| ItIsAlright a întrebat:

Voi cand plecati cu iubita/iubitul la munte/mare cateva zile, platiti benzina impreuna? Este ceva normal ca el sa ceara de la tine sa cotizezi jumatate pentru benzina? Sau este doar o persoana zgarcita?

17 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

In mod normal, mi se de bun simt ca barbatul sa plateasca, in numele cavalerismului. Problema este ca nu inteleg de ce nu se ofera femeile sa plateasca jumatate...nu vor ele sa fie egale cu barbatii? Nu pe asta se tot bate moneda peste tot in lume, in frunte cu mancatorii de rahat de la Hollywood? "Women's empowerment"! Nu asta vor femeile? Sau vor sa fie egale cu barbatii doar cand le convine?winking

| ItIsAlright explică (pentru wildthing):

Eu nu am zis ca nu vreau sa platesc. Vara trecuta am pus si eu jumatate pe unde am mers. Doar ca spre exemplu m-am mai consultat cu ai mei, iar ei au fost de parere ca pare cam zgarcit. Ce-i drept, eu nu lucrez, doar el lucreaza, doar ca nu are un salariu atat de mare.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns (pentru wildthing):

Frate stii cum se spune " totul pana la bani", cand vine vorba de bani se schimba drastic lucruriile, lupii moralisti devin mielusei

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns (pentru ItIsAlright):

Domnisoara e clar ca luna de pe cer si apa din Grecia ca este un zgarcit iar faptul ca cerseste bani de la o fata care nu are loc de munca denota un caracter neadecvat

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Depinde de cat timp se cunosc partenerii. La inceput, da, mi se pare normal sa se faca jumate-jumate. Pe parcurs ar fi ok sa discutati despre acest lucru.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Valeleleu domnisoara! ti-a cerut iubi sa platesti jumatate de benzina? halele maica sfanta aparatorul nostru, Este un zgarcit domnisoara! fugi cat te tin picioarele, daca continui relatia si va mutati impreuna te va masura la fiecare metru cub de apa consumat!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

E zgîrcit de ce te ai dus cu asa un om? In loc sa i ti faca o surpriza sa te duca la munte el ce face te pune sa achiti benzina? Si mai vrea sa face ti si sex? Sa faca singur manual.

| LoveSleep a răspuns:

Te-ai consultat cu ai tai
rolling on the floor
Și ce te așteptai sa zica?

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns (pentru LoveSleep):

Au dreptate parintii, daca fiica ta e studenta si nu poate deocamdata sa munceasca ti-a spune ca iubii ii cere bani pentru combustibil nu ti-ar sari tandara?

| ItIsAlright explică (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Ba da. Da, stiu ca ai dreptate. Poate candva o sa ii spun. N-am avut curajul sa vorbesc despre asta nici anul trecut, cand tot asa i-am dat si pentru mare si pentru munte jumatate. Si ma rog, n-au fost singurele dati cand parca a dat dovata de zgarcenie. Nu stiu ce sa fac. Faza e ca fiind la inceput si el cu salariul, si fiind si relativ mic, chiar daca este intr-un domeniu greut si respectabil, nu prea si-l gestioneaza ok, si apoi isi da seama ca nu prea ii ajung. Posibil pe viitor, ori sa ramana la fel, ori sa isi revina si el cu banii, si sa nu mai faca de astea.

| ywar a răspuns:

Când ai o relație stabila, nu știu dacă mai contează. Asta ar include familie și responsabilități.
Când te duci cu o fetita asa la vrăjeală, trebuie sa plătești și tu peisajul care ți se arata seara, în patru labe, în dormitor.

| CIaudiu a răspuns:

Il pui si tu pe el sa-ti plateasca partida de sex. laughing

| Tatsel a răspuns:

Sa plateasca el tot si tu sa te distrezi de banii tai. Nu e pare normal.
Intr-o relatie daca doar el plateste tu cu ce contribui?
Zgarcit ar fi atunci cand nu te-ar duce nici unde.
Si de mine s-a profitat cat s-a putut dup'aia am fost parasit :-(

| ItIsAlright explică (pentru Tatsel):

Hey! Noi mereu am fost jumi-juma, in tot acest timp, si la iesiri, si oriunde, si asa mi se pare normal. Nici vorba de profitat, sau ca el a platit mereu. Mai mult ma refeream la gestul in sine, la faza cu benzina. Adica suna normal, ca doar amandoi calatorim, dar daca stai sa te gandesti, parca... majoritatea nu fac asa, si pare un gest cam naspa si parca incep sa imi pun intrebari. Ok, inteleg ca poate nu se descurca asa bine cu banii, dar eu m-as simti prost sa fie invers si sa il pun pe el sa plateasca daca conduc eu. In plus, el lucreaza, iar eu sunt inca studenta. Inteleg ca am si eu banii mei, sau parintii imi dau oricand, dar totusi...

| ItIsAlright explică (pentru Tatsel):

Daa, asta e faza, ca nu stiu daca e chiar zgarcenie grava. Adica mereu ne ducem in locuri decente spre scumpe. Niciodata n-a zis nu, hai dincolo ca e ieftin. Nici la mancare nici la nimic. Mai are faze cand zice:"mama ce scump e produsul x y", dar nu face nimic din asta, we all say this sometimes. Dar are si faze cand da... pe buna dreptate ramane fara prea multi bani, ca sa zicem, nu stie sa ii gestioneze, si ma simt uitata uneori, sau ca nu imi ofera mici atentii prea des.

Imi pare rau si pentru ce ai patit tu! Si eu am fost cu un tip care nu ma lasa sa scot bani de la mine pe nimic, dar ma simteam ciudat, te face oarecum psihologic, sa crezi ca un tip care iti plateste mereu este destul de usor de controlat, sau ca e simp, daca cunosti termenul. Dar el avea o situatie mult mai buna ca si actualul. Dar totusi... ma facea sa cred, prin felul in care eram tratata, ca pot face orice cu el. Dar nu am profitat de el, din contra, eu am fost cea care a rupt legatura, pentru ca simteam ca nu sunt atrasa fizic prea mult de el. Eu nu pot ca alte persoane, sa stau si sa profit, daca nu ma simt la locul meu.

| 25girl a răspuns:

Eu de obicei nu plătesc absolut nimic. Asta în condițiile în care am discutat cu prietenul meu despre acest aspect, oferindu-mă, măcar din când în când sa mai contribui și eu măcar pentru partea mea. El m-a asigurat că nu trebuie să îmi fac griji și de atunci a rămas așa.
Nu cred că iubitul tău este neapărat zgârcit, pur și simplu nu poate să acopere singur cheltuiala.(tu știi mai bine cum stă din punct de vedere financiar)
Din punctul meu de vedere, este foarte normal să contribuiți împreună la cheltuieli, atâta timp cât el nu este bogat și nu iși permite să te ducă în excursii pe banii lui. Așa procedează multe cupluri.

| ItIsAlright explică (pentru 25girl):

Pai asta e si faza, ca nu poate sa achite el singur cheltuiala, nu are un salariu prea mare, iar eu sunt studenta, momentan nu lucrez, dar am cativa bani, si ai mei imi dau mereu. Doar ca m-am consultat cu ai mei, si au zis ca faza cu benzina e cam zgarcenie. De aceea voiam sa cer si alte pareri. Eu anul trecut am pus bani, mie mi se pare normal, ca mna, calatorim impreuna iar banii nu cresc in copaci. Dar voiam sa stiu asa, cateva pareri, deapre gestul in sine, de a astepta ca benzina sa fie platita si de celalalt.