| anonim_4396 a întrebat:

FUNDA.cunosc 2 baieti care initial erau detreaba. dar pe zi ce trece devin tot mai nesimtiti, efectiv se baga singuri in seama pe strada, au ceva cu viata mea, nu pot sa treaca pe langa mine fara sa se ia de mine, sa ma jigneasca. eu nu ii bag in seama ce spun dar efectiv imi piere tot cheful in ziua aia, si nu stiu de ce?(cred ca am grsit categoria, scuze)adica deja a devenit ceva obisnuit... csnd ii vad la coltul strazii stiu ce urmeaza...mai multi prieteni mi-au zis sa fac cale intorsa cand ii vad dar eu nu sunt genu sa fug de probleme. trec nepasatoare dar. m-am saturat

5 răspunsuri:
| Alystar a răspuns:

Eu zic sa ii ignori. Daca totusi nu poti sa ii ignori trebuie sa ii tratezi cu ironie :
De exemplu ei iti zic ca esti "proasta", tu trebuie sa le raspunzi zambind : "asa proasta cum sunt am fost crescuta cu bun simt si va trebui sa va ignor de data asta domnilor ", trebuie sa ai ton ironic, "poate data viitoare o acesti domni din fata mea vor sti sa vorbeasca si ma voi opri sa stau cu ei la o vorba, dar astazi nu merita"
A doua replica : "mai baieti, inteleg ca va place de mine dar cu jigniri nu reusiti sa ma cuceriti"
3. "sunt imuna la comentariile voastra chiar nu observati?"
4."cand imi vorbiti urat macar va simtiti bine"
O ultima varianta in caz ca nu se pototlesc pune pe cineva mai mare sa bage frica in ei sau sa le traga o mama de bataie (moama ce asi infuleca cativa nesimtit de genul)
P.S. da-mi mai multe detalii despre jignirile aduse ca sa vad in ce context s-ar putea aplica sfaturile mele viitoare

| AlexanderAdrian a răspuns:

Daca vei raspunde intr-un mod inteligent jignirilor, fara a fi insultatoare la randul tau sau agresiva, intr-un fel sa flirtezi ironic cu ei, s-ar putea sa ii dezarmeze. Orice atac de genul asta soldat cu afectarea ta vizibila nu poate decat sa-i incurajeze. Daca ii iei putin la misto demonstrandu-le ca mai curand te distreaza prostia lor decat sa te deranjeze ar fi solutia salvatoare in aproape toate cazurile.

| foxsilver a răspuns:

Da sunt de acord ca ironia este foarte eficienta.Este o arma puternica, mai ales daca se afla in mana unei femei.Despre ironie se spune ca este"apanajul omului inteligent".Hai sa-i dau si eu niste replici usturatoare:
1.Mai baieti, voua va iese din gura, ce-mi iese mie pe"partea dorsala"cand amestec laptele cu berea.
2.Eu am mai multe fire de par pe picioare decat neuroni aveti voi in creier.
3.Pe voi, daca va prinde un doctor de la Socola, nu va mai da drumul.
Si poti continua pe aceeasi tema.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer am incercat aproape tot ce se putea.si de rugat nici nu vine vorba.de cate ori i-am rugat. aproape cu lacrimi in ochihappy

| geo_2346 a răspuns:

Deci ai incercat sa le spui sa te lase in pace?
Fii putin mai rea cu ei sa se sperie cand te vad, sa te lase in pace
FUNDA?