| anonim_4396 a întrebat:

Eu m-am despartit de prietenul meu, fiindca el mi-a zis ca asa-i mai bine.ca nu vrea sa ma faca sa sufar si chestii de genu`...adica totul e okey. nu e ura nimic, dar totusi eu nu am fost de acord cu despartirea si vreau sa-l recuperez inapoi... nu vreau sa-l pierd. cum credeti ce trebuie sa fac ca sa-l fac sa inteleaga ca-l vreau inapoi? >Ps : astept sfaturi. ajutati-ma va roooog

5 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Cand ti-a spus ca ''asa e mai bine'', se referea,cel mai probabil, ca nu sunteti compatibili, ca ii place de alta sau ca nu poate sa tina la tine.

Sa-l recuperezi nu cred ca e cazul.Din moment ce a vrut despartirea, tu trebuia sa il intrebi clar care era motivul.

| trăncănici a răspuns (pentru I'mPerfect(a)!):

Ar fi mai bine să nu ceară explicaţii.În fond,dacă a decis să pună punct,oricum şansele de a afla adevărul sunt minime,bărbaţii ascund deseori adevărul! Şi decît să auzi o minciună sfruntată,mai bine rămîi cu semn de întrebare! Te face să te autocorectezi,să-ţi găseşti singură defectele. Dacă te minte,îţi vei găsi "defecte fictive"şi vei da greş pe viitor.În plus,nu e nimeni obligat să dea explicaţii,dacă nu sunt căsătoriţi.A nu uita că şi eşecurile merg spre bine! Spre exemplu eu:am doi copii,am plîns şi eu la rîndul meu cîndva,şi nu doar o dată, dar mă uit la copilaşii mei şi zic:Ce bine că s-a întîmplat aşa, că altfel nu mai dădeam naştere acestor 2 frumoşi copii! Cine ştie ce s-ar fi întîmplat dacă mă măritam cu acel om! Poate că m-ar fi omorît,poate că ar fi preacurvit,poate că n-aş fi avut copii,sau poate că nu s-ar fi născut nişte copii aşa frumoşi,poate că ne-am fi despărţit imediat după căsătorie,etc-etc.Dar întotdeauna am considerat că dacă soarta a vrut să fie aşa,atunci se cheamă că aşa e mai bine,pentru mine! Solicitarea de explicaţii, agasează! Există momente în viaţă cînd tu eşti cel căruia i se cere explicaţii şi parcă n-ai da! Trebuie să te mai pui un pic şi în pielea celuilalt, altfel ajungi să te crezi Dumnezeu şi nu e bine!

| trăncănici a răspuns:

Dacă-l iubeşti,ai să înţelegi faptul că el a pus punct relaţiei cu tine,tocmai ca să nu-ţi facă ŢIE rău! Ar trebui să-i fi recunoscătoare că te-a anunţat,mulţi dau bir cu fugiţii! Accepţi ideea despărţirii şi mergi mai departe! Nu el ţi-e destinul,nu se vede cu tine pe drumul vieţii! Şi nu poţi ţine un om lîngă tine cu sila,te va urî cîndva! Dacă el a ajuns la concluzia asta,ştie bine de ce! Nu face manevre de reîntoarcere,că pierzi mai mult decît pînă acum! Lasă timpul să treacă,între timp, se mai vindecă şi din răni, că sunt sigură că ai şi răni destule.Toate,sau aproape toate trecem prin aşa ceva! După ani şi ani,ne uităm în urmă şi ne spunem:"Da-da,a fost şi asta! Vai ce mai plîngeam ca fraiera,în loc să-mi găsesc imediat altul de consolare!"Acum plîngi de singurătate şi de mîndrie rănită! Dar vor trece anii şi sigur vei plînge de dorul acestor timpuri,îţi vei dori să mai fi la vîrsta care eşti acum,să ţi se mai întîmple ce ţi s-a întîmplat acum,dar n-ai să mai poţi întoarce timpul înapoi! Profită de acest timp,acum! Sunt sigură că în curînd,un alt superb bărbat îţi va aduce în ochi acea nouă sclipire şi speranţă de viaţă! Nu dispera,ci zi aşa:A fost şi asta,cum vor mai fi şi vor mai trece multe,poate! Cu răbdare şi calm, treci peste toate.Un bărbat tras de mînecă, bate-n retragere!

| aleceandra a răspuns:

Si eu am fost intr o situatie asemanatoare.doar k dupa ce ne am desp am continuat sa vb.adica eram amici.nu ne am vazut vreo 2 saptamani timp in care el a realizat k e mult mai bine cu mine si suntem impreuna si in ziua de azi.tot ce trebuie sa faci e sa comunicati si sa nu te dai batuta. pune l sa ti explice dc a ajuns la concluzia asta.at o sa i apara niste semne de intr si daca totusi a tinut la tine si te vrea.se va intoarce singur la tine

| denismaria92 a răspuns:

Mai taie din ele da-le dreacu