| oFrunza a întrebat:

Dupa primul contact sexual, cat poate intarzia menstruatia? Deoarece a trecut deja o luna jumatate.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia nu se porneste la data calculata sau data la care a fost preconizata/previzionata inceperea ei; 1. ) in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT intarzierea poate fi provocata de existenta unei posibile sarcini instalate in uter sau o dereglare hormonala majora aparuta in organism si; 2.) In cazul in care ciclul menstrual este de tip NEREGULAT, din cauza faptului ca probabil s-a instalat amenoree secundara sau chiar sindromul de ovare chistice/polichistice (SOPC) din cauza functionarii tot mai defectuoase/incorecte/accentuate a glandelor endocrine. Raspunsul corect poate fi dat de rezultatul analizelor hormonale efectuate in astfel de sitiuatii de catre un medic endocrinolog. Multa sanatate!

| SG1995 a răspuns:

Dragă nu vreau să-ți eu vestea, dar dacă a ejaculat în tine congrats ai să fii mămică, fă un test de sarcină. Câți ani ai?

| oFrunza explică (pentru SG1995):

Ce legatura are raspunsul tau cu intrebarea mea...

Si sa iti raspund intrebarilor : Nu, nu a ejaculat si are 16.

| SG1995 a răspuns (pentru oFrunza):

Simplu dacă nu ția venit ciclu, sunt mari șanse să fii însărcinată.

| oFrunza explică (pentru SG1995):

Bun, asta am inteles si stiam deja, ma intereseaza perioada de intarziere.

Fiind baiat e putin normal sa fii in ceata ca si mine, din cauza asta intreb, ce imi spui tu deja stiu.

| SG1995 a răspuns (pentru oFrunza):

Păi luna când ați făcut sex?