| anonim_4396 a întrebat:

Este normal ca iubitul tau sa-ti ceara bani imprumut,adica de cand i-am dat prima data povestea se repeta mereu,uneori sume bani alteori sume mici,desi mi-i da inapoi sincer ma deranjeaza pentru ca nu mi-i cere pentru ceva urgent.
De exemplu daca il suna parintii sa cumpere ceva si el n-are bani,imprumuta de la mine,chiar le spune stai sa cer de la ea ca eu nu am.
Uneori chiar parintii ii sugereaza sa imprumute,el traieste mult din imprumuturi mereu are cate-o datorie desi inapoiaza toti bani chestia asta ma deranjeaza.
Odata eram cu prietenii lui si el stia ca nu avea bani de suc,de fapt stiam si eu si cand l-au invitat prietenii la suc a zis ca da,dupa un timp imi spune sa-i imprumut ca nu are.
Dar eu stiam ca nu are, dar cum am zis desi mi-am primit inapoi bani ma deranjeaza.
Voi ce credeti?

23 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Penibila situatie!
Ai grija ca banii au dezbinat familii si au facut din frati,dusmani!
Faptul ca el se imprumuta mereu la tine denota ca el se simte foarte familiar cu tine,nu-l deranjeaza deloc sa se puna intr-o situatie de inferioritate in fata ta,posibil ca si in familia lui,mama sa fie cea care tine si organizeaza economiile casei.
E un subiect delicat si te incarca cu o responsabilitate in plus,in loc sa te bucuri fara griji de timpul petrecut alaturi de el,stai cu gandul daca iti ajung banii sa platiti,cat iti va cere de data asta sau daca iti va cere! Neplacut e putin spus!
Desi iti inapoiaza intotdeauna imprumutul si este corect,iti creeaza o nesiguranta care,in timp,te poate indeparta de el,nu e constient de lucrul asta?
Vorbeste cu el si explica-i cat te deranjeaza,este foarte neplacut sa stii ca detii o anumita suma cu care poti face orice vrei,dar ramai brusc cu nimic in buzunar,doar din cauza obiceiului lui.
Trebuie sa abordezi subiectul fara intentia sa-l jignesti sau sa va certati,dar trebuie sa-l faci sa priceapa ca nu esti nici bancher,nici banca si-ti place sa fii stapana pe ce ai in propriul portofel.
In cel mai rau caz,treci la fapte mai concrete,declara ca nu ai bani la tine de cateva ori si ceva va face si el,banuiesc!
E asa greu sa incerce sa fie normal?
Nu toata lumea are o situatie economica infloritoare,multi abia o duc de azi pe maine,dar intr-o relatie,azi am eu, maine tu, cand unul cand celalalt, incercam sa fim amandoi multumiti!
La voi, e numai el multumit...si nu mi se pare corect.

| greenmile00 a răspuns:

In mod evident, i s-a format un obicei din chestia asta. Dar poti vedea si partea buna a lucrurilor, poate ca vede relatia voastra una ce implica un nivel de incredere destul de mare. Nu trebuie in mod neaparat sa te deranjeze... mai ales atata timp cat iti inapoiaza toti banii.
Ar trebui sa deschizi totusi subiectul, sa vezi cam cum pune problema... abia atunci vei putea sa tragi o concluzie clara :)

succes,
http://fete-singure.miradct.com/sfaturi

| RAY a răspuns:

Mi greu sa te cred in timpurile astea noi, chiar mi greu

| aurora50scumpika a răspuns (pentru RAY):

Ce? Ca acum fetele cauta numai baieti cu bani, sa stii ca ceea ce e la moda si tendintele cuiva nu ai nicio treaba cu timpurile.
Si ma scuzi dar se scrie,, Mi-e;; nu ::mi::.

| RAY a răspuns (pentru aurora50scumpika):

Timpurile noi adica democratia noastra noua ma refeream, da chiar mi-e asa e, eu nu cred ca tu dai banii lui ala, poate ai dreptate dar eu nu cred

| aurora50scumpika a răspuns (pentru RAY):

Ai dreptate nu ii dau ii imprumut, dar sa stii ca exista si exista cazuri urate precum ii cere bani si nu ii mai da inapoi.
Tu chiar nu ai auzit d ebaieti coate-goale?
Si nu ma refer in cazul meu ca eu mi-am primit inapoi bani mereu, dar sunt fel si fel de baieti poate tu nu, dar exista.

| RAY a răspuns (pentru aurora50scumpika):

Crede-ma ca nici o fata nu se uita la un baiat sarac,chiar pot generaliza fara suparare,fetelor le plac banii sa aiba un barbat cu banii, asta nu-i ceva de condamnat, eu n-am vazut asemenea cazuri poate o fi, poate ca gresesc nu stiu, eu doar mi-am exprimat parerea poate fi total gresita

| aurora50scumpika a răspuns (pentru RAY):

Dar in cazul meu nu e sarac ci are un obicei prost si eram curioasa daca e ceva normal.

| RAY a răspuns (pentru aurora50scumpika):

