| Vrajitor a întrebat:

Hai sa privim lumea de sus, bun o luam cu inceputul
- Ce dragoste exista intre 2 persoane la 11 ani?
- Cum poate un copil de 12 ani sa intre pe un site sa posteze o intrebare avand o curiozitate despre sex.
-Cum de fiecare fata ( aproape ) ramane insarcinata la o varsta de 14-16 ani?
- De ce iubirea parinte copil a disparut? cum isi poate lasa un parinte un copil de 12-14 ani in fata calculatorului pana tarziu nesupravegheat?
Oare dragoste adevarata a disparut? vad ca apare doar curiozitate copiilor de a intretine relatii sexuale si a fi in atentia "publicului" cu fraza ce va poate soca pe unii dintre voi " Buna ma numesc Alin/a si am facut sex, am 13 ani si sunt happy"

Va pot spune mie mi-a ranit inima Tom si Jerry la varsta de 13 ani. Si am iubit foarte mult fotbalul pana la 15.

Cum pot avea acesti copii tupeul de asi explica viata pe internet fara pic de frica?
Oare exista posibilitatea ca un copil din camera lui sa puna o intrebare despre sex la o varsta de 12 ani si insusi mama lui aflata in sufragerie la laptop sa ii raspunda, ba mai mult sa fie incurajat sa foloseasca prezervativul fara a stii cine este acea persoana.?
Tin sa anunt ca sunt total dezamagit de educatia primita a acestor copii.
Mi-ar fi rusine sa postez o intrebare la 12-3 ani ( cazuri de 11-9 ) despre sex, droguri, fund, pozitii, etc. Lucruri care iti schimba total modul de gandire, viata de zi cu zi, si mai mult pozitia sociala.
Ce parere aveti? exista totusi o explicatie happy?

Răspuns Câştigător
| Annim a răspuns:

In zilele noastre nimic nu-i mai important decit informatia, ei vor sa fie informati din timp despre sex relatii sexuale kamasutra bla bla bla inainte de 18 ani, le este frica sa nu ajunga la 18 si sa nu stie cum se face asta/ la 11 ani nu exista iubire e doar atractie, omul nu e in stare la asa virsta sa iubeasca nici chiar fetele(cu toate ca-s mai dezvoltate ca noi baietii) happy
Daca ai observat in grupurile de baieti noi respectam pe cei care au facut SEX cu vreo gagica happy. astfel si ei copii, odata ce, mai multi facut asta la 10 13 ani,, iseamna ca este ceva NORMAL. sex la 10 13 ani,. Cit despre nastere la fete, este doar vina lor. Au contact sexual la 14 ani cu baieti de la 18 in sus (ele de ei si sunt atrasi ) si in rezultat se nasc copii, de aceea nu sunt pentru intilniri la 14 ani fiindca fetele-s prostute,, si fac greseli Mari,, Si daca privim lumea de sus, este vorba de educatie, daca parintii nu-i permit unei fete sa se intilneasca cu unu cu 8 ani mai mare, este doar spre binele ei, Parintii daca ii dau o educatie corecta copilului el nu va face sex la 11 ani, si in fine, e doar vina parintilor si a curiozitatii.

