| Mihaelaa98 a întrebat:

Am aproape 18 ani si sunt impreuna cu un tip de 4 luni. El are deja 18 ani si foarte multa experienta, iar eu sunt virgina. M am gandit sa imi incep viata sexuala cu el pentru ca il iubesc si pentru ca mi a demonstrat ca ma iubeste cu adevarat si a fost mereu acolo langa mine. Sincer imi este foarte frica de asta plus ca nu stiu daca o sa putem ramane toata viata impreuna din cauza faptului ca eu s ar putea sa ma mut in vara in alta tara. Credeti ca e ok sa o fac cu el daca simt ca sunt pregatita? E prea devreme? Daca o sa fiu cu alt baiat o sa i deranjeze faptul ca nu as mai fi virgina?

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Felicitări că încă ești virgină. Sexul fără căsătorie nu aduce fericire nimăui doar plăcere de moment și regrete și neîncredere în viitoaerele relații. Orice bărbat e deranjat de relațiile anteriare ale soției sau sunt o scuză ca și el să înșele. Dacă te muți în altă țară și el rămîne în urmă rănit ai mari șanse să culegi ulterior ce ai semănat. Dacă îi spui că te muți și el e dispus să vă căsătoriți, și și ție îți place suficient de mult pentru asta, are rost relația.Sexul fără căsătorie aduce blestem peste viața oricui, experiențele sexuale se imprimă foarte profund în cerier, apoi faci mereu comparații, apare neîncredere, nehotărâre, pierderea respectului de sine, musrări de conștiința că te-ai folosit de cineva mai dedicat relației ca tine, etc.Eu și soțul meu suntem foarte recunoscători părinților care ne-au atenționat cât e de important să păstrăm darul sexului doar pentru căsătorie.

| raluk27 a răspuns (pentru ania):

"și regrete și neîncredere în viitoaerele relații."
Daca a fost o experienta frumoasa, unde e neincrederea in viitor? Apoi, este posibil ca prima experienta sa fie un esec total, dar ulterior sa gasesti un barbat care sa iti placa mai mult decat primul.
"Orice bărbat e deranjat de relațiile anteriare ale soției sau sunt o scuză ca și el să înșele"
Daca tu ai avut un singur partener, de unde stii ca "orice barbat"? Asa te-a invatat mama ta, si asa o sa-ti inveti si tu fiica. Elementul "frica" te face sa iti pastrezi virginitatea mult timp. De ce sa stai sa o pazesti in relatiile cu baietii? O faci sa-i fie frica. Ca barbatii iti fac, iti dreg, te folosesc si te lasa dupa, ca nu o sa mai ai stima de sine, ca o sa fii o panarama, ca nu o sa mai fii apreciata de sot, ca e pacat. Si "educatia" asta inceputa de pe la 12 ani, prinde foarte bine. Asta nu afecteaza stima de sine? O faci sa creada ca valoarea unei femei sta 100%intr-un himen. Chiar daca e o persoana deosebita, cu suflet bun, inteligenta, frumoasa, altruista etc, daca a facut sex inainte de casatorie, e o nulitate. Dar in sinea ta, stii ca nu are nicio noima. Nimeni nu datoreaza explicatii pentru trecutul sau. Cand iubesti cu adevarat, il accepti pe celalalt cu trecut si viitor. E ca si cum i-ai reprosa sotului tau ca a sarutat o alta fata, inainte sa te cunoasca pe tine. Iar infidelitatea nu are nicio legatura. Daca sotul a fost si primul, ai tu certitudinea ca nu o sa te insele niciodata?
Comparatiile pot fi facute si in sens invers. Primul sa fie un idiot, iar actualul sa fie cu mult mai atent si sa te iubesca mai mult.
"apare neîncredere, nehotărâre, pierderea respectului de sine, musrări de conștiința că te-ai folosit de cineva mai dedicat relației ca tine, etc"
Nu vad legatura. Neincredere de ce? Nehotarare cu privire la ce?
Crede-ma ca e mai dezastruos sa te casatoresti la 18 ani, doar ca sa poti face sex. Ai de terminat o scoala, trebuie sa ai serviciu, sa ai independenta financiara. Ca sa alegi un barbat pentru casatorie, nu trebuie sa o faci doar pentru ca a fost primul. Poate fi primul, iar ulterior sa fie un betiv si un bataus notoriu. Ce faci? Te mariti la 18 ani, ca sa fii la cheremul unuia, doar pentru ca ala a fost primul? Bun rau, trebuie sa stai cu el?
Tind sa cred ca esti iehovista/baptista/penticostala/din Oastea Domnului sau alte chestii de genul. Ai avut norocul de a te casatori cu unul, de aceeasi religie, cu aceleasi mentalitati, v-ati casatorit la 18-20 de ani si credeti ca daca ati fost primii unii pentru altii, ati dat de fericirea suprema. E o chestie 100% de mentalitate si de intamplare, daca vrei.

