| clawdya_8655 a întrebat:

E o poveste mai lunga. Sper sa aveti rabdare sa o cititi. Sunt cu un baiat de 5 luni. E un tip misterios, nici pana acum n am reusit sa l citesc. Nu crrd in zodii, e rac laughing. In fine. Are 27 de ani, eu 22. Pe la inceput relatiei mi-a zis ca el a iubit o singura data si de atunci n a mai simtit nimic pentru nicio fata.Pentru mine cica simte ceva aparte ceva ce n a simtit de la foata pe care a iubit o (acum 4 ani) pana la mine dar ca nu e vorba ca e indragostit. A tot avut relatii, a incercat si nu a ajuns sa simta nimic pentru celelalte. Asa, revin. Ne am despatit la 4 luni, de comun acord. Amandoi simteam ca lungim relatia degeaba. Eu chiar il iubeam si il iubesc, doar ca parca nu eram fericita. Sunt si eu o fire destul de dificila adica suparacioasa, nu prea sunt intelegatoare etc. Dupa 2 saptamani m-a cautat, pana in vacanta de iarna, ca daca as vrea sa ne vedem pana plec acasa. a venit, m-a luat de la facultate si am mers acasa la el( fara sa se intample ceva intre noi). Acolo el mi-a zis ca i-a fost dor de mine, ca i-a fost greu fara mine si ca el ar vrea sa ne impacam. Eu am facut pe dura, ca nu si nu. Poate ca aveam in cap si vorbele lui inainte de despartire ( simt ca nu te pot iubilaughing ). Am hotarat sa ne mai dam o sansa. E el rece si pare ca nu i pasa dar atunci cand e cu mine parca totul se schimba( pupacios, lipicos). E dificil si el. Acum e bine, acum nu. El de cand am reluat relatia e cel optimiat ca va merge. Eu, nu prea. Desi repet il iubesc dar el nu stiu ce simte. Nu e omul cuvintelor, declaratii, complimente. Si cand il intreb, da un raspuns de ma baga in ceata rau.o invarte dupa cires laughing. Si acum marea problema. el este cantor la o biserica si este si intructor auto. Asta inseamma ca e destul de ocupat. Mereu ne ciondaneam pe chestia asta. La inceputul relatiei ne vedeam in fiecarr zi cate 5- 6 ore, era si mai liber el. Acum ne vedem destul de rar desi el sta cam la 5 minute de mers cu masina fata de mine. Imi apune ca sa il inteleg, ca e obosit si ca se gandeate ca maine o ia iar de la capat. Vine seara la mine, stam 5- 6 ore si pleaca sau doarme la mine. Cam de 3 ori pe saptamana. spuneti mi parerea voaatra la orice vreti voi. Si ce as vrea aa va intreb este.credeti ca, chiar daca tine la mine, e prea obosit pentru a veni asa de des cum as vrea eu? Ca il epuizeaza toate alea? Cateodata sunt conatienta de asta. Eu am doar facultatea si parca trag in plug.dar totusi intreb. Sper ca ati inteles ceva. Am prea multe in cap ai nu stiu cum sa le fac sa intelegeti ceva. Multumeac anticipat

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca relatia va avea un viitor fericit! Daca acum nu face un efort sa iasa din starea de prosteala in care se scufunda, cum crezi ca va fi relatia asta peste 2 ori 5 ani?
Daca ar fi fost indragostit de tine, nu ar fi rezistat sa nu te vada zilnic, asta-i clar!
Totusi, unii se obisnuiesc sa lungeasca o relatie, de teama sa nu fei singuri, desii, relatia nu merge, ei nu fac nimic sa o imbunatateasca. Asemenea realtii sunt sortite esecului!
Dureros este si declaratia lui: "simt ca nu te pot iubi".
Eu personal, dupa declaratia asta as fi facut stanga imprejur si in veci nu m-as mai fii intors la el!
Eu cred ca-i pierdere de timp cu relatia asta, vad ca nu mai este pasiune intre voi, vad ca nu mai este dorinta, probabil el incearac sa tina la tine, probabil ii este frica sa nu ramana singur de gura lumii, probabil inca o iubeste pe fosta, dar este clar ca pentru tine nu prea are nimic.

