| Raluuuucaaa16 a întrebat:

E ok sa-mi întârzie menstra dacă am făcut sex protejat iar prezervativul nu a fost rupt/spart?
Mentionez ca trebuia sa-mi vina prin 15 max 20... Și cum a trecut.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca dupa socoteala ta a reiesit ca sangerarea menstruala putea sa inceapa intr-un interval intins pe distanta a 5-6 zile, inseamna ca cel mai probabil ciclul tau menstrual este de tip NEREGULAT. Daca rationamentul privind caracteristica ciclului tau menstrual este valabil, se poate aprecia ca in conditiile precizate formarea si existenta unei sarcini se poate exclude in proportie de peste 95-97% si neinceperea menstruatiei se datoreaza pur si simplu faptului ca actualul ciclu menstrual este mai lung comparativ cu altele. Nu ai nimic altceva de facut in afara de a astepta pana ce va porni sangerarea menstruala in zilele urmatoare. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este ok daca menstruatia ta este de tip NEREGULAT.
Dupa cum faci ap[roxiamre de 15 sau 20 ale lunii, este clar ca nu ai habar ce tip de mentruatie ai, de aceea spun eu, ca cel mai probabil este de tip Neregulat.
Menstruatia REGULATA se succede intotdeauna la exact acelasi numar de zile, in fiecare luna.

| Anca32 a răspuns:

Dacă ai făcut sex protejat și știi sigur ca prezervativul nu s-a rupt da nu și cum fi însărcinată. Dereglarea hormonala nu are cum sa ți întârzie menstruația mai mult de 3 zile.

| Anca32 a răspuns:

La mine de exemplu am avut contacte sexuale neprotejate, menstruația mi-a venit luna trecuta pe 1, ciclul meu menstrual e cam de 22 zile pana acum mi-a venit tot la fix dar acum întârzie de 2 zile

| Mymy123 a răspuns:

Poate fii o dereglare hormonală dacă te ai protejat?