| ania a răspuns (pentru raluk27):

Apreciez ca ți-ai facut timp să-mi scrii pe larg cu vezi tu lucruile.Așa e, părinții mei sunt penticostali, noi facem parte dintr-o biserica independenta dar cu principii asemănătore in privința moralității.
Dacă prima experiența sexuală, în căsătorie să zicem, e un eșec total așta nu însemană că nu te potrivești fizic cu aeea persoană, pot fii chestii tehnice care cu binăvoință și dorința de a face pe plac celuilalt se remediază.Eu nu cred în nepotrivire fizică, eventual în ignoranță, nepăsare, revoință, vaginul e totuși calea de venire pe lume a unui copil.Am văzut, auzit de foarte multe cazuri în care soții au reproșat experiențele sexuale anterioare.Char în perioada asta o rudă de-a mea la care țin e foarte necăjită că soțul ei o chinuie că e târfă, ea și tot neamul ei, pentru că înainte de casătorie, cu peste 25 de ani în urmă ea a avut o aventură cu cineva și el zice că nu poate trece peste asta.Era mai demult o întrebare pe TPU, de ce pe barbați îi deranjează mai mult infidelitatea fizică și pe femei cea sentimentală.
Eu nu mi-am păstrat virginitatea din frică ci în primul rând din dorința ca Dumnezeu să fie bucuros că eu ascult ce spune El că e bine în Biblie.Am trăit împreună cu o foarte bună prietenă din copliărie durerea de a spera cu anii că totuși prietenul se va căsători cu ea, timp in care a făcut mai multe avorturi, dar n-a făcut-o.Nu cred că valoarea unei femei stă in himen ci că cea mai importantă identitae a ei este( dacă vrea) să fie fiica lui Dumnezeu. Voi mai scrie.

| ania a răspuns (pentru raluk27):

