| facpipi a întrebat:

Este vreo diferenta daca ma masturbez cu sau fara materiale pornografice? Ma ajuta/incurca mai mult daca fac cu/fara?
P.S: sunt baiat

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Noi putem simti ce simte persoana din fata noastra, deci da conteaza acele filme

| corbulalbrosu a răspuns:

Intrucat scopul masturbarii este obtinerea momentului de placere de la final conteaza prea putin modul in care-l obtii sau timpul necesar desavarsirii "operatiunii". Pentru a te convinge ai putea incerca ambele variante si data viitoare sa ne expui concluziile la care ai ajuns. S-ar putea sa fie de folos si chiar sa "patentezi" metoda. laughing

| minrest a răspuns:

Bine ca mai pune câte unul o întrebare inteligenta. Da, este o mare diferență. Dacă folosești pornografie, te înveți sa te masturbezi cu ajutorul unei stimulării mari diverse, ca la orice stimulent ajungi sa crești doza, și nu o crești cantitativ ci calitativ, te îndrepți spre materiale din ce în ce mai "tari", adică ori violența, ori alte perversiuni și nu se știe unde ajungi, așa se explică atâtea materiale cu omoruri, incest, pedofilie, tortura. Mai bine te descurci fără porno, sau folosești doar ocazional. Masturbarea e un mijloc de eliberare de tensiunea sexuala, dar ca plăcere oricum nu se compară cu the real deal. Salut.

Răspuns utilizator avertizat
| SkyPilot a răspuns:

Daca folosesti material, dependenta ta de masturbare va fi mai mare. Parerea meaa este sa o reduce cat poti si sa incerci sa iti gasesti fete cu care sa o faci. Excesul de masturbare poate duce la problem de adaptare sociala, la scaderea atractiei fata de sexul opus si la probleme de erectie.

| doctorandus a răspuns (pentru SkyPilot):

Dovedeste ca nu esti mincinos patologic aratand in ce tratat medical din ultimii 25 de ani scrie asa ceva.

| SkyPilot a răspuns (pentru doctorandus):

Asta este parerea mea. In ce priveste primele doua aspect pe care le-am mentionat, am avut doi colegi care se masturbau la greu in vremea liceului si au involuat exact in acel mod. Poate ca e o legatura, poate ca nu e. Cat priveste problemele de erectie, am vazut destule intrebari pe TPU care lasau sa se inteleaga o astfel de dependenta.
Nu am prea mare incredere in genul de articole din linkul tau.
""Biblia nu afirmă nicăieri că masturbarea ar constitui păcat." Daca imi amintesc eu bine, era acel episod cu Onan care isi arunca samanta pe pamant, e adevarat interpretabil in fel si chip.
Eu nu am o problema, luati-o la palme baieti si lasati-mi mie fetele!

| doctorandus a răspuns (pentru SkyPilot):

Grecii antici considerau ca opinii au plebeii, in timp ce oamenii cultivati au stiinta. Opinii poate avea orice prost, de opinii nu va fi niciodata lipsa. Sfatul meu e sa ai mai putine opinii si sa capeti mai multa stiinta.

Ce ai mentionat sunt cel mult dovezi anecdotice, nu statistici. Statisticile din Manualul Merck arata ca 97% din barbati si 80% din femei se masturbeaza. Daca masturbarea ar fi produs probleme de adaptare sociala, 90% din barbati ar fi avut probleme de adaptare sociala de la 20 de ani. Sau daca ar fi produs probleme de erectie, 90% din barbati ar suferi de probleme de erectie dupa 20 de ani.

In cercetarea medicala statisticile se folosesc la greu, dar habar n-ai despre asta. In ce priveste anumite corelatii, corelatia nu dovedeste cauzalitatea, ci doar o teorie medicala poate stabili relatii cauzale, iar tu nu esti cercetator medical ca sa emiti ipoteze stiintifice in jurnale cu peer-review.

Faptul ca ti-am atras atentia ca ai batut campii nu e o impolitete, iar cel care trebuia sa-si ceara scuze pentru batut campii despre masturbare esti tu, nu eu. Nu te-a desemnat nimeni inventator de diagnostice medicale pe modelul baronului Munchhausen. Ca dovada, n-ai putut cita niciun tratat medical care sa-ti sustina opiniile si numesti diagnosticele tale fantasmagorice drept "gandit pentru tine insuti", iar aia care urmeaza consensul medical ar fi dupa tine "saraci cu duhul". Tu esti cel care infectezi minti tinere si influentabile cu ideatie bizara despre masturbare, asa ca la ce te-ai astepta, sa-ti bat pe umar si sa-ti zic "Bravo, da-i inainte ca e foarte bine ce faci"?

