| sabin89 a întrebat:

Există dragoste reciprocă? Sau întotdeauna unul iubeşte şi celălalt se lasă iubit? Ce credeţi? happy

Răspuns Câştigător
| Delcatty a răspuns:

Exista in momentul in care cei doi au valori comune, aceleasi asteptari de la relatie, respect reciproc, nu se pune problema de codependenta si nu exista o problema emotionala/mintala prea mare la unul dintre ei (sau chiar amandoi) care sa umbreasca o relatie autentic sanatoasa.
Felul in care ai pus a doua intrebare ma face sa ma gandesc la acele relatii in care unul din ei vrea sa fie "reparat" de partener. Parerea mea e ca trebuie ca fiecare om sa aiba o anumita independenta inainte de a decide sa formeze un cuplu cu cineva. Altfel, unul din ei va ajunge sa se lase iubit in timp ce il trage in jos pe "iubitor". Nu. Trebuie sa fie egalitate in eforturi. Macar de la un punct al relatiei.

24 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde ce interese sant la mijloc. Dragoste fara interes material sau financiar nu exista. Nu poti iubi un om al strazii nu are servici nici casa iubesti un om care lucreaza si are un venit sa contribuie la cheltuieli

| RAY a răspuns:

Ce inseamna reciprocă? fiecare simte iubirea in mod diferit, sunt persoane care se iubesc mult, dar asta nu inseamna ca sunt indentici neuronal incat sa perceapa acelasi sentimente in mod indentic

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspuns CORECT : Bineinteles ca DA. Exista. Pentru a te convinge citeste romanele : Romeo si Julieta, Tristan si Isolda, Love story, etc. etc. etc. big grin

| sabin89 explică (pentru corbulalbrosu):

Ai vrut să zici "Bineînţeles că da, există în filme şi în romane"? happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Există, dar sentimentul nu este acelaș la ambii.

| Drimmero a răspuns:

Evident ca exista in egala masura pentru ambii.

| ancaval a răspuns:

Exista, cândva, dragoste reciprocă.

În prezent, există DOAR interese. Și atât.

Bărbatul NU stă cu tine, dacă NU primește...
Femeia NU stă cu tine, dacă NU îi oferi: casă, mașină, condiții.

Despre ce dracu vorbim? Care dragoste?

| sadrian46 a răspuns (pentru ancaval):

Aceea care produce copii.

| ancaval a răspuns (pentru sadrian46):

Am zis, era cândva, dragostea aia de care zici tu. Exemplu: bunicii, aia da.

În prezent NU mai există. Când ajunge banul să domine, oamenii își pierd sufletele, educația mult trudită, bunul simț, omenia, prietenia, frăția...că și fratele te arde, numai să aibă ocazia.

Și tu vi și vorbește despre dragostea din trecut? De ce îi zice trecut? Pentru că a trecut, gata, nu se mai întoarce. Hai să trăim prezentul și să vedem realitatea, să NU mai fim chiori și visători.
Gen: vise cu nunta perfectă, 5 copii, palat, mașină, făt frumos. Halllooo! În România încă există sărăcie. Și cine vrea să iasă din sărăcie trebuie sau alege el să își vândă viața. Despre ce dragoste vorbești? Doar ca să pari filozof? Unui amărât îi pasă de filozofie și câcaturi? Vrea să o ducă bine și atât.

Multe fete se mărită, fac prunci și stau acasă, să lucreze prostul. E corect? Câte cazuri de astea? Hmm!

Hai să NU mai dormim în pene.

| sadrian46 a răspuns (pentru ancaval):

Mergi la Ofițerul Stării Civile și uită-te la cei ce se căsătoresc și verifică teoriile tale pe viu. Poate așa o să îți dai seama că greșesti.

| ancaval a răspuns (pentru sadrian46):

Merg cu o condiție: să mergi și tu prin orfelinate, case de copii, prin casele părinților bețivi care fac copii pentru alocație, prin casele celor divorțați.

Dragostea produce copii și îi abandonează/trimite la muncă/separați de unul din părinți?

