| Beibiiii a întrebat:

E posibil ca, caderea parului si matreata excesiva sa fie un efect advers al pilulei de a doua zi? Am luat-o in urma cu cateva zile, nu am avut alte probleme, in schimb parul imi cade foarte tare si scalpul arata ingrozitor cu toate ca abia am iesit de la dus.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sunt foarte rare cazurile astea. Oricum, e prea devreme, dupa cateva, zile sa apara reactii adverse.

| corbulalbrosu a răspuns:

Caderea parului poate fi accentuata in cazul folosirii pastilelor AC, (dar nu provocata) de obicei la femeile care au o predispozitie genetica, insa inceteaza imediat dupa intreruperea tratamentului sau renuntarea la folosirea unor metode contraceptive pe baza de hormoni. Ai putea incerca sa folosesti inelul contraceptiv vaginal deoarece concentratia de hormoni emisa de aceasta in organism, este cu circa 40% mai mica decat cea existenta in pastila AC cu cea mai mica cantitate de hormoni. Intreaba-l si pe medicul tau ginecolog. Sanatate.

| Mason13 a răspuns:

Stai linistita, nu e nicio problema... e doar cancer laughing)

| Beibiiii explică (pentru Mason13):

Haha))..incurajator!