17 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Explicatia sta in faptul ca parintii nu mai stiu sa fie parinti!
Cei mai multi sunt plecati din tara, isi lasa copiii care pe unde poate, intr-un fel pe acestia i-as putea absolvi de vina, dar n-o s-o fac!
Parintii ramasi in tara, sub ai caror ochi cresc acesti copii de 9, de 10, de 11 ani, au demisionat din meseria de parinti!
Indiferenti la nevoile copilului lor, il arunca in fata unui televizor, a unui calculator sau ii lasa "afara", multumiti ca au scapat de-o grija!
Inconstienti, nu se intereseaza de gandurile si nelinistile propriului copil, de framantarile lui personale, de prietenii lui, de nevoile lui, prefera sa ridice tonul decat sa incerce sa aiba o discutie deschisa cu acesta(!) sau se declara superincantati vazand copilul "cuminte", in camera lui, chiar daca acesta intreaba cele mai mari grozavenii pe TPU!
Copiii vorbesc intre ei, aud diverse de la cei mai mari, se grozavesc cu "cunostintele" lor in materie de sex, relatii, pozitii si orice altceva ti-ai mai putea imagina.
Lumea copiilor e o lume dura, jignirile si apostrofarile directe se tin lant, jocul pentru putere este cel mai important si daca sexul e cel care ii transforma in "lideri", sunt dispusi sa sacrifice ORICE!
Nu sunt informati, NU STIU sa se informeze, ma uit uneori cu mila la nelinistile unora, care ar fi putut fi rezolvate in trei cuvinte si-un click pe Google!
Ca la 11 ani ei "iubesc", sunt de vina filmele si muzica necontrolate si lipsite de monitorizarea atenta din partea parintilor, plus influenta anturajului, anturaj pe care tot parintii nu l-au verificat niciodata!
Ca la 12 ani are curiozitati despre sex, tot parintii sunt de blamat, sexualitatea se naste odata cu noi, dar fiecare lucru trebuie explicat la timpul lui si cu multa atentie, astfel incat sa nu provoace noi curiozitati! Cati parinti fac asta?
Ca fetele raman insarcinate la 14-16 ani, la fel, parintii care n-au stiut sa le educe corect, sa le transforme in persoane responsabile!
In aceste conditii, dragostea dintre parinti si copii devine un soi de fata morgana, apare si dispare, dar de fapt e inexistenta!
Exista si parinti care respecta viitoarea conditie de om a copilului lor si-i cresc si-i educa cu multa grija si raspundere, pentru ei am tot respectul!
Macar de-ar intelege toti cat este de vital sa faca acelasi lucru!
Pentru ca viitorul este pus in mainile acestor copii, inconstientii de azi vor deveni descreieratii de maine!
Unde crezi ca se va ajunge?!?

| Vrajitor explică (pentru greece12):

Haos happy

| greece12 a răspuns (pentru Vrajitor):

Esti optimist!

| anonim_4396 a răspuns (pentru greece12):

Nu stiu ce ai tu cu parinti laughing dar intr-o parte e vina lor intr-o parte e si vina curiozitatii, eu 1 nu am fost crescut de parinti ci de bunicii, care sunt mai rau ca niste parinti( adica pentru cine stie ) culcat la ora 9, facut teme fara tv pc alea alea, afara pana la ora 8, fara mers cu baietii afara si chestii din astea la tv daca una era cu decolteul prea mare schimba canalul si alte din astea, dar ce a fost de vina a fost curiozitatea, pai in ce scoala nu auzi ca zice *ba ce p** te uiti la mine* sau altu zice mama am fost cu 2 si am sarutato de numai pot ( sa nu zic ling) si de aici oricine vrea sa stie ce e aia ce e aialalta, pana la urma e si vina copiluluiwinking. intr-adevar sunt multi care nu le pasa de ce anume fac copii lor si alte din astea, dar sa ne gandim ca multe familii sunt facute doar din, copii mama si tata, la mine mama trebuia sa aiba 2 muncii ca sa ma intretina pe mine (la bunici) si pe fratii mei. deci de unde si pana unde sa mai aiba grija de mine, si cu scoala, aici in Italia de 4 ani de cand sunt nu a venit odata la scoala sa vada ce fac, pentru ca mi-a zis in fata vrei sa muncesti ca mine 13 14 ore pe zi nu te duce la scoala, vrei sa stai la birou si sai comanzi pe alti du-te termina o facultate si te doare in 14, deci faza e ca foarte mult conteaza copilul, indiferent de cum e parintele, deci nu e numai vina parintilor. daca copilul are ceva minte in bostarnac si ambitie poate sa treaca peste prostiile astea daca nu se opreste acolo, sper ca se intelege ceva, ciao
ps: sa inteleg ca eesti o pers foarte educata si a. m. d, dar langa tine presupun ca a fost mama tot timpu nu? pentru ca tatal eera cel care aducea painea in casa, si mama poate nu muncea, zic si eu, si nu zic cu rautatea ca sa intelegi happy

| Vrajitor explică (pentru greece12):

