| angelinthedark a întrebat:

Eram suparata pe prietenul meu ca duminica seara el s-a dus cu prietenii la bere si eu am asteptat la el acs sa vina, ca el m-a chemat la el...in fine, am vrut sa ma despart de el, insa el a tot insistat sa il iert ca isi cere scuze, m-a sunat intr-una ca ii pare rau si am zis ca totusi sa il iert ca de obicei se comporta super cu mine asta a fost o escapada. Dar eu continui sa ii reprosez ce mi-a facut si el a zis ca daca l-am iertat sa nu mai ii amintesc ca ii pare rau, eu i-am zis ca pentru el pe primul loc sunt prietenii, berea. dar el mi-a jurat ca ma iubheste si eu sunt pe primul loc pentru el si ca e baiat si asa sunt baietii mai iasa si ei l o bere din cand in cand dar tot eu sunt cea mai importanta, mi-a promis ca duminica nu mai merge niciunde de acs si ca sta toata ziua cu mine, bine ca ne vedem zilnic, deci nu ma neglijeaza insa vreau sa stea doar cu mine nu cu mine si cu altii pe langa si mi-a promis ca asa va fi, va sta doar cu mine si ii va da la o parte pe ceilalti. Bun, intrebarea mea ar fi:oare chiar am facut bine ca l-am iertat? Oare are rost sa ii scot ochii cu treaba asta? Sau ce sa fac, cum sa ma port cu el dupa ce mi-a facut, ca m-a lasat si a plecat la o bere dar mentionez ca nu mi-a mai facut asta doar o data, asadar ce sa fac?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ierti ceva, atunci niciodata nu mai amintesti acel lucru. E normal ca un om sa aiba, pe langa viata de cuplu, si o alta viata, prieteni, ocupatii. Nu poti sa intri cu ghetele in sufletul si intimitatea lui, sa-i impui sa-si sacrifice viata intreaga pe altarul iubirii pentru tine. Daca cumva tu nu ai prietene si iti dedici tot timpul acestei relatii, sa stii ca tu nu te comporti normal. Chiar daca ti-a promis ca nu va mai avea prieteni si viata in afara statului cu tine, nu a facut-o de bunavoie si nu va trece mult si se va simti incatusat. Isi va dori din ce in ce mai mult libertate si fiindca tu nu i-o permiti, va renunta pana la urma la relatie, fiindca un om nu poate trai ca un hamster in cusca.

10 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu este bine că i-ai reproşat, pentru început.
Cum să-ţi explic eu, niciodată să nu mai faci asta!
De ce? Pentru că pe prietenii lui îi ştie, de cele mai multe ori, de mai mulţi ANI decât de ştie pe tine.
În al doilea rând, aşa cum ţi s-a spus mai sus, nu îi poţi impune să nu iasă cu prietenii. Ce-ar fi să-ţi facă şi el aşa? Cum te-ai simţi? Pe sistemul "ce ţie nu-ţi place, altuia nu face!".
Oricât de multă nevoie de tine ar avea şi oricât de mult te-ar iubi, întotdeauna va avea nevoie de socializare şi de prietenii de pahar.
Singura lui greşeală este că te-a pus să-l aştepţi. Şi pentru asta foarte bine ai făcut că l-ai iertat şi asta ar fi bine să nu se mai întâmple.
DAR, să-i reproşezi că iese duminica la o bere cu prietenii? Să-i IMPUI să stea NUMAI CU TINE şi să nu se vadă şi cu prietenii?

Mie mi se pare că TU eşti cea care greşeşte şi eşti EXAGERATĂ şi nu el.

Sănătate.

| nicol20 a răspuns:

Daca l-ai iertat nu este indicat sa ii scoti ochi nu este placut da ai facut bine ca l-ai iertat daca il iubesti si daca te iubeste incearca sa fi mai intelegatoare si sa nu mai fi asa egoista sa il ti doar pentru tine poti sa il mai lasi din cand in cand la o bere iti va multumi pentru asta asculta-ma sunt trecuta prin asta mai bine merge fara sa stii tu si pe urma afli din intamplare nu e bine asa nu.Bafta

| kaya a răspuns:

Daca a facut-o de mai multe ori sa ii faci la fel, cheama-l la tine, lasa-l singur si iesi cu fetele laughing si te faci ca ai uitat de el sa vada ce fel e.winking

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Daca o sa mai contiunui sa il stresezi se va satura.Mai bine lasa-l mai liber si vei vedea ce "lejera" va fi relatia.
Daca ti-a spus ca ii va da la o parte pe ceilalti, ai incredere in el si nu il mai tine atat de strans.
Teama imi e de cuplurile astea(am trecut prin asta)atunci cand unul din parteneri reactioneaza asa(ca tine big grin )nu ajung la un bun sfarsit.Imi pare rau sa-ti spun asta, sper sa nu fie si cazul tau.
Numai bine"

| gheorghita a răspuns:

Intelege-l mai si tu are si el prietenii lui nu mai fi asa posesiva. iesi si tu cu prietenele tale cand iese el cu prietenii lui. Daca te iubeste nu inseamna ca trebuie sa stea doar cu tine are si el nevoie de o anumita libertate Bafta!

| Andreea_7493 a răspuns:

Tu stii mai bine ca toti daca ai facut bine ca l-ai iertat.Nu cred ca are vreun sens sa-l tot stresezi cu asta.Simte si el nevoia sa iasa cu prietenii din cand in cand. tu ce vrei? sa-l tii legat de tine sa nu se mai vada cu nimeni? Tie ti-ar placea ca el sa-ti faca asa? Nu ii mai reprosa asta...treci peste.

| Lady a răspuns:

Eu cred ca e OK ca l`ai ieratath!
si nu cred ca mai trebuie sa-i reprosezi!
in + e doar o iesire la o bere cu amicii.nimic mai mult. nuh?big grin

Pa pa.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti o idioata si o cretina. Meriti sa mori si tu si mama ta care a facut dita proasta! MORI!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Idi nahui

| deearac a răspuns:

Buna...in primul rand nu ii poti impune sa nu mai iasa cu alti prieteni colegi etc nu e normal tie ti-ar place sa-ti faca asa? si in al 2 rand da a gresit dar baietilor NU le plac daca i-ai iertat in legatura cu un lucru sa le reprosezi acea greseala la urmatoarea cearta