Lasă tu starea civilă, și politica, și filozofia, și romanele de iubire și privește la cazuri serioase. Mulți copii, făcuți din dragoste cum ziceai tu, suferă. Că nu știi tu de ei, asta e altceva, trebuie să mergi, să vezi, să te implici.

| sadrian46 a răspuns (pentru ancaval):

Căți? Câți comparativ cu ceilalți?

| ancaval a răspuns (pentru sadrian46):

Interesează-te!

| sadrian46 a răspuns (pentru ancaval):

Interesează-te tu căci tu ai ajuns la statistici deformate și îți ghidezi viața după ele, nu eu.

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Ca să ne clarificăm mai mult, mai adânc.
Sunt valori morale, care au în spate forțe ale vieții.
Viata sexuală, apărută acum un miliard de ani, este biologică. animală. Ei nu îi pasă ce se va întâmpla cu copii care se nasc în societate, și cum se realizează un act sexual, prin viol sau liber consimțit sau prin căsătorie la sfat și cu popă, sau dacă cei ce fac sex din care rezultă copii au 13 ani sau 50 de ani, dacă copii apoi se nasc în familii bogate și fac apoi facultatea la Harvard și se angajează la ONU, sau se nasc în ghetoul cu țigani și apoi ajung copii străzii și cad la pușcărie. Chiar pe această forță vitală, aceste aspecte nu o interesează. Apoi ce se întâmplă cu acești copii care se nasc. Ajung într-o imensitate de posibilități, între cele două extreme prezentate mai sus. Ce faci tu? Le vezi, te strădui să le vezi doar pe cele negative și de nedorit unui copil, și le ignori pe celelalte. Și dai vina pe iubire pentru soarta nefericită a unor copii. Deci iubirea e de vină pentru nenorocirile din viață. Asta face un ochelar mintal care s-a setat să vadă nenoricirile și să dea vina pe altcineva decât adevăratul vinovat. Acolo greșești iar această greșeală de interpretare a lumii îți handicapează viața. Apoi te identifici cu greșeala ta și respingi orice altă viziune despre lume, de exemplu pe a mea.

| ancaval a răspuns (pentru sadrian46):

Iar tu cu statisticile tale? Politica, media, publicitatea, emisiunile, documentarele, au toate scopul lor. Nu mai zic care, nu are rost să discutăm.

Cât despre viața mea, NU ești tu în măsură să vorbești, după ce anume îmi ghidez, sau nu, viața. Nu e corect cum procedezi. Nu mă cunoști, deci nu știi nimic. Eu NU am zis nimic de tine. Urât te aperi!

Repet: urât te aperi!

| CleanHeart a răspuns:

Sa zicem ca exista pentru unele persoane si ar trebui sa se simta norocoase si sa aiba grija de relatia lor pentru altii in rest nu exista si doare tare sa iubesti pe cineva cu adevarat, sa fii indragostit/ă pana peste cap si sa nu te iubeasca si sa-ti calce sentimentele in picioare, asta chiar lasa o rana sufleteasca adanca.

| sabin89 explică (pentru CleanHeart):

Perfect de acord.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Întrebarea e dacă exista dragoste, nu reciproca.

| brokxy a răspuns:

Da exista mereu un prost care crede ca este iubit cand cealalta persoana nu da 2 bani pe el si il minte happy Am trecut prin, am avut multi iubiti in viata asta deci stiu, si nu o sa mai vreau niciodata exact din cauza asta. Mai bine mor singura
IUBIRE RECIPROCA NU EXISTA
1 din 100000 poate

| Alexandrionelu a răspuns:

Teoretic exista, dar niciodată egala, întotdeauna unul iubește mai mult decât celalalt.
Imaginează-ți un aparat de măsurat iubirea, un iubi-metru gradat de la 0 la 999999999999999999.
Daca unul iubește cu intensitate 75374678, iar celălalt cu 75374632, atunci valorile sunt suficient de apropiate încât sa nu se simtă diferența. Dacă în schimb diferența este de la 273 la 8948464838, atunci da, nu mai poți spune ca este o relație echilibrata și cineva clar ca va avea de suferit.

| Teffan a răspuns:

Bineînțeles că există, dar depinde și de natura iubirii.

Sentimentul asta poate genera cea mai extremă forma de obsesie, dacă nu este coordonat de rațiune.

| Drimmero a răspuns (pentru Teffan):

Lume noua, mai traiesti?

| Teffan a răspuns (pentru Drimmero):

Intru mai rar, dar da. 10 ani de TPU, nu te lași asa ușor laughing