Daca tiai primit nu vad unde e problema ta, daca tot il iubesti il ajuti si tu cum poti

| aurora50scumpika a răspuns (pentru RAY):

Sunt de acord cu tine, dar nu sa devina un obicei.

| Oana92 a răspuns:

Eu cred ca exagerezi. Din moment ce iti da banii inapoi nu vad care e problema, in fond aveti o relatie si asta presupune ca va ajutati cand aveti nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pune-l in situatia de a nu avea cu ce sa plateasca o data de doua ori si dupa aia daca tine la tine isi va lua bani la el.am vazut un fraier din asta care iesea cu prietena lui, lua de doi lei seminte si se plimbau toooaaata ziua discutand si mancand seminte.bai frate da, la o cofetarie, la un film, la o cafea nu mergeti? pai cum adica sa-mi manance banii? am inmarmurit.numi venea sa cred.i-am explicat cate ceva si la prima iesire la un local, cand ea era la toaleta acesta a controlat-o in geanta si a platit cu banii ei, ca asa il invatase masa.

| aurora50scumpika a răspuns (pentru anonim_4396):

Cazul zis de tine e cu mult mai grav, daca as fi in pielea domnisoarei chiar m-as fi despartit de el.Sa ma costroleze in geanta si sa plateasca din banii mei e ceva ce numai un las poate face, ala nici nu se poate numi baiat adevarat.
De exemplu pe mine nu ma intereseaza ca cineva sa-mi plateasca consumatia dar macar sa si-o plateasca.
Cum am zis eu mereu mi-am primit banii inapoi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da ma aurora dar stii cam ar veni in felul urmator; banii mei is banii mei.banii tai is banii nostri.dar ce e atat de greu sa fi normal ca toata lumea? ia-ti frate bani la tine,ca sotia mea cand iesim tine cardurile la ea in poseta si banii,dar la terasa, la restaurant platesc eu, iar pe strada, la piata imi da ea, sa am in buzunar niste bani, acolo.insamna ca el are o problema.dar daca comunicati se va rezolva totul.

| NnDWtf a răspuns:

Daca ti-i da inapoi, nu vad unde e problema. Nu profita de tine prin asta, daca il suna parintii si nu are bani la el si se imprumuta la tine, e pur si simplu pentru faptul ca ii e lene sa se intoarca pana acasa sa ia bani, sa se duca sa ia, apoi sa se duca iar acasa. E mai simplu sa iti ceara tie si sa ti-i dea inapoi cand va intalniti.
E ok, la un moment dat nu o sa mai tineti cont de chestia asta, o sa cheltuiti banii fara sa tineti cont ai cui sunt. Get it? Ca intr-un mariaj.
Stai linistita, e ok daca ti-i da inapoi happy

| SisMusic a răspuns:

Nu mi se pare o problema chiar asa mare mai ales daca iti da bani inapoi chiar daca nu este un obicei foarte frumos nu este chiar asa grav!
Problema ar fi urmatoare daca profita de tine intreaba-te de cate ori te-a scos el la un suc si sa plateasca sau de cate ori te-a ajutat el cu bani sau cand ai avut nevoie de el! Asta e problema!
Trebuie sa faci alegeria corecta dar tine minte si ce simti!
Bafta in continuare!winking

| aurora50scumpika a răspuns (pentru SisMusic):

Nu m-a ajutat niciodata cu bani, si sa-mi plateasca sucu foarte rar sincer...

| SisMusic a răspuns (pentru aurora50scumpika):

Atunci cred ca te tine mai mult pentru starea ta materiala si mai putin pentru iubirea pe care o poarta pentru tine!

| NnDWtf a răspuns (pentru aurora50scumpika):

Poate el nu are posibilitati financiare sa-ti plateasca tie sucul, sau daca parintii lui au posibilitati, nu inseamna ca si el are. Sunt parinti care au bani dar care stiu sa isi creasc copii si sa nu le dea milioane la ei.

| Overom a răspuns:

Eu nu stiu ce cauti tu cu saracii din astia care nu au 10 lei in buzunar si fara munca..lasal si ia-ti altul care sa iti de-a un suc nu tu lui rusinos oricum

| Clodmod a răspuns:

Cred ca profita de faptul ca esti prea toleranta si ii imprumuti mereu. Incearca o data sa ii spui ca nu ai bani, si vezi cum reactioneaza, daca se supara sau ceva de genul, te foloseste. Sper ca te-am ajutat, baftawinking

| anastasia9 a răspuns:

De cat timp sunteti impreuna? dupa un anumit timp de cand esti cu el nu mi se pare anormal dar daca aveti putin timp de cand sunteti impreuna profita..si tot asa tot profita este mult prea exagerat eu zic sa ii spui ce te deranjeaza adica daca nici macar de un suc nu are bani cand iese cu tine...bravo imi place de tine ca esti independenta nu depinzi de e, in alte situati e total invers succes discuta cu el pupii

| Emy987 a răspuns:

Nu e prea bine deja e un obicei la el...nu e nirmal sa iti ceara bani chiar in halul asta bine ar fi sa vb cu el si sa incerci sa ii explici ca te deranjeaza astawinking