| BloodyBlade a întrebat:

Funda! Hey TPU! De mult timp nu v-am mai cerut sfatul dar iata ca si de data asta apelez la voihappy. Sunt suparata...Am aproape 15 ani(trec cls a8a) si m-am indragostit.Eu am mai avut o "relatie"(daca se poate numi asa deoarece sunt constienta de propria-mi varsta) cu un baiat mai mare(cu 3ani).L-am iubit mult si il voi iubi mereu(mai matur sau mai putin matur)A fost prima mea iubire, o dragoste puerila care nu se uita(stiti voi). Acum insa "a aparut in viata mea" un al baiat(are 15 ani trece in clasa a9a).Este cel mai bun prieten al meu, iar luni(1iulie,inainte sa plec la Timisoara la mama)am iesit pe afara cu el si m-a sarutat.De atunci am fost foarte "fericita", urmand ca vinerea asta sa ma intorc.Problema,insa,este ca ieri o fata s-a bagat in seama cu el si a inceput sa-l "linguseasca".Nu a vrut sa-mi spuna mai mult pe motiv ca s-ar lauda singur.Acea fata(cred,poate este doar in mintea mea complicata) vrea tot ceea ce am eu:anul trecut in cadrul unui proiect al scolii am avut o idee pe care a auzit-o si pe care a spus-o,desi stia ca voiam s-o propun eu,dupa ceva timp de "relatie" cu fostul a incepul sa-l "linguseasca" spunandu-i ca este frumos,dragut,draga, iubire, etc., iar acum din nou.Astazi,cand am vorbit cu el m-a intrebat daca sunt suparata pe el si i-am zis ca nu si ca nu pot vorbi la telefon fiindca am treaba(plangeam). Sunt trista si am plans mult in aceste 2 zile.Nu stiu ce sa mai cred, sunt doar o copila stiu, dar situatia asta ma copleseste.Voi ce credeti ca ar trebui sa fac? Orice sfat ma poate ajuta.Va multumesc mult!happy

Răspuns Câştigător
| Arkhasas a răspuns:

Te sperie concurenţa?!
Atunci nu mai juca.

3 răspunsuri:
| grab a răspuns:

E normal ce ti se intampla.
Ca sa fii sincera pana la capat spune-i baiatului ca nu esti oarba si vezi ce face colega ta si il rogi sa manifeste in relatia voastra acelasi respect cat ii acorzi tu macar.

Daca ii place si de aia si de tine sa aleaga pentru a fi bine la toata lumea, dar atentioneaza-l ca tu o cunosti pe aia foarte bine si apucaturile ei precum si lipsa de caracter propriu si nevoie de copiere, si sa nu ii fie de mirare ca atunci cand tu iti vei face un nou prieten, el tocmai va fi parasit de perversa ta prietena ca deja il vrea pe noul tau iubit.

Nu cred ca isi va dori sa se bage in cârd cu asa o nulitate de fata cum zici tu ca e "amica" ta.

Apropo, spune-i amicei tale ca de obicei te arunci de pe Vidraru fara coarda si te simti tare bine, vezi daca te intreaba cum: inspre lac sau inspre hau. happy

| Șurubelniță a răspuns:

Fata aceea face totul din gelozie, pur si simplu este invidioasa pe tine, are pitici pe creier, se vede intr-o cursa prosteasca cu tine unde incearca sa fie ea intotdeauna mai buna. Sfatul meu este sa nu o bagi in seama, sa-ti vezi de ale tale.
Sincer? Eu zic sa-i spui prietenului tau ce ai pe suflet. Eu zic sa-i spui, deoarece el inca este mic, iar baietii la 15 ani pot fi usor influentati de o fata cu vorbe dragute, pur si simplu asa sunt baietii la varsta aceasta.
Ei bine, daca doresti sa ai o relatie cu acest baiat, va trebuie sa fii deschisa cu el si sa-i spui tot ceea ce te nemultumeste. Bineinteles, nu pe un ton de repros, unul normal, discutati normal despre orice.
Este bine ca el sa stie, deoarece asa cum am zis mai sus, poate sa fie usor impresionat de fata aceasta si sa te faca sa suferi prin diferite metode prin care el nici macar sa nu-si dea seama : sa vorbeasca cu el, sa-i scrie mesaje siropoase, etc etc.
Baietii sunt ca niste catelusi cu care trebuie sa ai rabdare si sa-i "dresezi".
Daca ii vei spune baiatului, sunt convins ca nu se va lasa impresionat de fata aceasta si va fi doar al tau. Bine, adevarul este ca poate nu o sa mearga din prima, dar nu trebuie sa te superi si sa-i dai papucii, ii mai repeti o data, si inca o data pana ii intra in cap.
Vrei sa fie doar al tau? Atunci fii in continuare si cea mai buna prietena a lui, pe langa faptul ca ii esti si iubita.

| Alinaaaxyz a răspuns:

Pai,daca pe tine te-a sarutat,pe tine te iubeste,intreaba-l daca are vreo treaba cu acea fata.du-te si tu la el, saruta-l, nu stiu, ca sa-l surprinzi, fa-l sa se indragosteasca de tine..Bafta.