| anonim_4396 a întrebat:

Sper ca veti avea rabdare sa ma ascultati pana la capat si sa ma sfatuiti. Am 19 ani si am o relatie de peste un an cu un tip pe care-l iubesc mult. Avem activitate sexuala ca orice cuplu,doar ca uneori simt ca noi nu prea suntem un "cuplu". Problema e ca intre noi exista o diferenta.el e foarte credincios,eu nu. Asta inseamna ca el tine post si eu nu(post alimentar si trupesc). El ia singur decizii,ceea ce ar fi de inteles intr-un fel pentru ca nu suntem casatoriti si doreste abstinenta in aceasta perioada. Eu nu simt lipsa contactului,fizic vorbind,in timpul postului dar tipul si modul de viata al prietenului meu ma distanteaza. Ma simt respinsa ca si femeie, simt ca deciziile nu le luam in cuplu si ca el doar ma anunta ce are el de gand sa faca. Inteleg ca doreste binele pentru el(mantuirea)dar..eu? SSi totusi au mai fost posturi in care am avut contacte(el a initiat asta) dar in momentul in care initiez eu ma respinge si mi spune doar "sunt in post". Simt ca eu ar trebui sa fiu disponibila mereu si el face ce doreste in relatie pe acest plan.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cauta un ateu daca ti cu diavolul.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Iubirea e un sentiment complex care implica in opinia mea cel putin 50% atractie fizica, chimie, si restul asemanari sau completari in comportament, preferinte, ideologii, si asta implica aspecte ce definesc un individ - muzica, felul de a fi, credinta etc.

Uite in cazul meu, eu sunt ateu, eu n-as putea suporta langa mine o persoana care sa-mi frece creierii pe romaneste cu postul trupesc, cu discutii despre mantuire, sa ma bata la cap sa merg la biserica etc. Sunt insa persoane cu credinta moderata care nu-si incomodeaza partenerul cu aspectul asta. Cred ca prietenul tau risca o data cu inaintarea in varsta sa devina chiar fanatic si mi-e teama ca genul asta de relatie nu iti face bine. Nu e vb de lipsa contactului fizic, exact cum ai spus si tu, cred ca e vb de faptul ca nu va potriviti in ce priveste modul de viata. In timp povestea asta se va accentua cu siguranta. Bine macar ca n-ai nimerit unul care face sex doar pentru procreere si o data facut copilul se "calugareste"

In opinia mea trebuie sa-ti gasesti un partener mult mai compatibil.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E genul cu ochelari de cal si mintea spalata de religie. Daca e asa de credincios nu facea deloc sex inainte de casatorie, asa ca la urma urmei e doar un ipocrit, isi aduce aminte de religie cand are chef.

| Anonimasimpla a răspuns (pentru suntserios):

Sunt de acord cu raspunsul tau.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este tipul de persoana autoritara, care nu admite sa fie contrazis, nu accepta sfaturi de idei nici nu poate fi vorba.Pt el femeia este un bun personal de care dispune dupa cum ii place lui. Nu vei avea o viata asa cum ti-ai dori-o alaturi de el, insa nu sunt eu cel in masura sa-ti dau solutii, trebuie sa le cauti tu insa va fi foartr greu.Sunt persone orgolioase, incapatanate care nu accepta sa fie contrazise nici atentionate.

| LoveSleep a răspuns:

Ți-a răspuns suntserios.

| Alcyon a răspuns:

Ai doua variante: il accepti asa cum e, ori va despartiti. Nu te apuca sa schimbi tu oamenii, ca n-o sa-ti prea iasa figura (mai ales cand e vorba de stil de viata, obiceiuri, gusturi etc).

| Lawliet14 a răspuns:

Consider ca trebuie sa il accepti asa cum e daca-i iubesti celelalte calitati pe care poate ceilalti barbati nu le au. Te simti respinsa pentru ca nu esti prea buna pentru el poate, ti-am citit comentariul de mai jos care sincer m-a socat. Intre voi va fi probabil mereu problema religiei. Sper sa se prinda el repede ca tu nu esti in stare sa-l respecti. E posibil ca tu sa ai si o doza de orgoliu, iar el egoism. Nu vad bine relatia asta daca nu te maturizezi!

| grab a răspuns:

Tine si tu post cu el, va mantuiti si ajungeti amandoi in rai. si incepeti sa traiti viata de apoi cu sex cu tot.
succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adrian,ai in cea mai mare parte dreptate dar simt ca nu pot sa fac asta, il iubesc foarte mult si suntem maxim de compatibili pe toate celelalte planuri. Mi s -a parut ca de cand e cu mine a scazut indoctrinarea pe care o are in sange, ma gandesc ca pe parcurs va scadea mai mult. Mama sa l a crescut asa si asta e prima lui relatie serioasa si ma gandesc ca se mai da dupa mine...

| e1xtz a răspuns:

Ok, pana la urma o sa va despartiti, e si normal..nu ramai cu primul sau prima, s-au dus vremurile acelea.Deci; situatia actuala. iubitul tau este un credincios ''parat'', deoarece ia din invataturile Domnului doar ce ii place, si in modul in care ii convine lui.Un adevarat credincios nu intretine relatii sexuale pana la casatorie(principiile religioase condamna ferm acest aspect)..in schimb el in functie de cheful si starea lui te foloseste pe tine dupa bunul lui plac, ascunzandu-se dupa diverse tertipuri, in situatia asta legatura cu D-zeu.O legatura de durata cu o astfel de persoana nu ti-ar aduce fericire sunt sigur, dar ai sa mai cresti si ai sa vezi singura.''succesuri''

| ShiningMockingjay a răspuns:

Pai religia spune ca femeia e subordonata barbatului si alea-alea. Tu esti proprietatea lui, dupa ei. Daca iei tu decizii, el se simte...''castrat'' laughing)) asa sunt unii, lasa-l balta de idiot.

| nyty20 a răspuns:

Cat de proasta poti fi! baiatul nu te respinge. mancarea de post este foarte saraca in nutrienti din aceasta cauza nu i se scoala... e franghie... intelegi? si nu vrea sa se faca de rusine in fata ta. si tu esti nimfomana ce dracu, abtine-te! e post!

| anonim_4396 explică (pentru nyty20):

Prostia e evidenta nu numai prin felul in care vorbesti, ci si prin faptul ca n-ai inteles nimic. laughing)

| lalalaura a răspuns:

Ar trebui sa ii spui ca te deranjeaza. nu e chiar ok sa faca asa.