| Empathizer a întrebat:

Fetelor, ajutati-ma! Am provocat pe cineva de pe TPU la duel.
Brigaela, userul provocat de mine, sustine ca majoritatea fetelor care isi incep activitatea sexuala merg la ginecolog in prima luna de la producerea evenimentului.
Din experienta mea, eu am observat ca marea majoritate a adolescentelor care isi incep viata sexuala nu se duc la ginecolog din prima luna, ci doar atunci cand apar probleme in sfera sexuala.

Ajutati la rezolvarea disputei. Spuneti sincer aici la cat timp dupa inceputul vietii sexuale v-ati dus voi la ginecolog. Repejor, va rog, nu ma lasati sa mor de curiozitatehappy

Răspuns Câştigător
| Sara2 a răspuns:

Cred ca dupa 2 ani jumate - 3 ani, cam asa, stiu ca am stat mult, se considera neglijenta, dar asta a fost

25 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este o disputa si nici un conflict si regret ca fara voia mea am fost prinsa in asa ceva care, recunosc, mi se pare si mie prostesc. Sper ca userul care se gaseste in disputa cu mine fara macar sa ma intrebe daca vreau aceasta disputa sa-si linisteasca curiozitatea.
Fiindca vad aici interes despre data mea de nastere si ocupatia mea, va asigur ca data de 3.10. 1978 este data mea de nastere si ca sunt medic, asa cum am declarat de multe ori. Am lucrat intai ca asistent, apoi ca voluntar, apoi ca medic timp de 5 ani si ceva in Urgenta unui spital judetean mare, iar de 7 ani si 7 luni lucrez ca anatomopatolog intr-un spital clinic din Bucuresti.
Detest sa ies in frunte si sa ma bag in seama aiurea, asa ca imi cer scuze tuturor ca numele meu apare in aceasta intrebare si ca sunteti somati sa raspundeti de dragul unei statistici nesemnificative, in loc sa va folositi acest timp ajutand pe cineva sau cautand ajutorul necesar. Nu am participat absolut deloc la decizia care a stat la baza acestui asa-zis duel, dar imi cer scuze ca fac parte din el.
Va multumesc pentru intelegere tuturor,
Cristiana

| Empathizer explică (pentru Brigaela):

Ok Brigaela, iti sterg numele din intrebare.

| Brigaela a răspuns (pentru Empathizer):

Lasa-l acolo, nu poti sa retragi ceva ce ai spus/facut deja. mesajul a fost inteles si primit. invata ca in viata reala nu poti sa spui: sterg ce am zis mai devreme in public, ci iti asumi ce ai zis dupa o matura chibzuinta. Tu ai decis ca eu nu merit sa astepti raspunsul la intrebarea pe care mi-o pusesesi legata de acest duel, mai ales ca era, presupun, evident ca nu ma bag in chestii din astea. Ai considerat ca dorinta ta este suverana si eu sunt doar cantitate neglijabila. Asuma-ti asta si gata. Eu am receptat perfect mesajul si stiu exact pe ce picior dansam. Si am renuntat de mult sa mizez pe respectul reciproc.

| Empathizer explică (pentru Brigaela):

Nu, Brigaela, nu era nimic evident. Si, tocmai pentru ca nu te consider o cantitate neglijabila, te-am provocat la duel. Esti un user serios si cu dorinta de a face bine, dau uneori presupui gresit. O presupunere gresita am facut si eu, cand am considerat ca vei accepta duelul cu curiozitate si cu zambetul pe buze, in fond era vorba de o confruntare amicala. Regret ca te-ai suparat, dar nu consider ca iti datorez scuze.

| Brigaela a răspuns (pentru Empathizer):

Nu, nu imi datorezi scuze, ai depasit de mult acest nivel. Mi-ai pus o intrebare si apoi nu ai asteptat raspunsul meu, ai facut asa cum ai hotarat tu, dar pretinzand ca ai acordul meu si ca suntem amandoi implicati in asta. Deci orice ti-as fi raspuns, nu te interesa si nu ai considera ca sunt un user suficient de serios incat sa astepti cateva ore raspunsul meu. Ma intreb atunci: de ce m-ai mai intrebat daca accept?
Iar confruntari amicale pot avea cu amicii mei, dar ei imi respecta suficient parerea incat macar sa o asculte.
Sincer, nu m-am suparat, e doar una din acele dezamagiri cand intalnesti persoane pe care n-ai fi vrut sa le intalnesti sau treci prin momente penibile din care iesi foarte sifonat desi n-ai nici o vina. Dar o sa-mi treaca, sunt om in toata firea si am mai fost dezamagita.

| MMihai a răspuns:

Nu am priceput nici ce sex ai și nici ce vârstă.
Brigaela
http://www.tpu.ro/utilizator/wgem
zice că este născută
Data nasterii: 3 Oct 1978.
Ea are ceva cunoștiințe medicale și s-ar putea chiar să fie medic sau asistentă medicală.

