| Georgetlmn334e2 a întrebat:

Are voie legal un minor de 17 ani sa aiba relatii (sexuale/sau nu)cu o minora de 14 ani?

Răspuns Câştigător
| ReddY25 a răspuns:

Protejat laughing

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are voie sa intretina relatii sexuale, fapta constituie infractiune, daca diferenta de varsta este de peste 3 ani, chiar si cu o zi. In rest pot avea o idila.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 220.Actul sexual cu un minor
(1)Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 14 şi 16 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(6) Faptele prevăzute la alin. (1) şi (2), precum şi la alin. (4) lit. e) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani."

| mi25 a răspuns:

Daca diferenta de varsta este mai mare de 3 ani (chiar si cu o zi) este caz penal.
Citeste art. 220 - alin. (1), (2) si (5) din Codul penal.

| 1234568807 a răspuns (pentru mi25):

In cazul in care cel cu care intretine relatia sexuala e tot minor, nu e niciun cod penal

| Ioandelasal a răspuns (pentru 1234568807):

Gresesti grav, minorul de peste 14 ani raspunde penal.
Sigur ca nu este pedepsit cu inchisoarea ci cu o masura educativa, neprivativa sau privativa de libertate, dupa caz.

| 1234568807 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Doamne ce mai reguli, dar aia care au 30 de ani si stau cu fetite de 15-16 ani nu mai raspund niciun penal

| Bariel a răspuns (pentru 1234568807):

Evident ca raspund daca sunt prinsi, depinde de parinti sau minora daca decid sa l reclame, sau e prins de diversi justitiari?

| 1234568807 a răspuns (pentru Bariel):

Tu crezi ca ele spun ceva la parinti? Ele tac din gura ca le prostesc aia ca le iubesc si ca parintii se opun relatiei si chestii din astea laughing, asta pana se trezeste trimisa pe centura

| mi25 a răspuns (pentru 1234568807):

Art. 220 din Codul penal nu face dinstinctie intre minor sau major, deoarece:
1. Se refera la minori cu varste intre 14 si 16 ani. Deci faptuitorul poate fi si minor, daca unul este de 14 ani, iar celalalt este de 17 ani si ceva.
2. Minorii cu varsta intre 16 si 18 ani raspund penal pentru faptele savarsite: art. 113, alin. Cod penal.
Pentru documentare citeste art. 113-115 din Codul penal.

Răspuns utilizator avertizat
| DannyDDanny a răspuns:

Nuuuu