| Sonya1512 a întrebat:

Eu si prietenul meu, vrem sa facem sex pe 18, eu imi termin anticonceptionalele pe 16, dar stiu ca si in cele 7 zile de pauza, sunt tot protejata.
Chestia este ca mama mi-a zis sa fac o pauza de 2-3 luni de la pastile si voiam sa va intreb daca cele 7 zile se termina pe 23, exista vreo sansa sa raman gravida daca intretin relatii sexuale pe 18?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU te mai lua după "sfaturile" date de toţi COPILAŞII ce activează pe site!

Din PĂCATE, nici mama ta NU ţi-a dat un sfat prea "avizat"/corect :(

În general, tratamentul se ia 9 luni, după care se face o PAUZĂ de 3 luni, apoi AC se iau IAR timp de 9 luni, apoi PAUZĂ de 3 luni, etc. - aşa cum EXPLICAM în răspunsul dat în 16 August 2013 - vezi linkul :
http://www.tpu.ro/......-la-ele_1/

Dacă tu le întrerupi după 7 luni de administrare & mai faci şi o întrerupere de 1-2 luni, RIŞTI să-ţi DEREGLEZI hormonal organismul şi, implicit, să ai dereglări menstruale :(

De asemenea, dacă intenţionezi să întrerupi ACUM anticoncepţionalele şi NU vei mai începe un alt blister ( în continuare ), atunci situaţia ta este ECHIVALENTĂ cu o "tabletă UITATĂ în prima săptămână de administrare" - deci, EXISTĂ risc de sarcină!

"Un drajeu omis în săptămâna 1

Administraţi drajeul omis imediat ce v-aţi amintit (chiar dacă aceasta înseamnă să administraţi două drajeuri odată) şi continuaţi cu celelalte la ora obişnuită. În următoarele 7 zile utilizaţi metode contraceptive suplimentare (metode de barieră).

Dacă aţi avut contact sexual în săptămâna dinaintea omiterii administrării drajeului EXISTĂ posibilitatea să rămâneţi însărcinată." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......NON-R.aspx

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| motan444 a răspuns:

Teoretic nu dar dupa cum stii nici o metoda contraceptiva nu e de 100%

| Jeasca_Jessica_1995 a răspuns:

Cele 7 zile de pauza de la pastile, sunt pentru menstruatie. Si da e bine si indicat ca la 6 luni sa faci pauza de 1-2 luni, apoi sa incepi din nou cu pastilele.

| Sonya1512 explică (pentru Jeasca_Jessica_1995):

Stiu ca cele 7 zile sunt pentru menstruatie, dar menstruatia mea vine in fiecare luna, martea sau miercurea, iar noi vrem sa facem sex sambata.