| Toma_Daria_1999 a întrebat:

Exista vreo sansa ca testul de sarcina sa nu aiba dreptate? Adica sa spuna ca nu sunt insarcinata cand de fapt sunt? (Va rog spuneti-mi ca nu... nu vreau sa am un bebe...)

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, exista, dar este mica daca l-ai facut corect. Un test de sarcina facut dupa mai mult de 21 de zile de la ultimul contact sexual, din prima urina de dimineata si repetat dupa minim 3 zile in aceleasi conditii, are o exactitate de 98%. Adica, daca amandoua sunt negative, posibilitatea de a fi insarcinata este de doar 2%.
Daca ai facut testul mai repede de trecerea celșor 21 de zile, riscul ed a fi fals negativ este mult mult mai mare (de exemplu, la 7 zile de la contactul sexual, siguranta unui test negativ este de doar 1%)

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nimic nu este exact si asta scrie si pe acel test dar sansa sa greseasca e mica poate 1%

| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista aceasta sansa, daca testerul are eroare sau daca testul este facut inainte de 5 saptamani d ela ultimul ciclul menstrual (ori 3 saptamani de la data contactului sexual).