| ItIsAlright a întrebat:

Dupa parerea voastra cum ar fi cel mai ok sa se plateasca la iesiri, intr-o relatie? O sa va spun o poveste, sa fie treaba mai exemplificata.

Am avut un prieten timp de un an cu care plateam totul la jumatate. O data el, o data eu, totul era in balanta.
Apoi am fost cu altcineva vreo 4 luni, care alegea si insista sa plateasca el totul. Desi eu de fiecare data scoteam bani sau ii ziceam sa platesc macar jumatate.
Eu sunt studenta - adica nu lucrez, n-am banii mei (in afara de cativa dar nu e suma mare), ci de la parinti; si spunea ca el lucreaza, iar eu sunt doar studenta, deci doreste sa plateasca el.
Ambii tipi aveau job-uri bine platite.

Acum revin cu alte intrebari.
1. Ce reiese din comportamentul celor doi? Apreciati mai mult o persoana corecta care vrea totul la jumatate sau credeti ca este zgarcita?
2. De asemenea, credeti ca al doilea tip este o persoana buna sau doar un fraier care da totul pe tava si vrea oarecum sa te faca sa simti ca iti poate cumpara orice?
3. Dar la o excursie lunga spre exemplu, vi se pare normal sa platiti benzina impreuna, nu?

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Îți zic cum fac cu prietenu meu și mi se pare că e ok la noi :
Ieșim la suc și nu plecăm cu pretenția să plătească unu sau altul sau fiecare, în funcție de cum se nimerește... Să-ți dau și un exemplu concret, am ieșit la o terasă și trebuia să intri să dai comanda și am intrat eu să comand că eram cam nehotărâtă și am comandat pentru amândoi și a trebuit să plătesc pe loc și am plătit și consumația lui fără să-i mai cer după, deși s-a oferit să mi-i dea.
în rest, au mai fost dăți când am ieșit să mâncăm și a vrut el să plătească integral. dacă nu e o sumă prea mare (cum a fost ieri de exemplu când am ieșit și aveam consumație de 50 de lei), îl las.
alt exemplu : comandăm mâncare acasă prin aplicație unde eu am cardul băgat și atunci plătesc automat și nu mă mai apuc să-i cer 20-30 de lei cât a fost mâncarea
când ieșim să facem cumpărăturile casei că stăm și împreună ori plătim odată unu odată altul ori împărțim suma finală la jumătate
În excursii prea lungi n-am mers cu mașina încă, deci nu știu cum am proceda la benzină, probabil la un drum de 6-8 ore în sus m-aș oferi să pun și eu bani dar nu știu sincer dacă ar accepta sau nu.

| Liviu a răspuns:

La inceputu relatiei, sau pana te casatoresti, ar cam trebui jumate jumate.Pentru ca la o adica,ti se poate striga, ca trece din partea mea o data, sau din partea ta o data, nu e o problema.Dar sa fim seriosi, bani nu cresc in copaci nici pentru mine, nici pentru tine, nici pentru nimeni.Ideal ar fi jumate jumate pana se cimenteaza relatia, dupa mai trece de la unu, mai merge de la altul etc.

| Sofer a răspuns:

O data el și o data tu data viitoare.

| SLS92 a răspuns (pentru Sofer):

M-ai facut sa rad cu lacrimi foarte simpatic laughing

| alina2k18 a răspuns:

Pai ca barbat te simti ca un rahat sa iesi cu o gagica si sa te uiti la aia cum se cauta in geanta sa plateasca ce a consumat laughing plus ca o sa se simta el aiurea fata de restul barbatilor din restaurantul/terasa/barul respectivwinking
Ala al doilea nu era fraier.
Primul cu siguranta era zgarcit laughing
Poti ca fata sa achiti tu tipsulwinking sa lasi acolo cativa lei.
Eu nu accept sa-mi plateasca cineva dar eu am alte motivewinking

| Liviu a răspuns (pentru alina2k18):

Unu din ele ar fi, educatia primita de la tata, sau poate ti-a strigat vreun lingau, si de atunci ai hotarat ca sa elimini posibilitatea ca vreun nevertebrat sa iti strige.Stiu ce zici, hehe...e greu cu anumiti barbati.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mă lasă rece gesturile astea. Doar la zile de naștere accept pomeni. Dacă ieșim undeva și facem consumație serioasă sau facem cumpărături împreună, normal că nu stăm să ne țigănim la fiecare leu, aproximăm acolo cam cât ar veni de fiecare, dar să-mi plătească mie tot? Dacă nu ține atât de mult să apuce ziua de mâine, sigur. Click dreapta delet nu stăm la discuți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea ta cred ca poate fi formulată simplu: De ce unii oameni preferă să plătească pe jumătate iar alții preferă să își atribuie toată cheltuiala. Asta depinde mult de situația financiară a fiecărui om, de cum preferă el să își investească banii și de cum cheltuie. Dacă eu spre exemplu am o situație materială mai prosperă decât a ta, dar totusi nu vreau sa fac risipa pentru că banii respectivi sunt importanti pentru mine si înseamnă viitorul, sănătatea și pasiunile mele, atunci bineinteles ca e sănătos sa te gândești că nu e in regula sa faci un obicei din a plăti întotdeauna consumatia iubitei tale. Dacă însă este ceva mai serios si banii mei sunt si ai tăi și vice versa atunci nu mai vad asta a fi o problema. Depinde cum stau lucrurile între voi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine că nu mai vorbești cu nici unul dintre ei.
Depinde de cine se simte cel mai bine cu celălalt. Ăla ar trebui sa plătească. Nu contează salariile aici.

Oricum sunt mai importante gesturile, poate cadourile și faptele decât banii împărțiți.
Din moment ce aia lucrau și aveau salarii bune ce căutau cu o studenta?
Am văzut unele relații unde ea lucra in timpul facultății / studiilor pentru el, ii gestiona afacerea. Făceau o echipa grozava.
Aia mai înțeleg, dar în rest cat timp tu ca bărbat ai job bun, dar ieși cu studente la întâlniri. E nasol, maxim ieșiri prin parc ori sex.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce e asa nasol sa iesi cu studente?sad

| SLS92 a răspuns:

Ala de la Fara Sens TV spune clar >) fiecare isi plateste partea si tind sa ii dau dreptate, dupa aia printesa se invata la fraier si maine si poimaine

| SLS92 a răspuns:

Daca dai de o praduitoare by MIRCEA BRAVO faci credite la banca pe 2 ani cauta pe Youtube laughing)

| SLS92 a răspuns:

E la moda asta cu cinstea, mai ales prin cluburile din Bucuresti >) vrei pasarica cotizezi platindu-le masa si consumatia

| Daz01 a răspuns:

Dacă relația este la început este ok ca el să plătească, dacă nu are bani se rezumă la o plimbare în parc. Dacă relația este deja avansată plata o face cine pică, ce mai contează?

| Hannah06 a răspuns:

Eu zic ca baiatul si din cand in cand fata.Nu sunt materialista, dar mi se pare frumos ca un baiat sa plateasca, mi se pare ca denota dorinta de protectie, lipsa zgarceniei, educatia. E regula ca cine invita, acela sa plateasca. Eu de exemplu imi platesc nota daca nu imi place tipul pentru ca nu vreau sa existe asteptari, indatoriri.
2.Nu cred ca e un fraier, doar ca probabil se gandea ca are salariul mai mare si asta simtea ca trebuie sa faca.
3.Depinde.Cred ca as plati altceva in schimb. Nu mi-ar placea sa-mi ceara bani de benzina.