| anonim_4396 a întrebat:

Doresc seriozitate la aceasta intrebare, si as dori sa primesc un raspuns de la Bridgit sau cum o cheama pe o doamna de aici, care mi s-a parut de multe ori ca are raspunsuri foarte bune
Deci. de curand am fost la endocrinologie si am primit niste pastile[anticonceptionale] pentru problemele mele cu ovarele.Problema mea fiind menstruatia neregulata inca de cand am avut prima data, la 11 ani, iar acum am 17 ani.Neregulat insemnand o luna da, una nu,doua luni da,trei luni nu.[serios]. si s-a intamplat de multe ori sa am si de doua luni, sa am cate doua saptamani si asa mai departe.
Mi s-a recomandat sa iau a cincea zi cand imi vine, cate o pastile timp de doua zile, iar dupa trei luni sa ma opresc.Problema urmatoare e ca, dupa ce ca am dureri in partea pelvisului[trecem cu vederea] menstruatia, dupa ce iau pastilele, se opreste, iar dupa o saptamana imi vine iar.
Pastilele fac asta? [o intrebare prosteasca,dar eu cred ca e de la dereglarile mele. care poate sau inrautatit. nu stiu.], sa le mai iau si luna viitoare care e ultima? Sa iau si in a doua saptamana? Ce ma sfatuiti sa fac.
Va rog, cei care stiu, ca am vazut multi ca au cunostinte pe aici.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Cu plăcere!

Să înţeleg că, tu chiar ai luat "cate o pastilă timp de doua zile, începând cu a cincea zi" de CM?
Deci, DOAR 2 zile pe lună?

În acest caz, nici nu e de mirare că ai avut acele simptome/manifestări sad

TREBUIA să le iei aşa cum scrie în Prospect!

Acum, când vei avea menstruaţia ( normală ), să începi să le iei CORECT ( timp de 3-6 luni ) : prima tabletă ( dintr-o cutie NOUĂ ) o iei în PRIMA zi de menstruaţie şi CONTINUI să iei toate tabletele din cutie ( cele 21 de tablete ) - le iei în fiecare zi la aceeaşi oră, preferabil seara ( între orele 20-22 ).
Apoi faci o pauză de 7 zile ( în care ar trebui să ai menstruaţia ), iar în a 8-a zi începi o cutie/folie nouă...

13 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cred ca ar fi cazul sa ceri parerea medicului care ti-a prescris acel tratament, daca nu esti convinsa ca tratamentul nu da randament, ar fi bine sa ceri parerea altui medic.
Este mult mai indicat decat sa ne dam noi cu presupusul.
Este in joc viata si sanatatea ta.
O zi frumoasa sa aihappy

| Ramona852 a răspuns (pentru caramela):

Multumesc, doar ca. doctorul care mi-a dat tratamentul a fost un endocrinolog si am avut trimitere de la doctorul de familie. iar endocrinologul se uita la mine ceva gen "poftim, nu-mi dai nici un ban?". Familia mea nu are o situatie prea buna in legatura cu banii sad deci. nu cred ca fac ceva fara bani sad abia mi-a dat aceste pastile sa nu plec cu mana goala sad

| Ramona852 a răspuns (pentru caramela):

Multumesc oricum pentru ajutor

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cred că vrei să te referi la d-na. "@Brigaela" :)
Eventual, îi poţi trimite un mesaj privat :
http://www.tpu.ro/utilizator/wgem

Oricum, am să-ţi exprim şi eu punctul de vedere;)

NU ai precizat denumirea acelor tablete!
Oricum, având în vedere schema de administrare, NU cred că ţi s-au prescris AC!

Pot fi multe alte variante de medicamente, aşa că, PRECIZEAZĂ denumirea exactă a acestora, apoi vedem dacă aspectele menţionate de tine sunt reacţii ADVERSE la acele pastile!

Toate cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Precizează, eventual, şi DIAGNOSTICUL pus de medic...

| Ramona852 a răspuns (pentru bursuc001):

Buna, multumesc pentru raspuns a..tot ce mi-a spus medicul a fost ca ovarele mele sunt "copile" si ii ia locul aceste pastile. mi-a dat o foaie cu numele acestor pastile, numele lor sunt " Microgynon" si cum sa le iau.

| bursuc001 a răspuns (pentru Ramona852):

Cu plăcere :)

Într-adevăr, Microgynon sunt AC.
Dar, probabil că ai GREŞIT când ai scris în întrebare că le iei "timp de doua zile" :(

Trebuie să le iei timp de 21 de zile ( până se termină cutia ) - sunt 21 de tablete într-o cutie/folie!
De asemenea, prima cutie ar fi fost indicat s-o începi în PRIMA zi de menstruaţie!
Totuşi, este posibil s-o începi şi în zilele 2-5 ale CM.

