| Elene96 a întrebat:

Hello!
As vrea sa stiu daca fac sex in pauza de 7 zile cand nu mai iau anticonceptionale sunt la fel de protejata? nu exista nici un risc sa raman insarcinata?

Răspuns Câştigător
| AndyLavy a răspuns:

Da stai linistita. In primult rand pentru ca te protejeaza pastila, si in al doilea rand, inainte de menstruatie cu vreo 5-7 zile si dupa ea, nu esti in perioada fertila, si nu poti ramane insarcinata. Daca in cele 21 de zile le iei corect, adica in acelasi iterval de ore, nu sari peste vreo zi sau mai multe, in cele 7 zile nu ai niciun fel de problema. NU asculta ce spune lexie, ori a spus la misto, ori chiar nu are nici cea mai mica idee despre ce este vorba.

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, eşti protejată şi în pauza de 7 zile ( dintre folii/cutii ), când ar trebui să ai sângerarea similară menstrei!
Vezi Prospectul AC.

NU există risc de sarcină, chiar dacă ejaculează intravaginal!

Toate cele bune.

| AndyLavy a răspuns:

NU ramai.
Scrie si pe prospect.
Esti protejata tot timpul atata timp cat iei AC cum trebuie.
Eu folosesc de 3 ani, si nu am avut nicio problema
Stai linistita.

| Elene96 explică (pentru AndyLavy):

Deci e sigur ca nu raman? sad

| Elene96 explică (pentru AndyLavy):

Pai nici nu asculatm ca am vazut cum a zis-o laughing dar pastila nu trebuie luata la aceeasi ora in fiecare zi nu? adica de exemplu daca azi o iau la 10 si maine la 11...se intampla ceva?

| AndyLavy a răspuns (pentru Elene96):

NU. dar sa fie un interval de cateva ore 2 3. Nici eu, de cand iau, nu respecet ora, o iau in intervalul 9-12 noaptea, depinde cand imi aduc aminte.
Se spune ca, cu cat respecti mai mult, si iei la aceiasi ora isi face efectul mai bine, insa o ora doua in plus sau in minus nu cred ca ar conta atat de mult.

| Elene96 explică (pentru AndyLavy):

Pfff,iti multumesc tare mult sad te puuup!

| AndyLavy a răspuns (pentru Elene96):

NPC, ma bucur daca te-am putut ajuta!

| AndyLavy a răspuns (pentru Elene96):

Da stai linistita. In primult rand pentru ca te protejeaza pastila, si in al doilea rand, inainte de menstruatie cu vreo 5-7 zile si dupa ea, nu esti in perioada fertila, si nu poti ramane insarcinata. Daca in cele 21 de zile le iei corect, adica in acelasi iterval de ore, nu sari peste vreo zi sau mai multe, in cele 7 zile nu ai niciun fel de problema. NU asculta ce spune lexie, ori a spus la misto, ori chiar nu are nici cea mai mica idee despre ce este vorba.

| SmartLier a răspuns:

Nu poti sa stii daca o sa ramai sau nu dar ai putea avea noroc sa nu.

| Lexie99 a răspuns:

Nuuu nu mai esti..deoarece logic dupa pauza...anticonceptionalele isi pierd efectul iar tu nu mai esti protejata..deci este riscul foarte mare sa ramai insarcinata