| Marian2314 a întrebat:

Salut tpu.De exemplu daca vine un verisor de al tau sa-ti ceara un imprumut de bani cu suna de 35 lei si nu iti inapoiaza banii ce trebuie sa faci? Este o intrebare serioasa!

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai sau cu ai lui.
Daca nici asa nu reusesti poti socoti ca suma respectiva a fost taxa de invatatura, respectiv te-a invatat sa nu-l mai imprumuti si poate nici sa-l mai bagi in seama.

| minrest a răspuns:

Acuma stii cine e. Nu rupe puntile cu el complet, pentru ca verii sunt o resursa limitata. Altul matusa nu mai face. Dar redu relatia la limita, si evident nu ii mai da nimic. Poate se schimba, daca nu, minimum necesar cat sa poti avea relatii cu restul familiei lui.

| johnnny123 a răspuns:

Ce poți să faci? Dacă nu-l poți convinge nici tu, nici părinții tăi sau ai lui, asta este. Data viitoare nu-l mai împrumuți.

Era un film în care cineva zicea așa:
"Privește lucrurile astfel: te-a costat 35 de lei să scapi de un prieten fals. De acum nu te va mai deranja, nici nu-ți va mai cere bani cu împrumut. Ai scăpat ieftin."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu ii mai dai niciodata bani si sa nu mai petreci timpul cu el deoarece tocmai ti-a dovedit caracterul lui adevarat. Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu parintii lui sau cu ai tai.

| DrGoogle a răspuns:

Du-te la unchiul sau matusa ta si poveste-i tot, iar pe viitor fi mai atent mai ales la rude.

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Așa ai scăpat pe vecie de el! totodată, l-ai cunoscut pe viață ce caracter infect poate avea acel verișor! Tot timpul viața ne învață că te ceva!? Acum ai învățat de la verișorul tău ce poate însemna lipsa caracterului uman!

| Marian2314 explică:

Desigur am dovezi cand i-am cerut banii inapoi si mi-a adresat tot feluri de cuvine vulgare

| Marian2314 explică:

Pai si nu pot sa-l reclam la politie? Am dovezi.

| minrest a răspuns (pentru Marian2314):

Adica vrei sa il dai in judecata? Pentru 35 lei?

| Marian2314 explică (pentru minrest):

Nu.L-as reclama la politie sa-mi recuperez.In plus nu e minor.

| Afrasinei_Niculae_Vily_1981 a răspuns:

Lasa-l in pace, roata se intoarce si o sa mai aiba nevoie de tine probabil si atunci ii intorci spatele. E cea mai buna metoda. Zic eu.