| anonim_4396 a întrebat:

Este legal ca un baiat nascut in Noiembrie 2003 sa aiba relatii sexuale cu o fata nascuta in Octombrie 2006?

4 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Tipul e major, tipa nu. Legal, în acte, nu este. Dar din moment ce exista consimtamantul tipei, totul este ok. Nu-i nici prima și nici ultima diferența de varsta de acest fel. Este normal. Tipa sa fie pregătită psihic și fizic pentru asta, sa isi dorească cu adevărat, nu sa fie constrânsă de alte lucruri exterioare.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric nu!
Fata este o minora de 15 anisori, iar tu major de 18 ani.
Diferenta este de 3 ani si 1 luna, asadar diferenta este mai mare de 3 ani, iar pedepsa este puscarie intre 1 si 5 ani.

Legea este aici:
https://lege5.ro/......odul-penal

| mihai69 a răspuns:

Nu. Abia peste un an.

| AndreeaACVh a răspuns:

2006? Waahhh ce mici imi par copiii sub 2000?
La 15 ani, mai las o sa copilăreasca, ce generație idioata mai vine din urma... Trist