| Florinalul a întrebat:

Eu si prietena mea suntem amandoi in clasa 12 si vom da amandoi la facultate in curand, doar ca ea vrea sa o faca in Bucuresti si eu in Craiova.
Cum as putea sa o conving sa se razgandeasca(amandoi suntem din Craiova)?
Oricum, o relatie la distanta nu ar functiona si ar insemna sa ma despart de ea...

Răspuns Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

Dar tu de ce nu te răzgândești?!?
E o decizie pe care trebuie s-o luați împreună. Și nu e musai să fie pe placul ambilor - ci trebuie ca fiecare să urmeze calea care i se pare cea mai potrivită pentru o realizare profesională adecvată.
Relația poate merge și la distanță, dacă există cu adevărat sentimente.
===
PS - să presupunem că vă hotărâți să mergeți la facultate în același oraș - oricare ar fi el. Ce o să te faci peste câțiva ani când, după absolvire, ea va primi un post excelent la (WXZ - un oraș din Străinezia)? O s-o ții legată de tine, doar pentru că tu ai un job la Universitatea Craiova?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

,mai bine te duci tu în bucurești, și așa e mai bună facultatea. nu ai tu dreptu să convingi pe nimeni să renunțe la nimic pentru tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce sa ii strici viitorul? Daca e ceva de relatia voastra rezista oricum, sau faceti amandoi un pas inainte si mergeti la Bucuresti. Varianta cu sa o convingi pe ea sa stea pe loc nu e deloc cea potrivita

| Emma30555 a răspuns:

Nu trebuie sa o convingi, fiecare are libertatea de a alege ce e mai bine. La București poate avea mai multe alternative, poate vrea o schimbare în viata, la facultate fiecare își face prieteni noi, experiente noi. Tu nu vrei o schimbare, vrei ca totul sa rămână la fel, asta nu se poate, aducă nu poți hotărî pentru celalalt.

| PegassiDoctorulThau a răspuns:

Salut! În loc sa încerci sa o convingi pe ea sa rămână în Craiova mai bine mergi tu la București. Pana la urma o relație se bazează pe încredere, ea te poate înșela și în București și în Craiova. Dacă cu adevărat te iubește distanta nu este o problema.

| Fabyana307 a răspuns:

Ba dimpotrivă o relație la distanța poate funcționa doar dacă ambii sunteti puternici si e iubire adevarata.

| Florinalul explică:

Toate facultatile sunt la fel. Adica de la orice facultate iesi cu exact aceeasi meserie.
Un medic ce termina facultatea la Bucuresti este la fel de medic ca unul care termina la Iasi de exemplu...