Nu cred că dacă cineva a făcut sex înainte de căsătorie e o nulitate, mai ales că am convingerea că dacă îţi ceri iertare lui Dumnezeu pentru păcatul sexual, El te iartă şi te priveşte ca înainte.O rudă foarte dragă mie a avut un prieten vreo 7 ani, a făcut şi un avort, apoi s+a reapropiat de Dumnezeu, şi+a cerut iertare de la Dumnezeu, apoi a renunţat şi la sex şi la prieten şi peste vreo 5 ani de abstinenţă l+a cunoscut pe soţul ei un tip credincios şi deosebit care a trecut peste trecutul ei, acum au 2 copii şi se înţeleg super şi sunt foarte fericiţi, nu+i reproşează nimic.
Am încredere că soţul nu mă va înşela nu pntru că el a fost primul pentru mine şi eu pentru el ci pentru că ştiu cât de mult îl iubeşte pe Dumnezeu şi cît e de important petnru el ca nu cumva să+l întristeze pe El într+o chestiune atât de importantă.
Eu nu vreau să stau să le păzesc pe fetele mele în relaţiile cu băieţii ci aşa cum au făcut şi părinţii mei să le transmit preincipiul de a aştepta, de dragul lui Dumnezeu până găsesc un băiat credincios, care să le placă şi care să şi doreacă şi el căsătoria.
Eu m+am căsătorit cu un băiat care ştiam că şi+a dăruit viaţa lui Dumnezeu, si EL e pe primul loc în viaţa lui, ştiind că atunci mă pot baza şi că nu va deveni bătăuş sau beţiv.
Trăiesc pe pielea mea efectele libertăţii sexuale în care trăim.De aia sunt 70.000 de copii în orfelinate în România.Eu am văzut lucrând ca asitent social saloane întregi de bebeluşi care plîngeau până se săturau care la 3 ore li se punea o sticluţă de mâncare sprijinită de o păturică ca să le curgă laptele în gură, iar la 11 luni aveau capul mare, corpul scheletic şi tot 3 kilograme.Printre ei, fiul meu mai mare, adoptiv.Mama lui naturală a avut, la 17 ani o experienţă frumoasă cu patronul ei, om căsătorit şi cu 2 copii şi care n+a vrut să ştie apoi de copil.Ea locuid cu mama ei care la rândul ei stătea în concubinaj cu cineva, n+a avut unde duce copilul, aşa că la 5 zile l+a lăsat la spital.E sfâşietor plânsul acelor copii părsiţi aproae zilnic la toate maternităţile din România.
Mama ultimilor 2 copii pe care i+am luat de la orfelinat, deşi era căsătorită ce+i drept cu unul cam beţiv, a avut o experienţă plăcută cu un alt tip, a făcut încă 2 copii, pe lângă primii 2 lăsaţi la soţ, apoi l-a părăsit că era şi beţiv şi bătăus, apoi a mai avut o experienţă plăcută cu altcineva şi încă o fetţă şi pe urmă a ajuns pe stradă cu toţi 3. Pootecţia copilului a internat+o pe ea şi pe cea mică la un centru maternal iar pe cei de 5 şi 6 ani la un orfelinat.E o durere imensă să te trezeşti la 5 ani la orfelinat, feiţa spune că n+a zos nimic, numa a plâns.Mama naturală ne mai sună câteodată şi ne mai spune ce experienţe frumoae are cu diverşi tipi încât eu il tachinez pe soţul meu că e singurul bărbat stabil din viaţa ei.Mi+a spus odată că se miră cum de niciunul nu rămâne cu ea pe termen lung, că încearcă cu fiecare să fe bine, e o persoană veselă amuzantă, face sex cu toţi.

| RAY a răspuns:

Toata viata sunt cazuri foarte rare atunci vorbim de iubire rationala o iubire mai unicata sa spun asa, este extrem de important ce anume vrea el de fapt, la varsta lui baieti vor doar sex asta e adevarul, o virgina valoreaza foarte mult, e aiurea sa stai cu cineva apoi sa te lase dupa 4 luni, eu te cred ca il iubesti in iubire nu durata conteaza lucru demonstrat stiintific si intensitatea iubiri, daca tu crezi ca esti pregatita e ok sa faci dragoste nu sex, desigur ca esti nehotarata e ceva uman asta, pana la urma vei ceda pentru ca suntem finte emotive de asta, doar sa te protejezi

as vrea sa contraargumenez ceva

nu este necesar ca acel baiat sa stie sa faca mancare, sa stie ce e un copil, sa calce haine etc e tanar are 18 ani asa e la inceput esti imatur viata ne maturiseaza intre voi nici nu se pune discuta de copii sau stat impreuna voi traiti o iubire impreuna e extrem de frumoasa e unicata iubirea asta in adolecenta, chesti ca alea scrie de ywar se invata si le cam cunosti pe la 25-30 de ani, normal ca va veti proteja desigur,traieste clipa ca doar conteaza cu toti facem greseli tu te temi ca faci o greseala ca te va lasa/dezamagi, cu toti avem frici, nimic nu-i garantat in viat doar moartea atat, atunci de ce traim cu frici si daca te va lasa vei invata ceva si daca nu poate va vi minunat sa o mai faceti iar impreuna, viata e prea complexa sa o definim simplu e prea diversa plina de frici dar trebuie sa gandim rational mereu

| corbulalbrosu a răspuns:

