| Mkeynes a întrebat:

Durere de sani
Sarcina? Sau nu

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU exista nicio legatura intre durerea aparuta la nivelul sanilor si sarcina incipienta. Durerea aparuta si manifestata la nivelul sanilor de cele mai multe ori pur si simplu reprezinta starile care apar in urma schimbarilor hormonale frecvente care se produc in organismul fetelor incepand din perioada pubertatii si apoi pe parcursul adolescentei, dar mai ales ca urmare a modificarilor structurale interne a tesutului mamar. De asemenea sanii pot sa devina durerosi la atingere si din cauza cresterii lor in marime si volum, proces in urma caruia se produce o intindere destul de rapida, continua, permanenta si tot mai exagerata a pielii care ii acopera si ii sustine. Si nu in ultimul rand, durerea poate sa fie urmarea apasarii sanilor de cupa unui sutien gresit ales, care poate fi prea mic (pentru a fi sic!) sau are forma incorecta. Forma si/sau marimea neadecvata a cupei sutienului poate provoca o apasare exagerata asupra sanilor si din acest motiv poate sa apara senzatia de durere localizata in exteriorul sanului. In cazul in care durerea este localizata in profunzimea sanului, adica in interiorul tesutului mamar, in acel caz se impune palparea profesionala a sanilor de catre un medic senolog/ginecolog specialist, in vederea depistarii unor eventuali noduli/chisturi sau a adevaratului motiv care provoaca durerea si disconfortul resimtit. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mai asta isi lipseste o sarcina, nu are legatura una cu alta, lipsa menstruatiei timp de o luna este o dovada

| Mkeynes explică (pentru RAY):

Adica
Primele simptome cica sunt durerile de sani

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Doar modificari hormonale.