| Madalyna1996 a întrebat:

Fete si baieti ce parere aveti despre sexul oral?big grin As vrea sa ii fac si eu iubitului dar mie cam rusine >:"

8 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

1)Sex Oral

Definiție: Sexul oral reprezintă acel tip de sex în care organele sexuale sunt excitate cu gura. Felația este atunci când organul genital bărbătesc în cazul acesta penisul, este introdus în gura partenerului/partenerei, aici includem și pe cei Gay!

Sexul oral mai este cunoscut și Cunilingus, adică sexul oral aplicat la femeie, are loc atunci când bărbatul / femeia își mișcă limba pe labii, clitoris și în interiorul vaginului partenerei. Pe lângă toate acestea mai există și Analingus, excitarea partenerului / partenerei prin mișcări ale limbi în jurul anusului.

Pe scurt pe înțelesul tuturor, sexul oral este orice interacțiune a cavității bucale a bărbatului sau a femeii cu un organ / obiect erotic, sau jucării sexuale.

Efecte:

Pro: Felația si cunnilingusul sunt activitati de preludiu și sunt în principiu o plăcere pentru ambii parteneri.

Majoritatea femeilor adora cunnilingusul și susțin că pot avea orgasme mult mai intense.

Felatia ajută bărbații să scape de stres și previne cancerul de colon. Ejaculările precoce și disfuncțiile sexuale sunt foarte bine tratate cu ajutorul sexului oral.

Sexul oral previne o sarcină nedorită și în același timp reduce stresul în cazul în care partenera este însărcinată și nu dorește să aibă relații sexuale cu penetrare.

Aceasta activitate sexuala reduce stresul si-i apropie pe parteneri foarte mult, de aceea ar trebui practicată cu incredere.

Contra: Răspândește cu ușurință Bolile Cu Transmitere Sexuală! Printre care enumerăm:

Uretrita non-gonococică a fost asociata cu sexul oral. De asemenea s-a mai asociat cu sexul anal si genital neprotejat.

O serie de virusuri au mai fost asociate cu uretrita non-gonococica, incluzând herpes virusul ce produce rinofaringita acuta HSV-1. Cu toate acestea, inflamatia herpetica nu era necesară pentru răspândirea uretritei non-gonococice. HSV-1 a fost puternic asociat cu sexul oral și cu homosexualii.

HSV-1 a fost mai puternic asociat cu uretrita non-gonococică decat un alt tip de herpes virus, HSV-2.

Altele:

- Herpes - Se poate transmite foarte ușor.

- Sifilis- Se poate transmite foarte ușor

- Gonorea - Posibilitate de transmitere moderată

- HIV - Posibilitate de transmitere putin probabilă.

- Hepatita

- Chlamidiaza

Concluzie Sex Oral :

starDacă aveți de când să recurgeți la practicarea acestui tip de sex, trebuie să luați în primul rând în calcul:

-Vârsta : 18 +

-Încrederea în partener și stabilitatea relației. Sexul oral nu este indicat a fi practicat cu mai multe persoane! Decizia vă aparține în totalitate.

-Nu trebuie să ignorați riscurile acestui tip de sex!

-Și cel mai important dintre toate, dacă nu cunoașteți istoricum partenerului foloșiți PREZERVATIVUL, vă va mai crește șansele de a nu contacta BTS-uri.

star Gândiți-vă de 10 ori înainte de a face acest pas în relație!

| Oana92 a răspuns:

E o practica perfect normala intr-un cuplu atata timp cat ambii parteneri sunt de acord. E normal sa iti fie jena, o sa treaca cu timpul.

| grab a răspuns:

De ce anume ti-e rusine? ca o are prea mica si nu poti sa tragi din ea? ca esti prea urata si nu i se scoala? ca afla mami si se supara ca nu i-ai cerut parerea? ca spune la tot cartierul daca il zgarii cu dintii?

Dezvolta! happy

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Parerea mea? o necesitatea, nu ar trebui sa te simti rusinata

| Cristiann25 a răspuns:

Pai si ce te tine sa nu-i faci? Atata timp cat 2 parteneri sunt de acord se poate face orice in pat.Succes.

| Constantin112 a răspuns:

Este absolut normal sa faci asta daca chiar il iubesti si nu vad ce e asa greu sa ii faci sex oral?
E ca si cum ai suge o acadea ( doar ca acadeaua este mai mica si penisul lui este mai mare/lung )
Curaj ca nu se intampla nimic daca simti ca nu o poti face ii poti cere sa te mai lase un timp ca nu e bai.;)
Ceao si ai grija de tine.
http://www.cu-dragoste.ro/......as-cu-pas/

| vegeta a răspuns:

Nu prea cred ca e o idee buna sa faci chestia asta pentru ca poti ramane cui sechele adica 1 poate sa aiba un gust naspl rau, 2 se poate lua o boala foarte usor si 3 eu daca as avea o gagica si mi-ar spune ca i-a facut sex oral la un fost prieten i-as da imediat papuci pentru ca mi se pare dezgustator cum vine trebuie aia paurma sa ma sarut cu ia dupa ce a luat pl in gura la altu da nu e bine chestia asta pentru ca asa ceva fac numaio curvele da alea fac pentru bani nu degeaba si poate fi riscul sa-ti dea si papuci dupa cesi indeplineste el aceasta doriunta dar cum am mai spus te sfatuiesc sa nu o faci...

| Madalyna1996 explică:

Imi e rusine ca nu stiu sa fac, si sa nu ma fac de ras...si nu stiu cum sa incep.