| Empathizer explică (pentru MMihai):

Multumesc pentru interesul acordat, chiar daca nu ai raspuns la intrebare.

| Sara2 a răspuns:

Intr-adevar asa ar trebui, sa mergem odata la 6 luni, dar asa fac toate femeile, se duc doar cand apar probleme

| Empathizer explică (pentru Sara2):

Ajuta-ma sa intocmesc o statistica: in cazul tau particular, la cat timp dupa primul contact sexual ai mers prima oara la ginecolog? Multumesc mult.

| Sara2 a răspuns (pentru Empathizer):

Cred ca dupa 2 ani jumate - 3 ani, cam asa, stiu ca am stat mult, se considera neglijenta, dar asta a fost

| lostcontrol12 a răspuns:

Eu m-am dus cam dupa un an..desi in cazurile ideale asa ar fi normal, la noi inca nu se practica asta..pentru ca cele mai multe au 14-15 ani..pentru ca iti trebuie bani..etc

| Empathizer explică (pentru lostcontrol12):

Multumesc pentru raspuns. Vezi si detaliile despre modul cum poti merge gratuit la ginecolog, in comentariul meu de mai sus. Profita si tu de programul de screening pentru cancerul de col uterin, care va incepe in curand.

| MihaelaDart a răspuns:

La cate am vazut nu numai pe TPU probleme legate de sarcina, in concluzie, adolescentele dupa primul contact nu ajung la ginecolog doar in cazul unui avort.

Mi-am inceput tarziu viata intima, cu toate ca ma dusesem la ginecolog inainte cu 2 luni pentru ca avusem o problema de sanatate: chisturi ovariene.

| morningstar a răspuns:

In general, se merge atunci cand apar probleme sau ianinte de conceperea unui copil, nu dupa prima experienta.

| Empathizer explică (pentru morningstar):

... dar in particular? In cazul tau sau al unei prietene apropiate?

| Oana92 a răspuns:

Eu personal am fost in prima luna, dar in ciuda unor probleme pe care le-am avut de curand nu m-am mai dus dintr-un motiv simplu: costurile sunt mari si mereu a trebuit sa dau banii pe altceva. Si din pacate asta e problema multor fete de varsta mea, nu-si permit sa dea cel putin 100 de euro o data la 6 luni la doctor si atunci nu se duc. Situatia invocata de Brigaela este una ideala, dar viata nu e perfecta cu atat mai mult cu cat traim in Romania si da majoritatea femeilor active sexual ajung la ginecolog doar cand au probleme...

| Empathizer explică (pentru Oana92):

... te-ai gandit sa mergi la ginecolog cu trimitere de la medicul de familie? Consultatia si testul Babes-Papanicolau sunt gratis, in aceste conditii. Vezi ca in curand incepe si un program de screening gratuit, din fonduri europene. Mergi la medicul de familie sa iei un bilet de trimitere la cel mai apropiat centru medical implicat in program.

| Oana92 a răspuns (pentru Empathizer):

Doar daca respectivul doctor are contract cu casa, iar al meu nu are...ideea e ca pana la urma eu tot voi ajunge, problema e ca fetele de 14-15 ani care-si incep viata sexuala chiar nu au cum sa ajunga la ginecolog, iar in cazul lor situatia e din start mult mai grava...

| Empathizer explică:

... si raspundeti fara sa va faceti griji pentru sanatatea mea: daca voi muri in duel, va fi pe aproape un echipaj SMURD care sa ma resuscitezelaughing

| Patricia96 a răspuns:

şti când se duc la un ginecolog? atunci când nu le mai vine ciclul, şi când constată ele că apare un bebe

| Empathizer explică (pentru Patricia96):

Fetelor, va rog mult de tot sa-mi raspundeti concret, pe cazul vostru: la cat timp dupa primul contact sexual ati fost voi la ginecolog? Acest comentariu e valabil pentru toate fetele care raspund aici. Va multumesc si scuzati-mi indiscretia!

| Patricia96 a răspuns (pentru Empathizer):

Imi pare rău! Nu am facut sex până acum şi nici n-am de gand.dar, in general asafac toate fetelewinkingce am scris mai sus

| Cl4x a răspuns:

Desi pare un conflict prostesc, adevarul e ca majoritatea fetelor adolescente care isi incep viata sexuala nu se duc la ginecolog decat atunci cand apar probleme, la fel cum ai zis si tu.

| Empathizer explică (pentru Cl4x):

Ajuta-ma, te rog, sa intocmesc o statistica: tu la cat timp dupa ai mers la ginecolog? Multumesc.

| Cl4x a răspuns (pentru Empathizer):

WTF! Nu sunt fata...asta era din ce am constatat eu in viata de zi cu zi si pe internet.

| Empathizer explică (pentru Cl4x):

Multumesc pentru interesul acordat. In cazul barbatilor, se accepta raspunsuri concrete referitoare la partenerele lor, daca ei cunosc situatia.