| B3HappyN0Worry a întrebat:

E adevarat ca daca faci sex neprotejat la menstruatie, ai 0% sanse la sarcina?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este 100%/cu totul imposibil sa se poata forma sarcina in prima si a 2-a zi de menstruatie chiar si daca sperma este ejaculata in vagin.
In cea de a 3-a si a 4-a zi de menstruatie atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina in cazul in care sperma este ejaculata in vagin, se apreciaza ca fiind posibila in proportie de 1- 3%, adica probabilitate de sarcina este infima.
O probabilitate mai mare de a se putea forma sarcini de circa 4-8% incepe sa existe numai dupa cea de a 5-a zi a ciclului menstrual insa aceasta posibilitate apare/exista numai in cazul in care sunt intrunite 2 conditii obligatorii si anume :
-- daca ciclul menstrual este de tipul extrem de neregulat, adica dereglat foarte grav, sever
-- sau in cazul in care ciclul menstrual este de tipul regulat, dar de obicei are lungimea minima posibila de 21-22 de zile. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da.

| Goete a răspuns:

Eu da. Am facut cu.multe fete la.menstruatie si nu am ramas insarcinat

| MeConstantine a răspuns:

Este adevărat totodată ca se pot transmite o multitudine de boli sexuale dacă se face sex neprotejat. Gândește-te doar ca menstruația este legata de sânge și sângele ei i-a contact cu tine. Recomandarea mea este sa nu faci sex/dragoste pe perioada menstruației dacă ții la sănătatea ta și a partenerei.