Realist

| greece12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai avut caine vreodata? Sa-l ai de mic, sa-l cresti tu, tu sa-i dai de mancare si tu sa-l educi!
Daca ai avut sau ai, atunci stii ca (,) cainele are caracterul celui cu care a crescut si langa care traieste, e oglinda lui.Nervos stapanul, nervos si cainele, calm stapanul, linistit si cainele...
Si, vorbim doar de un caine, un animal inteligent desi necuvantator!
Acum, hai sa trecem la oameni.
De ce un parinte n-ar putea sa-si transforme copilul in oglinda lui?
Creierul unui copil e o foaie nescrisa, e foarte important si extrem de primejdios ce anume va scrie acolo un tata si o mama! Copilul face ceea ce vede, ceea ce percepe si, daca nu e ajutat si indrumat, greselile abunda!
Cei 7 ani de acasa nu sunt o poveste ci o realitate si, in timp, incepe sa dispara din familia romaneasca!
Sunt mama, am doi copii.
Ce am spus despre ei, vezi aici:
http://www.tpu.ro/......aiat-daca/
Acasa, am crescut cam singura, ce am spus despre parintii mei, uite aici:
http://www.tpu.ro/......a-plin-de/

Imi cer scuze ca iti dau link-uri, nu obisnuiesc sa fac asa ceva, dar raspunsurile sunt extrem de clare si sincere.Si lungi.
Bineinteles ca inteleg punctul tau de vedere, dar poate ca mama ta se bazeaza pe acei 7 ani de acasa, la tine dau roade!
Si, crede-ma, nu copiii sunt de vina!

| lolly a răspuns:

Curiozitatea dicteaza aici. Daca copii afla, nu afla toti intentionat, daca aud un cuvant vor sa afle ce inseamna.

| toxik a răspuns:

Cand aveam varsta de 11-12 ani ma jucam in nisip, cu papusile si ma uitam la desene animate.Nu stiamk nici de calculator, nici de pozitii sexuale sau multe altele care le sunt daunatoare acestor copii.Nu pot spune ca acum sunt mare pentru ca am doar 17 ani.De vina sunt cei care ii influenteaza pe copii sa stea pe internet si in fata calculatorului in loc sa isi traiasca copilaria jucandu-se asa cum faceam unii dintre noi cand eram mici si nu stiam de calculator sau de telefon happy. Multele dintre intrebari postate pe TPU vin din partea celor de 11-14 ani.Peste cativa ani nici nu vreau sa-mi imaginez ce va fi. O sa avem si noi copii l randul nostru si sincer imi pare rau de ei pentru ca se vor maturiza prea devreme sad

| Dumnezău a răspuns:

