toti la fel si s-au diversificat datorita conditiilor geografice si nu numai.

| Ionut a răspuns:

Se refera la contructie, nu la ten.

| Anakatsu a răspuns:

Pai vezi tu

trebuia sa fie o veriga intre om si maimuta. asa a fost inventast omu negru

tu dc crezi ca negroteii au palmele si talpile albe?

cand Dumnezeu a vopsit negrii ia pus sa stea cu palmele de un zid si ia spreiat ca pe o masina

e logik

| LNK a răspuns:

Salut!
E o intrebare buna.
Exista vreo diferenta intre noi si cei negri, in afara de culoare? Nu. Deci, toti am fost creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.
Culoarea este data de pigmentul diferit al pielii, dar in rest suntem la fel.
Pa-pa! happy

| lilstar a răspuns:

Aseara mi-a spus o prietena ca primul continent populat a fost africa, bun acum parerea mea referitor la ce ai intrebat tu, in biblie nu se refera la culoare, ci la forma, la corp, si in fata lui dumnezeu toti suntem la fel si de aceea urasc oamenii rasisti. Daca ai observat cei din sud sunt in general mai inchisi la culoare, asta se datoreaza si climei probalil care a infrluentat culoarea pielii, de acea au tenul mai inchis, iar cei din nord sunt albi pentru ca este mai rece, asa gandesc euhappy si daca probabil gandesti...pai in america sunt o gramada de negrii iar ei sunt in nord.pai s-au mutat frumos din sud big grin
However este doar o diferenta de culoare, in rest toti suntem la felhappy

| Rares20funde a răspuns:

Iti voi spune un banc legat de astalaughing :

Niste albi merg intr-un bar si se aseaza la masa cu unu negru.Incepe unu alb sa rada de el:
-Ma negrule, sti de ce esti tu alb in palme?
-De ce?
-Pentru ca ai stat cu mainile pe zid cand te-a vopsit Dumnezeu.
Toti rad.Incepe iar albul:
-Ma negrule, sti de ce esti tu alb pe talpi?
-De ce?
-Pentru ca stateai in picioare cand te-a vopsit Dumnezeu.
Iar toti incep sa rada.Se enerveaza negrul si zice:
-Ma albilor, stiti de ce sunteti voi negrii-n c.r?
-De ce?
-Pentru ca v-am f... t in c.r cand eram proaspat vopsitlaughinglaughing.

Si la intrebarea ta raspunsul meu este:
De unde sti ca Dumnezeu nu este jumate alb, jumate negru?

| Delete a răspuns:

Ce biblie? ce dumnezeu? nu fi prost, nu mai crede in asa *****

| piktor a răspuns:

Nu crede in biblie thinking
uneori, cele mai simple raspunsuri sunt alea bune

| Mic a răspuns:

Nu este vorba de corpul uman, Dumnezeu se refera, ca l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea lui, la suflet. Sufletul este spirit, este nemuritor si are libertatea de a alege binele sau raul. Deci, Dumnezeu este nemuritor, este spirit. Acum sper sa intelegi la ce se refera cand se spune ca l-a facuit pe om dupa chipul si asemanarea Lui.winking

| crissnebb83 a răspuns:

Bun bancu de mai jos! in fine tine de constructie nu de culoare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fata mea cea cu circumvolutiuni netede, omul a fost creat ca si coformatie dupa chipul si asemanare lui in limite insa ca sa existe diferente a inventat pigmentul pielii sau melatonina secretata de melanocite care determina pigmentatia pielii asa ca e absurd sa gandesti ca Dumnezeu e alb sau negru el e pur si simplu energie ne are pigmentatie sau orice alta particularitate pe care oamenii o prezinta. Altfel, daca ne facea pe toti identici ramaneam in Epoca de Piatra si inca invatam si la ora asta cum se face focul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stim din Biblie? Biblia demonstreaza?
Reveniti-va! Biblia e o carte scrisa de o secta care nu demonstreaza nimic. E o povestioara in care oricine putea scrie orice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sunt diferiti

| nagycristi a răspuns:

Pentru ca dupa ce Dumnezeu a facut mai multe limbi la Turnul Babel (Gen. 11:1-9) oamenii s-au imprastiat pe suprafata pamantului si asa s-au format popoarele. Acum felul cum arata oamenii a fost influentat si de locul in care traiau, dar si din cauza pacatului.