| Daliaedena a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu un sfat, am 20 de ani, nu am avut nici o relatie sexuala, deci sunt virgina...deja e a 3 a luna in care menstuatia nu a aparut si incep sa imi fac griji. Cum as putea proceda? La ginecolog inca nu as vrea sa merg. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema. E posibil sa fie o dereglare hormonala. Iti recomand un ceai pe care eu il folosesc de 2 luni si, deja menstruatia imi vine regulat si ma tine normal.
http://www.paradisulverde.com/......ayurverda/

| MedRex a răspuns:

Este stupid sa eviti un consult medical cand e singurul care poate releva cauza problemei tale. Doar la ce descrii tu pot exista mai mult de 3 etiologii, iar a pune un diagnostic in special hormonal si a recomanda un tratament nesanctionat medical e o practica periculoasa. Problemele tale pot fii functionale, congenitale, mecanice sau hormonale. La 20 de ani, in plina fereastra reproductiva, o afectiune cu simptomele care le descrii poate avea un rasunet mai tarziu asupra fertilitatii.
Concluzia: mergi la medicul ginecolog pana nu e prea tarziu.