| CinevaAnonimă a întrebat:

In timpul postului pofta sexuala este mai mare? De ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sagetile ispitelor aruncate catre crestini sunt mai multe, deoarece demonilor nu le place ca sufletele sa se smereasca prin post. Asta este scopul postului: smerirea sufletului; Dumnezeu spune: "Sa smeriti sufletele voastre prin post" Levitic 16, 31.
Si diavolii postesc permanent, fiindca nu mananca; nici nu dorm, deci privegheaza, dar nu au smerenie!
Daca citesti Patericul Egiptean, un demon ii spune Sfantului Macarie ca tot ce poate face un pustic, poate si un demon, in afara de smerenie.
Fara smerenie nimeni nu se mantuieste: "Aproape este Domnul de cei umiliti la inima, si pe cei smeriti cu duhul ii va mantui" Psalmul 33, 17
""Dumnezeu celor mandri le sta impotriva, iar celor smeriti le da har" Iacov 4, 6; 1 Petru 5, 5

13 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Personal am scapat de aceste pofte in proportie de 80%.

| VelaJohnny a răspuns:

La mine nu exista perioade de post si perioade de „desfrau" sau cum s-o numi in limbaj neoficial (adica preocuparea de a fi cat mai curat spiritual e crescuta doar in timp de post am tras concluzia, atunci incearca oamenii sa se abtina de la injurat spre exemplu) astfel ca nu exista tentatii de genul niciodata. Daca mereu te stradui sa faci anumite lucruri in masura constanta, nu va fi problema pusa de tine. Dar asa, mereu sa faci un anumit lucru, si o saptamana sa iei pauza, logic, ti-ai facut un obicei, sau chiar un viciu, crezi ca te scapi de el usor pentru perioada aia? Daca nu iti faci deloc, nu o sa fi atras deloc spre el, logic. Eu nu stiu in ce consta la tine „pofta sexuala" si ma bucur ca nu ai dat detalii, personal nu-mi pasa laughing dar daca vrei, de putut poti, avand identificata problema, ia masuri, si cred ca stii singura ce sa faci. Nu-ti alimenta deloc acea pofta in timp de „nepost" ca sa nu fie tentatii mai mari in timp de post.

| CinevaAnonimă explică (pentru VelaJohnny):

Nu era vorba de mine!
Pur si simplu am auzit de chestia asta. Pofta sexuala inseamna, in viziunea mea dorinta sexuala.

| VelaJohnny a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Am inteles, scuze de concluziile pripite!

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nu are nici o legatura sexul cu postul din contra cand o femeie nu manca i se poate chiar si menstrutia sa nu-i vina, tu ca fata cand esti la ovulatie simti o dorinta mai puternica sexuala, nu cred ca un om infometat are chef de sex

| CinevaAnonimă explică (pentru RAY):

Postul nu inseamna infometare. Din contra, el este sanatos daca nu este tinut peste masura.

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Unde scrie in biblie sa ti post? da-mi un singur verset

| RAY a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Postul se refera la altceva la credinta nu la dieta, eu la asta ma refer, in biblie asta scrie, tu ca fata ai putea deveni voluntara sa ii ajuti aproapele nu diete

| reihiuke a răspuns:

Scade. ce fel de post?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciudat că la 12 ani ai tăi te preocupă chestiunile astea.

| CinevaAnonimă explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt atat de preocupata de asta. Doar am auzit. Aflandu-te aproape de Biserica auzi des chestii de astea. Cred ca am dreptul sa ma informez.

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa vezi ce o sa intrebe peste 2 ani.

| CinevaAnonimă explică (pentru xerxes1):

Ce o sa intreb?