"3. CUM SĂ UTILIZAŢI MICROGYNON
Utilizaţi întotdeauna Microgynon exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Contraceptivele orale combinate dacă sunt administrate corect au o rată de eşec de aproximativ 1% pe an. Aceasta rată de eşec poate să crească în cazul omiterii administrării sau a administrării necorespunzătoare.
Blisterul de Microgynon conţine 21 drajeuri. Pe blister, fiecare drajeu este marcat cu ziua săptămânii în care trebuie utilizat drajeul. Utilizaţi drajeul la aproximativ aceeaşi oră în fiecare zi, cu puţin lichid, dacă este necesar. Urmaţi în continuare direcţia indicată de săgeată până ce toate cele 21 drajeuri au fost utilizate.
În următoarele 7 zile nu utilizaţi nici un drajeu. Menstruaţia (sângerarea de întrerupere) trebuie să înceapă în timpul acestor 7 zile. De obicei, va începe în ziua 2-3 de la ultimul drajeu Microgynon. Începeţi următorul blister în a opta zi, chiar dacă sângerarea continuă. Aceasta înseamnă că veţi începe întotdeauna un nou blister în aceeaşi zi a săptămânii şi, de asemenea, că sângerarea de întrerupere va începe în aceeaşi zi, în fiecare lună.

Începerea primul blister Microgynon
- În cazul în care nu a fost utilizat nici un alt contraceptiv hormonal în ultima lună
Începeţi utilizarea Microgynon în prima zi a ciclului menstrual, considerată a fi prima zi de sângerare. Utilizaţi un drajeu marcat cu ziua respectivă a săptămânii. De exemplu, dacă menstruaţia începe vineri, utilizaţi drajeul marcat cu "vineri". Apoi urmaţi zilele în ordine. Microgynon va acţiona imediat, nu este necesar să utilizaţi o metodă contraceptivă suplimentară.
De asemenea, puteţi să începeţi în ziua 2-5 a ciclului, dar în acest caz asiguraţi-vă că utilizaţi o metodă contraceptivă suplimentară (metode de barieră) pentru primele 7 zile de administrare adrajeurilor din primul blister." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_4211_23.02.04.pdf?anmPage=973&ID=19435

În general, în timpul tratamentului cu AC, menstruaţia este mai SCURTĂ ( 1-3 zile ) şi sângerarea este mai redusă.

Sângerările neregulate sunt o reacţie adversă la AC, de aceea ai sângerat şi după terminarea menstrei - vezi detalii în Prospect...
De obicei, aceste reacţii adverse apar în primele 1-3 luni de administrare, până când organismul se "obişnuieşte" cu AC.

NU ai precizat dacă ai făcut o ecografie ovariană...
Oricum, tratamentul NU se întrerupe până nu termini a 3-a cutie!

Apoi, mergi iar la medic - PREFERABIL la ginecolog ( de data asta )!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Multă sănătate.

| Ramona852 a răspuns (pentru bursuc001):

Multumesc, eu am citit prospectul sad dar am luat asa cum mi-a spus doctorita. si am luat in luna iulie asa cum a spus si luna aceasta, acum ce fac? sa incep de luna viitoare asa cum scrie pe prospect?

| Ramona852 a răspuns (pentru bursuc001):

Multumesc, ai fost de mare ajutor ^^

| bursuc001 a răspuns (pentru Ramona852):

Cu plăcere happy

Multă sănătate.

| Ramona852 a răspuns (pentru bursuc001):

Multa sanatate si tie

| bursuc001 a răspuns (pentru Ramona852):

Mulţumescwinking

| bursuc001 a răspuns (pentru Ramona852):

Cu plăcere!

Să înţeleg că, tu chiar ai luat "cate o pastilă timp de doua zile, începând cu a cincea zi" de CM?
Deci, DOAR 2 zile pe lună?

În acest caz, nici nu e de mirare că ai avut acele simptome/manifestări sad

TREBUIA să le iei aşa cum scrie în Prospect!

Acum, când vei avea menstruaţia ( normală ), să începi să le iei CORECT ( timp de 3-6 luni ) : prima tabletă ( dintr-o cutie NOUĂ ) o iei în PRIMA zi de menstruaţie şi CONTINUI să iei toate tabletele din cutie ( cele 21 de tablete ) - le iei în fiecare zi la aceeaşi oră, preferabil seara ( între orele 20-22 ).
Apoi faci o pauză de 7 zile ( în care ar trebui să ai menstruaţia ), iar în a 8-a zi începi o cutie/folie nouă...

| Ramona852 a răspuns:

Stiu, stiu -,- dar eu am deja tratamentul si stiu ce diagnostic am.Tot ce doresc de pe TPU e o sugestie de orientare, sunt persoane aici care stiu.