Fa exact ceea ce te indeamna inima. Esti la varsta la care inceperea vietii sexuale este considerata ca fiind perfecta, normal sa se produca in conditii optime. In privinta viitorului nu are rost sa-ti faci probleme, traieste clipa. Multa sanatate.

| sofisis a răspuns:

Deci, in 4 luni nu ai cum sa afirmi ca "il iubesc si pentru ca mi a demonstrat ca ma iubeste cu adevarat si a fost mereu acolo langa mine". Zici ca esti copil de 12 ani pentru care o relatie de 4 luni e deja relatie super, mega, extra stabila. Serios acum!

In alta ordine de idei, a te simti pregatita sa faci sex inseamna sa nu iti pese ce se intampla a doua zi. Eu mereu spun ca sex faci PENTRU TINE nu pentru partener. Esti pregatit in momentul in care chiar nu conteaza daca mai esti sau nu a doua zi cu persoana respectiva si inseamna ca ai curajul sa iti sustii decizia in fata viitorului iubit, in caz ca iti reproseaza chestia asta. A fi pregatita inseamna a nu-ti afecta psihicul dupa. Nu e lege ca trebuie musai sa existe super mare iubire mereu. Uneori e de ajuns sa fie o atractie, un moment, o stare. Si pentru ca esti pregatit, nu regreti.
Parerea mea insa e ca tu iti pui mult prea multe intrebari legate de problema asta. E posibil ca de fapt, sa crezi doar ca esti pregatita si sa nu fii.

| ywar a răspuns:

La 18 ani tu spui ca el are experienta... Experienta in ce? In decalotat penisul pe jumatate, in ce? Sau nu il are decalotat? Ma scuzi, a intrat si el in categoria barbatei cu pu..lica si perisor ras si frizat. In marea voastra prostie voi credeti ca putoii astia de se cred masculi feroci au si sange in instalatie. Sa iti spun eu ce inseamna sa aiba experienta - dar de viata, de asta data? E in stare sa hraneasca 2 membrii ai unei posibile viitoare familii? E in stare sa se trezeasca in miezul noptii si sa schimbe scutecul bebelului? E in stare sa-si calce propriile haine? (camasi, tricouri) E in stare sa faca de mancare de dimineata pentru tine si poate unu copil? E in stare sa munceasca 10 ore pe zi fara sa se vaite ca e rupt de oboseala si fara "perioade de pauza"? E in stare sa iti ofere o minima protectie? (nu cu pumnul pisi, cu casa!)? Daca ai raspuns bun la intrebarile de mai sus atunci mai discutam... M-am saturat de etichetele voastre pe care le puneti unor putoi cum ca ar fi experimentati.

| Mihaelaa98 explică (pentru ywar):

Ma refeream la faptul ca stie mai multe ca mine laughing in fine, ai perfecta dreptate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, mai ales pentru ca te muti. Si sincer in 4 luni sa poti vorbi de iubire... Oricum nu merita sa faci acest lucru si poate vei avea o relatie mult mai lunga cu altul si ti-ai dori sa nu fi facut asta cu el. Pe unii ii deranjeaza, pe altii nu. Altii iti reproseaza, te pot jigni din cauza asta. E mult prea devreme in 4 luni de relatie, parerea mea, mai ales ca tu pare ca nu simti ca esti pregatita pentru acest lucru

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Are 18 ani si foarte multa experienta, e un fel de Frank Sinatra ma gandesc. In fine, eu zic sa o faci, nu mai sta pe ganduri si lasa-te dusa de val, du-te sa te simti bine!

| Mario4658 a răspuns:

E o vorba din batrani....nu pleci cu "ea" in rai, asa ca...winking

| Alt a răspuns:

Traieste clipa! Nu iti programa nimic pentru ce va fi, daca va fi sa se intample se va intampla, fara sa-ti faci atatea planuri. Daca zici ca nu vei ramane cu el... eu stiu? Dar daca il iubesti, fa ce simti.