| aurelia96 a întrebat:

E pacat sa te masturbezi ?

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, din punct de vedere al religiei crestine, este pacat. Tot atat de adevarat este ca din punct de vedere medical si psihologic este o etapa normala si necesara in dezvoltarea adolescentilor.

| mgtow a răspuns:

Pai nu are de ce sa fie asa mai ales si dumnezeu trebuie sa inteleaga ca omul mai are nevoie sa se masturbeze daca nu are pe nimeni daca nu-i convine asta atunci sai arunce o iubita din cer sa nu se mai masturbeze sau viceversa daca e fatawinking

| carminaburana43 a răspuns:

Nu este. E cum a zis si expert TPU un proces normal al adolescentei, mai mult de 75 la suta din adolescenti o fac. E mai bine decit sa incepi viata sexuala.

| Pacala a răspuns:

Nu, si e chiar un lucru normal. Inclusiv in cuplu, masturbarea reciproca aduce un mare plus vietii sexuale. happy Din punct de vedere religios, nu cred ca zice pe undeva despre masturbare. Plus, dogmele religioase chiar n-au ce cauta cand e vorba de viata sexuala, care tine de liberul arbitru.

| anna01 a răspuns:

E pacat sa nu te masturbezi.

| virusake a răspuns:

Da. Dirigu e de religie. Tin minte ca ne-a citit un pasaj de nu stiu unde: "e mare pacat sa iti irosesti samanta in pamant" sau ceva de genul...
rolling on the floor

| Borgir a răspuns:

Un popa modern ar spune a nu

| cucu a răspuns:

Nu stiu ...intreaba un preot. ce pot sa spun e ca in anumite momente este chiar "sanatos"

| PredatoR a răspuns:

Sincer sa stii ca nici nu ma intereseaza. Este pacat sa te culci cu cineva inaintea casatoriei, si sunt multe pacate pe care totusi le facem ca nu putem sa traim perfect. Ce-ar insemna sa ai un prieten dupa 18 ani, sa nu intri in cluburi etc. Ce ar mai fi?laughing O viata ai, traieste-o! Bine asta nu inseamna sa furi etc...

| SEAL a răspuns:

Daca te iei dupa biblie e pacat si sa te speli pe maini ca cica OMORI microbi

| doroteea a răspuns:

Dap si daca stai sa te gandesti bine, e pacat si sa te culci cu cineva fara sa fii cununat religioslaughing... asta ehappy.

| bdl a răspuns:

Da, onanismul e pacatwinking

| Padrino a răspuns:

Daca esti fata. cu siguranta e pacat! Daca esti baiat... e obisnuinta!rolling on the floor

| restauratoru a răspuns:

Dumnezeu odata cu ispita a pregatit si o cale de iesire, caci EL este drept.
e pacat conform Biblie.
Lumea cu valorile ei se va duce in IAD
si viata nu depinde de tine si nu este despre tine, ci despre Dumnezeu.
incearca sa-L pui la incercare pe Dumnezeu...