8 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Parca mi-ai descris iubitul la inceputul relatiei noastre. Oh, cat am mai tras. E posibil sa aiba amintirea fostei in cap, dar nu bag mana in foc deloc ca inca o iubeste. Au trecut 4 ani totusi. Poate doar compara toate fetele cu ea. Cred ca el este mai matur decat tine, nu mai vede iubirea aia cum o vezi tu, cu fluturi in stomac vesnic si stat doar cu iubi-bubi. Insa nici nu o simte momentan. Imi amintesc ca iubitul meu la fel imi spunea, ca nu se poate atasa si ca ma va face sa sufar, si am luptat. Acum implinim 4 ani si locuim in aceeasi casa.

Iubitul meu este o persoana mai inchisa in el, niciodata nu a fost romantic si niciodata nu a stat lipit de mine cum mi-am dorit. Insa am acceptat asta si am invatat sa-l iubesc asa cum e. Cu momentele lui.

Asta poate ar trebui sa faci si tu, insa se pare ca nu poti. Nu are sens sa continui o relatie in care tu nu crezi. Pentru ca asta spui, ca nu crezi, desi il iubesti, nu vezi un viitor - atunci de ce te mai chinui? De ce va chinuiti amandoi?

De vorbit cu el, ai incercat sa vorbesti? I-ai spus ce crezi tu? Cred ca ar trebui sa-ti pui si tu ordine in ganduri si sa vorbesti cu el. Spune-i tot. Nu o sa stii niciodata ce simte daca nu-l intrebi. Asta doar daca te gandesti mai bine si vezi un viitor. Succes!

| clawdya_8655 explică (pentru Ririru):

Poate ca pesimismul asta al meu vine din faptul ca eu gandesc prea mult. Poate ca sunt construita pentru a pune raul inainte. Am stabilit ca acum cand ne vom vedea ( ca eu sunt in vacanta), vom avea o discutie serioasa( initiativa luata de mine). Si nu e chestia ca vreau sa l schimb, pe departe gandul asta. Cred ca frica mea majora e ca nu mai gasesc altul asa laughing. E el stangaci, dar are multe calitati si de inselat nu se pune problema. Nu l as vedea. Crede ma ca de cand ne am impacat sunt mai confuza ca oricand. Pe de o parte zic ca merit mai mult, dar nici fara el nu pot. Astept sa am diacutia aia serioasa, mi e si frica. Cine stie ce bazaconii imi mai spune laughing. Ma gandesc ca poate am eu prea multe asteptari de la partener. Nu mai stiu.

| Ririru a răspuns (pentru clawdya_8655):

Bun. Gresesti cu pesimismul. Nu faci decat sa atragi rau in viata ta. Stiu exact ce spui, si eu am momente d-astea, adica mai mereu laughing
Insa incerc sa gandesc pozitiv, nu aduce nimic bun faptul ca pui raul inainte, din contra, te poti stresa degeaba pe niste chestii care chiar se pot rezolva usor sau cu o discutie.
Nu iti mai bate capul. Uneori e bine sa lasi lucrurile sa vina de la sine, sa-si urmeze cursul. Succes in discutie, sper sa fie bine! happy

| RAY a răspuns:

Cand un barbat iubeste cu advarat o fata o va iubi toata viata lui, cand o fata iubeste un baiat il va iubi pana va da de altul, vezi ca nu merge fa-ti alt iubit si gata ca de uitat il uiti si toata iubirea in cateva zile

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Eu inteleg asa: tu ai cunoscut pe unul si incerci cu toata staruinta sa il schimbi sa fie cum tu ai dori.

Sfatul meu poate il consideri dur: lasa-l.

Dar gandeste-te cati tipi buni ar face multe pentru a fi cu tine.

O relatie este ceva care sa te faca sa te redescoperi in diverse moduri placute.

Nu sa te tina pe loc, etc.

Nu e vorba de a pleca la prima problema. Ci e vorba de a iti trai o tinerete care nu se mai intoarce.

| vocea a răspuns:

Buna stimat utilizator, din cate vad ai ce povesti, iar situatia mi se pare simpla cine te iubeste te cauta si vrea sa fie mereu, bucurati-va de relatie nu o mai consumati pe tot felul de nebunii, sunteti tineri sa vreau sa vad ca va iubiti.

| cikone a răspuns:

Da,este clar...în mintea lui este încă fosta, pe care probabil a iubit-o foarte mult, și acum este picat în "butoiul cu melancolie".

| Mihai985624 a răspuns:

Posibil sa compare fiecare tipă cu acea fată pe care a iubit-o, de aia nu simte nimic pentru nimeni. In capul lui este inca respectiva. Din cauza asta nu cred ca e pregătit sa continue relația cu tine..nu se implica total