| BiiaaBulinutsa a întrebat:

FUNDA! Cum pot afla intr-o piramida triunghiulara regulata: Ce formule folosesc?

-Distanta de la un varf al bazei la o fata laterala?

-Masura unghiului facut de muchia laterala cu planul bazei?

-Distanta de la centrul bazei la o fata laterala?

-Masura unghiului diedru format de o fata laterala cu planul bazei?

2 răspunsuri:
| Debiiii a răspuns:

Bună!

- Distanţa de la un vârf al bazei la o faţă laterală:
a) Ai putea folosi reciproca a II - a a teoremei celor trei perpendiculare.
b) Prin volume. ( În orice tetraedru prosudul dintre aria unei feţe şi înălţimea coresponzătoare ei este acelaşi. )

- Distanţa de la centrul bazei la o faţă laterală:
Teorema celor trei perpendiculare!

- Măsura unghiului diedru format de o faţă laterală cu planul bazei:
BC = muchia comună
VM *** BC
AM *** BC, din acestea rezultă că unghiul diedru este VMA, iar după aplici tangentă de VMA şi vezi cât îţi dă!
O seară plăcută.

| mOcoOvu a răspuns:

Studiind.