| DonMecanico a întrebat:

Funda, rog seriozitate, ACNEON! Doar pentru cei care au luat aceste pastile pentru fata (cosuri/puncte negre si altele ), pe prospect zice ca trebuie luate minim 8 saptamani ( 2 luni), eu le-am folosit luand in fiecare zii cate -o pastila, am terminat prima luna terminandu-se toata cutia (30 pastile ) si fata mea era curata de numai vazusem acest lucru de cand aveam 12 ani., m-am bucurat atat de tare de fata mea si eram mandru incat, atunci in perioada aia numai aveam bani sa-mi cumpar si a-2-a cutie si n-am avut de unde, dupa 2 saptamani au inceput iar sa-mi apara cosuri sad si cu timpul sa se transforme in acnee, a-3-a saptamana dupa ce numai luasem pastilele, am facut rost de bani si m-am dus sa-mi i-au o cutie, dupa prima saptamana luata incepuse sa dispara, acum sunt la a-3-a saptamana si parca as avea fata plina de cosuri :-s, mai am inca o saptamana de luat si nu stiu ce sa fac, ca de data asta vad ca nu-si mai face asa efectul, sa continui inca o luna ca poate ar da rezultate? voi ce spuneti, credeti ca voi scapa daca o sa mai i'au pastile pentru inca o luna? astept raspunsuri, funda!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU te mai trata "după ureche", așa cum ai auzit de la unul sau altul ( ori ai citit pe diverse site-uri )!

Chiar dacă e vorba de "o simplă cremă pentru coşuri", este NECESAR să-ți fie prescrisă de MEDIC și să fie adecvată afecțiunii pe care o ai!

NU te ajută cu nimic dacă încerci vreo 4-5 creme și NU obți nici un efect pozitiv!

TREBUIE identificat tipul de acnee și cauza acesteia - vezi detalii la linkul :
http://www.tratament-acnee.ro/ce-este-acneea/4-11/tipuri-de-acnee.html

http://pasagera.ro/tipuri-de-acnee.html

http://www.spitalulcolentina.ro/......Derma8.pdf

http://dermatocosmetologie.blogspot.ro/......acnee.html

Pentru a determina cauzele care o produc sunt NECESARE diverse analize/investigații de laborator și consult de specialitate - vezi detalii la linkul :
http://healthy.kudika.ro/......itate.html

Poate fi vorba chiar de o INFECȚIE cu stafilococ auriu, care este destul de GRAVĂ și greu de tratat - vezi detalii la linkul :
http://www.cugetliber.ro/......uriu-62077

SPER că, după ce vei citi informațiile de la linkurile anterioare, vei MERGE la medic pentru analize/investigații suplimentare și pentru tratamentul adecvat!

Nu te mai lua după diverse „indicații" date de copilași de 12-18 anișori ( majoritari pe acest site )!

Toate cele bune.

| DonMecanico explică (pentru bursuc001):

Am fost si la medic de atatea ori, ma refer ca am fost la dermatologie degeaba, eu n-am zis de nici-o crema, si de niste pastile

| bursuc001 a răspuns (pentru DonMecanico):

Din păcate, nu ai fost la un medic serios.
Înainte de a se prescrie orice tratament antiacneic, ar fi TREBUIT să-ţi recomande o serie de analize ( indicate de mine la linkul de mai sus ).

Mergi la ALT dermatolog!

Iar mai sus mă refeream şi la creme având în vedere întrebarea ta anterioară, despre Crema Avon Planet Spa...

Ştiu că Acneon sunt comprimate - vezi Prospectul la linkul :
http://www.vitaplus.ro/produse/Piele,_par_si_unghii/653/Acneon

Oricum, suplimentele alimentare de acest gen şi remediile naturiste sunt ADJUVANTE în tratarea medicamentoasă a acneei.
Doar folosind aceste produse, FĂRĂ un tratament medicamentos adecvat, NU vei scăpa de acnee!

O zi frumoasă.

4 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Termina tratamentul si apoi du-te la dermatolog

| 69AnonimuS69 a răspuns:

E aiurea sa iei medicamente de capul tau... SAU SA INTREBI PE UN SITE... Du-te la o farmacista sau la un doctor, de preferat dermatolog. Succes!