| IonutSony a întrebat:

FUNDA.Ieri am facut dragoste cu prietena mea(cu prezervativ)si am ejaculat in prezervativ dar avand penisul in ea exista vreun risc?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Dacă ai verificat prezervativul DUPĂ actul sexual şi nu a fost rupt atunci NU există nici un risc.

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon ori prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca nu era spart prezervativul, nu exista nici un risc

Răspuns utilizator avertizat
| irrumator30 a răspuns:

Inainte sa folosesti ceva pentru prima oara citeste cu incredere instructiunile. Acolo ti se spune cum se foloseste in cele mai optime conditii, care sunt riscurile, si cum trebuie facut dupa.

Daca ati facut sex protejat si prezervativul nu s-a rupt sau nu era gaurit nu exista nici un risc.

Dati-i bataie mai departe!

| Elly7890 a răspuns:

Normal nu exista atata timp cat prezervativul nu era gaurit dar daca e folosit cum trebuie si e de calitate nu se intampla nimic! leu nu am patit nimic cu prezervativul 2 ani!