| BlueDark a întrebat:

Este permis ca un cuplu casatorit sa faca sex in timpul postului?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Permis, nepermis, nu am tinut cont de asta. Cand ne apuca pandaliile, o facem.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ma intreb daca este cazul sa te intreb ca sa-mi spui in ce secol sau mileniu traiesti? laughing

| BlueDark explică (pentru corbulalbrosu):

Hmmm...Eu,nu stiu.Dar sunt sigur ca tu esti in urma cu vreo 2000 si ceva de ani.Pe atunci oamenii nu prea stiau ce-i ala "post".

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da de ce nu, macar 1 data nu se intampla nimic.

| Emma30555 a răspuns:

În timpul postului nu, din câte știu eu. Dacă chiar vrei sa ști întreabă un preot Dar mulți țin postul doar pe mâncare.

| BlueDark explică (pentru Emma30555):

Nu stiu...Preotul duhovnic spune cae bine sa evitam in post,dar nu e o tragedie daca se intampla.E normal.

Pe de alta parte, alti preoti mai stricti ne-au spus ca este f. pacat si ca postul nu inseamna doar ''dieta'' alimentara.

Alt preot, cel pe care l-am avut duhovnic inainte, dar si-a mutat parohia, ne-a zis ca nu e nicio problema.

| Emma30555 a răspuns (pentru BlueDark):

Normal postul înseamnă să ții tot dar în cazul vostru fiind căsătoriți este oarecum de așteptat sa nu îl țineți chiar asa strict mai ales ca este destul de lung. Acum faci cum crezi și tu și cum simți.

| BlueDark explică (pentru Emma30555):

Nu stiu ce sa zic...Intr-adevar,sunt lungi.Dar asa vad si eu situatia, ca totusi suntem casatoriti.

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns (pentru BlueDark):

Eu zic sa nu mai faci sex deloc? ca sa nu te inmultesti pentru ca esti prea incuiat si inapoiat chiar. Si sigur nu esti un tip religios, pentru ca daca erai, nu mai intrebai aici, te duceai la pe popa

| HazelEyes77 a răspuns:

Din punctul de vedere al preotilor si moralei crestine nu e indicat sa intretii relatii intime in timpul postului. Alaturi de postul alimentar se recomanda si abstinenta sexuala. Dar sunt putini cei care se abtin de la sex deoarece postul e destul de lung. Daca unul din partener tine post si celalalt refuza atunci e mai bine sa se ajunga la un consens decat acesta sa caute satisfacerea nevoilor fiziologice in alte parti. Apoi daca ajunge sa aiba relatii extraconjugale unul din parteneri nu i un pacat mai mare decat sa intretii relatii sexuale cu sotul/sotia in post? Eu una n am vazut un pacat atat de mare sa faci dragoste in posturile de peste an.

| BlueDark explică (pentru HazelEyes77):

Amandoi suntem destul de religiosi, dar nu ne-am insela unul pe altul pentru nimic in lume.Nu are rost sa facem asta, o relatie este mai mult decat sex.

| Seba2013 a răspuns:

Nu este permis. Chiar si atunci cand este permis, daca faci dragoste esti necurat pentru o zi. Trebuie sa te purifici.
De ce face Dumnezeu lucrul asta?
Pentru a nu cadea in materialism, ca sunt oameni care se obisnuiesc si nu mai pot iubi sufleteste, si mai rau este pentru copii, ca ei fara aceasta purificare nu se mai pot concentra la studii. Ca sunt tot tmpul excitati si obositi.
Trebuie mai multa dragoste sufleteasca(cea platonica) si in placerile astea a mesei sau a sexualitatii, trebuie sa le facem ordonat si cu control. Lucrurile acestea nu sunt pacate, doar un fel de ritual, in sensul ca trebuie sa te dezlipesti de ele ca sa te poti concentra si pe alte obiective.

| sayWhaaat a răspuns:

Nu, te salta garda dac-o scoti din pantaloni in zi de post.

| Pikabu19 a răspuns:

Pai a tine post inseamna a te nevoi, si nu doar de la mancare. A tine post inseamna a te apropia mai mult de o stare duhovniceasca, deci se cam bat cap in cap. Vorbeste si cu duhovnicul vostru