| Bhaa_Mario_1996 a întrebat:

Este bine ca si baiat sa te masturbezi de la 15 ani? vreau sa stiu daca este vreo problema pentru mai tarziu nu stiu... care sunt dezavantajele...

16 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Este bine, te linistesti, iar mai tarziu asa vei ramane: linistit. Foarte multi practicanti ai acestui sport nu sunt de acord cu mine, dar iti recomand sa citesti ceva literatura de specialitate, si dupa aceea, daca-ti mai arde de asa ceva, este strict problema ta.

| Bhaa_Mario_1996 explică (pentru neutrino):

Adica? cum dupa ce citesc ceva literatura nu imi mai arde de asa ceva?

| sofisis a răspuns:

Ca orice lucru in viata : e benefic atata timp cat nu e facut in exces.

| Seba2013 a răspuns:

La masturbare activezi sistemul nervos simpatic.
Acesta este responsabil pentru efectele fiziologice care au loc in organism.

Acesta reactie a corpului, suprima temporar unele procese biologice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este bine sa te masturbezi la 15 ani
:-)
Singurul dezavantaj ar fi sa nu devii obsedat dupa asta, in loc sa-ti cauti o fata, sa-ti ocupi timpul si sa te iubesti cu ea(asta bineinteles cand o sa aveti o relatie stabila si cand exista dragoste intre voi), in rest, nu te va incurca sau nu te va afecta cu nimic masturbarea :-)

| Xpressurself a răspuns:

Decizia iti apartine tie dar sfatul este sa folosesti acea energie in alt scop. nu gasi aberant ce-ti spun. stii ca dupa ce te masturbezi esti obosit, te simti vlaguit mai ales daca o faci des. este pentru ca pierzi energie. la nivel fizic se traduce prin pierdere de testosteron.
daca ai intreba o fata care isi lasa iubitul sa ejaculeze in ea si ar fi sincera cu tine ti-ar spune ca se simte energizata dupa asta. pentru ca vaginul ei absoarbe energie.
fa un efort si nu fa sex/masturbare trei saptamani. ai sa intelegi ca am dreptate.
asadar fii inteligent si foloseste-ti energia in alte scopuri: invata, fa sport, fii creativ.
sexul a devenit o moda. insa in realitate este o simpla metoda pentru inmultire. uneori adevarul e geru de acceptat.

si... daca iti vei gasi o prietena nu e mai bine sa o faci cu o fata decat singur?

mai exista o cale, se spune ca este ca si cum ai umbla descult pe lama unei sabii. se numeste tantra. putini reusesc. daca te intereseaza, citeste tot si cu multa atentie. iti va folosi oricum.

http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?lang=RO&item=1698

http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?lang=RO&item=3951

http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?lang=RO&item=1592

| Demonull a răspuns:

Ceea ce ştiu eu despre masturbare este că e foarte sănătoasă.nu ştiu dacă de 3 ori pe zi... ca şi mesele. dar uneori. când simţi nevoia.
Deah.toată lumea o face. femei, bărbaţi.dar nimeni nu recunoaşte.citeşte pe net despre masturbare şi beneficiile ei.

Răspuns utilizator avertizat
| jamal000 a răspuns:

Te poti masturba fara probleme, e firesc!

| Raphael a răspuns:

"Ca si baiat" - nu e bine, dar ca baiat - da! Dar apropo: asa tirziu te-ai apucat? Ce-ai facut pina acum? Si un sfat: daca tot te-ai hotarit sa faci pasul asta... macar fa-o pe bani. Vinde-ti vitaminele firmelor care colecteaza rezultatul muncii tale. Si inca ceva: pune o manusa, ca se fac bataturi... Asta ar fi unul dintre dezavantaje, ca tot intrebai.

| ionu4444 a răspuns:

Poti sa continui linistit masturbatul iti da doar mai multa experienta si mai putina durere cand o s-o faci prima data.Continua.

| Bhaa_Mario_1996 explică (pentru ionu4444):

Tu la cati ani ai facut prima data?