| JustThat a întrebat:

Funda! Cum as putea sa'l fac pe prietenul meu sa fie mai afectuos? Am discutat chestia asta cu el si mi-a spus ca a trecut prin prea multe si ca de ceva timp nu s-a mai deschis in fata nimanui. Are incredere in mine si suntem impreuna de mult timp. Cum pot sa-l conving sa fie mai afectuos?

6 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

A fi / a te manifesta afectuos, vine din tine, daca ce si cum simti fata de partener! A-i cere "un plus" de a se manifesta asa, e putin cam fortat, te-ai pus in locul lui?! Dupa ce ai fost ranit, e firesc sa nu mai ai tot atata incredere, si sa fi mai prudent! Mai gandeste-te!

| buzeduulci a răspuns:

Same problem here. sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din acelasi motiv era sa ma despart cu actuala mea prietena, cand aveam abia 3 luni impreuna.Am avut si am o viata grea si am invatat ca nu trebuie sa ma incred in nimeni in afara de mama mea. Asa ca nu stiam cum va fi sau cat voi sta cu actualai si i-am zis ca ii voi povesti tot cand voi avea incredere deplina in ea, si a fost abia cand am avut un an si putin. Si uite ca acum avem mai bine de 2 ani si jumatete impreuna. Faza e sal lasi, ca o sa vina el singur si o sa iti zica odata toate, cand va fi sigiur ca secretele lui vor fi in sigurant cu tine

| FaraIdeiDeNume a răspuns:

Fiecare se exprima in modul lui. Poate lui nu-i place sa fie afectuos, nu-l poti obliga. Inteleg ca tu vrei sa fie mai afectuos si sa-ti acorde atentie dar poate modul lui de a-si arata dragostea este altul, cand esti inchis e aproape imposibil sa te deschizi cuiva, oricata incredere ai avea. Daca il iubesti accepta-l asa cum este!

| alkhymeia a răspuns:

Intelege ca omul a fost ranit si asteapta... poti s ail faci fericit si sa il iubesti asa cum e, nu sa fi disperata dupa afectiune

| Deiaaaaa a răspuns:

Buna. Am trecut si eu prin asta cu fostul meu prieten. Baietii au perioadele lor in special cei inchisi in el. Tot ce trebuie sa faci este sa-i arati ca orice ar fi tu vei fi de partea lui. Fapte nu vorbe. Iar cand va castiga incredere mai mare in tine afectiunea va veni la pachet. Succes!