Interpretarea ca povestea cu Onan s-ar referi la masturbare a fost la un moment dat foarte populara, dar examinata indeaproape tot ce dovedeste este analfabetismul functional ar interpretului. Consensul biblistilor este ca povestea cu Onan se refera la coitus interruptus, nu la masturbare si ca in povestea lui el a fost omorat nu pentru ca si-a varsat samanta pe pamant ci pentru ca nu a conceput un fiu in numele fratelui sau decedat. Deci era suficient sa conceapa un fiu, pe urma isi putea varsa samanta pe pamant cat dorea. Trebuie sa intelegi ca autorii Bibliei au avut ocazia sa condamne masturbarea in mod hotarat si nu s-au folosit de aceasta ocazie. Iar Biblia zice ce vrea ea, nu ce vrei tu, nu te-a pus nimeni sa bagi cuvintele tale in gura autorilor Bibliei.

Si chiar acceptand ideea ca pilda cu Onan ar condamna masturbarea, idee absurda pentru oricine intelege diferenta intre masturbare si coitus interruptus, simplul fapt ca Biblia/Coranul/Cartea lui Mormon ar interzice masturbarea nu-l transforma in diagnostic obiectiv care sa tina de stiintele medicale.

| SkyPilot a răspuns (pentru doctorandus):

Tine-ti sfaturile pentru tine. Stiinta incepe cu presupuneri bazate pe observatia directa si pe opinii. Cei mai saraci cu duhul accepta ce li se spune, ceilalti gandesc pentru ei insisi. Concluziile tale sunt in cel mai bun caz simpliste.
De ce nu iti pui si dosul la bataie, ca asa faceau grecii antici?
Cum nu stii sa vorbesti civilizat, desi iti ascunzi lipsa de educatie sub un limbaj semidoct, de la mine ai Ignore.

| Seba2013 a răspuns (pentru SkyPilot):

In ICD-10 manualul organizatiei mondiale a sanatatii, se vorbeste despre IMPULS SEXUAL EXCESIV.
Daca sti teoria impulsului, vei sti ce insemna excesiv si ce nu.
Deci medicii recunosc ca masturbarea, poate crea probleme.
Acest doctorandus, se crede mare cunoscator al stiintei, dar de fapt nici el nu crede cum ar trebui in stiinta.
Are o opinie asa cum iti spune tie.
DSm-ul 5 nu scrie de aceasta dependenta, face pauza, dar DSm-ul 3 au scris.
La ei stiinta, se schima de pe o zi pe alta.
Au fost si pusi la incercare de Rosenhan, uite aici.
Mergeau oameni sanatosi la ei, si ei ii considerau bolnavi.
http://www.descopera.org/experimentul-rosenhan/
Mai am multe de spus dar nu are rost sa te plictisesc.
Uite cum fanaticii, il sustineu pe Ceausescu, ca altfel nu avea putere.
Asa face si acesta cu pseudostiinta lui.
https://www.youtube.com/watch?v=UXjlz5S0JGQ

| Felys a răspuns:

Diferenta este atunci cand fax sex cu o femeie sau alta, nu modul in care te masturbezi

| Seba2013 a răspuns:

Materialele pornografice, nu fac altceva decat sa iti transmita un mesaj.
Acel masaj il poti reproduce si singur, cu ajutorul memoriei.
Cel mai bine este sa nu te masturbezi deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu filme porno ejaculezi mai repede, fara filme porno ejaculezi mai greu. Adica mai dureaza putin pana ejaculezi..nush daca ma intelegi

| BEATRICEMARIA007 a răspuns:

Nu este nici o diferenta, stiu asta de la un baiat, dar cel mai bine incerci cu o fata, placerea e maxima.

| inspyred a răspuns (pentru BEATRICEMARIA007):

Senzatia acea cand domisoara îti face un handjob wow, sa simti ca nu ai nici un control si ea face ce vreawinking respect pentru. toate fetele care apreciaza sexul bun

| BEATRICEMARIA007 a răspuns (pentru inspyred):

Asa e.

| inspyred a răspuns (pentru BEATRICEMARIA007):

winking o fata cu still

| BEATRICEMARIA007 a răspuns (pentru inspyred):

Multumesc