| anonim_4396 a întrebat:

Exista dragoste la prima vedere?

Răspuns Câştigător
| petru a răspuns:

Nu, exista prima vedere si apoi dragoste, Exista insa euforia placerii de moment a unei persoane de sex opus, care unii o numesc "Dragoste la prima vedere" de obicei este placuta insa arareori devine cu adevarat ""Dragoste"" statornica

15 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

DAAA, dar din pacate, statistic e doar foc de paie, chiar daca se lungeste si pana la cateva luni! RAR, duce si la relatii lungi, ok...

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

NU!
La prima vedere este atractia fizica!
Dragostea e un complex de sentimente si senzatii care se consolideaza in timp... dupa ce cunosti cu adevarat o persoana!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Da... dar s-a demonstrat ca e legata de hormoni... si e mai mult atractie decat ceea ce numim noi "dragoste".

mlm
| mlm a răspuns:

Da, desigur ca exista.Cunosc foarte multe cazuri care au fost in situatia aceasta (s-au vazut, s-au placut si s-au casatorit).

assiris
| assiris a răspuns:

Exista dar nu e dragoste adevarata ci doar o atractie reciproca. Daca ea continua apoi mai departe, cei doi protagonisti sustin ca s-au indragostit la prima vedere dar in realitate au prelungit placerea/senzatia deosebita (te-am vazut, mi-ai placut/ ce ramine de vazut...) si in final s-a creat impresia ca a fost o dragoste la prima vedere.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Crezi ca de n-ar fi fost macar dorinta de a exista Romeo si Julieta a lui Shakespeare ar fi rezistat atata timp?

April
| April a răspuns:

A existat, exista si va exista atata vreme cat oamenii vor dainui pe pamant. E cea mai intensa forma de iubire, e clipa insasi cand sageata lui Cupidon din mitologie ne atinge inimaDin pacate, durata, adeseori nu e virtutea ei. E un farmec ce ne loveste pe neasteptate. Dar Eminescu o spune mai bine intr-o pozie mai putin cunoscuta pe care am sa ti-o transcriu aici scriind cu majuscule versul care o leaga de intrebarea ta:
"De-or trece anii cum trecura,
Ea tot mai mult imi va place'
Pentru ca-n toata-a ei faptura
E-un"nu stiu cum"si-un "nu stiu ce"
M-a fermecat cu vreo scanteie
DIN CLIPA-N CARE NE VAZUM?
Desi nu e decat femeie,
E totusi altfel,"nu stiu cum"
De-atuncea una-mi este mie
De ar vorbi, de ar tace'
Dac-al ei glas e armonie
E si-n tacerea-i "nu stiu ce.
Astfel robit de-aceeasi jale
Petrec mereu acelasi drum...
In taina frumusetii sale
E-un "nu stiu ce si-un"nu stiu cum"...

April
| April a răspuns:

Nu din intaplare si fiindca imi place Eminescu afirm ca exista.Ma vad nevoita, fiindca unii sustin ca sentimentul acesta nu exista, sa apelez la propriu-mi arsenal.Acum vreo 20 de ani la o nunta studenteasca, in timp ce asteptam sa se imbrace mireasa, privirile mi s-au intanit cu cele ale unui baiat :a fost ca o scanteie electrica Nu mai intind povestea Ne-am intalnit exact de trei ori-era in ajunul vacantei- ne-am sarutat langa teiul lui Eminescu, si de atunci nu ne-am mai vazut niciodata.Destinul ne -a purtat pe cai diferite.Am primit de la el, tarziu, o fotografie, semn ca nici el nu ma uitase... Puteti crede, oare, ca si acum, dupa atata vreme, e de-ajuns sa privesc acea poza si sa retraiesc cu aceeasi intensitate acelasi fior? Numai cine cunoaste poate intelege...regret ca v-am plictisit, pe cei sceptici, cu o poveste atat de personala...sorry.

| LuS[z] a răspuns:

Da exista si parintii mei sunt un exemplu.

| ada a răspuns:

Bineinteles.La mine si iubitul meu a fost dragoste la prima vedere.Suntem de 3 ani impreuna.

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Exista, dar trece repede

| Deedy a răspuns:

Da...este foarte frumos sa te indragostesti la prima vedere :X:X:X...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

sigur ca exista,, si eu am cunoscut un baiat din strainatate si tot asa a fost dragoste la prima vedere.si sun tem impreuna de 1 an de zile 1 saptamana si 2 zile

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

| attila a răspuns:

Pai da exista si eu asa sunt cu o fata cand am vazut prima data nici nu stiu cum sa explic acest setiment... desi el are un prieten dar mi-a zis ca ma place