| Aly13 a întrebat:

Cum se afla diagonala in priamida triunghiulara regulata, atunci cand stiu latura bazei si muchia laterala?

Răspuns Câştigător
| Meap a răspuns:

ARE diagonale piramida triunghiulara.
Iar ele se afla prin formula: l²√3 / 4, inlocuiesti latura...si aflii diagonala happy
Funda, pleasebatting eyelashes

4 răspunsuri:
| ralluca15lp a răspuns:

Piramida nu are diagonale. Poate e o PRISMA triunghiulara

| ralluca15lp a răspuns (pentru Meap):

Eu stiam ca nu are...in fine, oricum nu sunt starlucita la geometrie... apropo imi plac gusturile tale la muzica happy

| Meap a răspuns (pentru ralluca15lp):

Umm..thanks :*

| Aly13 explică (pentru Meap):

Multumesc! dar mi-am dat seama cum se rezolva laughing era chiar foarte simplu. Si asa este in triunghi nu avem diagonala, nu e corect sa ii spunem asa, dar obisnuinta oh go on.

| Meap a răspuns (pentru ralluca15lp):

ARE diagonale piramida triunghiulara.
Iar ele se afla prin formula: l²√3 / 4, inlocuiesti latura...si aflii diagonala happy
Funda, pleasebatting eyelashes