1.Nu exista dragoste intre cele doua personaje, este o simpla relatie-epigon a majoritatii relatiilor din ziua de astazi, fara implicare sentimentala, inceputa doar pentru a nu parea singuratici/un-cool cei doi parteneri, sau pentru a urma niste trenduri sociale degenerate.
2.Simplu,de pe calculator. E benefic sa puna intrebari, trebuie sa fie constientizate riscurile relatiilor sexuale, atat pe termen lung, cat si pe termen scurt.(depresii din astea post-despartire, atat de des intalnite la adolescenti tampi)Initiativele astea trebuie incurajate.Si sexul este foarte promovat, si nu mai este demult un subiect tabu.
3.Iesi de aici cu generalizarile! E cretin sa spui asa ceva.Cred ca nici 40% din adolescentele intre 14-16 ani nu si-au inceput viata sexuala.Chiar si 40% e o suma cam trasa de coada, pentru ca, daca din 100 de fete, exista cinci curve, care o fac si pentru o napolitana cu orice darlau, asta nu inseamna ca toate adolescentele sunt curve penale.Desi exista cazuri, acestea se trag din prostie crasa, lipsa de informare, si lipsa de maturitate, dar sunt destul de izolate.
4.Aici nu e vorba de iubirea parinte-copil. Un parinte isi poate iubi un copil chiar daca il lasa si 8-9 ore pe calculator. Daca il iubesti pe prunc, asta nu inseamna ca trebuie sa il tii in cosulet pana la pubertate, si sa il alinti ca pe un pisoi; lasa-l sa se descruce singur, sa aleaga pentru sine, si daca face alegeri nasoale, sa sufere consecintele.Personal,eu sunt adeptul unei relatii parinte-copil, rece si sobra, lipsita de dulcegariile care ma fac sa vomit.
5. Dragostea adevarata nici nu exista, e utopie. Exista doar atractie, si nevoia de a fi aproape de cineva, pentru ca exercita asupra ta o pasiunea.Pana si ideologia de dragoste adevarata, de tipul Romeo-Julieta, este cretina, si nu duce la nimic bun, decat la melodrama retarda, si timp pierdut.Partea cu atentia publicului este pur cretinism.Multi pustani din ziua de azi se americanizeaza iremediabil, si vor popularitate si recunoastere din partea gloatei lor.Gloata,care mereu este la fel, sau chiar mai proasta, decat cel mai mediocru exponent al ei. Ei, prin intretinerea relatiilor sexuale de la 14-15 ani, sau relatii asa-zis sentimentale de la 10 ani, cred ca sunt maturi, dar asemenea acte, dau dovada de foarte multa imaturitate, si prostie.Asta este un trend social, general, de alienare si hedonizare ireversibila a omului, si nu se poate face nimic, chiar daca efortul e titanic.
6.Eu am 16 ani, si inca imi mai plac Tom si Jerry.Si iubesc baschetul, ca fotbalul nu-mi place asa mult.Si acum, dracii se uita la desene, joaca pe maidane turca sau miuta, dar li s-a nascut o noua prioritate principala.
7.Nu e neaparat vorba de tupeu. Specia asta de om se numeste curva de atentie, tradus mot-a-mot, din engleza.Sunt pustani si pipite care vor cu orice pret atentia, chiar daca asta vine de pe internet.
8. Exista. E de rau, doar daca acel individ/individa de 12 ani si intentioneaza sa faca sex, chiar si protejat, pentru ca ofera un model total prost si imoral celor din jur. Daca intreaba doar de curiozitate, pentru a se preveni, pentru 5-6 ani mai tarziu, nu vad unde este problema.
9.Mai mult decat educatia, ii influenteaza prost anturajul.Heck,unii nici educatie nu primesc, ca parintii sunt ocupati de la 9 la 20 cu munca, atunci cand ajung acasa, n-au nicio treaba cu feciorul, sunt stresati, si cercul vicios isi mareste diametrul.Aici iarasi e de vina societatea, alaturi de constrangerile si degenerarile ei.
10.Aceste intrebari se nasc din curiozitate, si din lipsa de comunicare.Treaba cu pozitiile nu mai tine de curiozitate, acolo deja se naste o minte cvasi-murdara, cu gandul doar la placeri carnale si inovatii sexuale, dar nu vad de ce un adolescent n-ar trebui sa se intereseze despre sex si droguri, sa se fereasca de drogurile daunatoare, de relatii sentimentale/sexuale esuate/inconstiente.

Explicatia sta in mai multi factori, in aceasta ordine: societatea, influentabilitate si prostia adolescentului de secol XXI, anturajul-de multe ori nociv, lipsa de implicare a parintilor, lipsa de informare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Nu ești normal, să moară Cheeta.hypnotized

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce, pentru ca scriu mult? Am timp, nu-i bai, ca de-acum mai pot sa dau si un raspuns doua pe TPU, ca am scapat de teste, si am intrat in saptamana scoalara letargica si anosta.

Daca crezi ca aici scriu mult, n-ai vrea sa vezi ce fac, cand raman fara curent, am bere in frigider, si cerneala in stilou...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

O arzi old-school, cu stilou și călimară. E șmecher așa, conferă un aer aparte operei. Dar e mai practic un word doc. Mi-am vândut sufletul Diavolului, știu...

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

E mai smecher cu stilou si calimara; daca ar fi posibil, as scrie si cu pana, ca sa capat si mai mult rafinament intelectual.Nu stie ce aer confera operei, ca nu scriu pe manuscrisuri, scriu pe caiete, si gasesti sute de taieturi si ajustari.Merge mai bine pe mai multe praguri: mai intai, gandesti, preferabil in linsite, dupa, scrii pe foaie, ajustezi, scrii in Word, ajutezi, mai lasi mintea la odihnit un timp, reajustezi, dupa, trimiti totul la cineva care ingrijeste ce scriu unii, si ajusteaza el ce i se pare nepotrivit, si abia dupa aia, poti sa zici ca e complet.Cand scrii in Word, Diavolul te distrage de la activitatea nobila a scrisului, cu tot felul de patimi si pacate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Da, dar eu am o problemă, care degenerează într-un fix: nu suport să las mâzgălituri și ștersături și tăieturi pe foaie! Nu-s eu cea mai ordonată persoană din lume, dar, când e vorba de scris, nu îmi place, mă distrage să las tăieturi în urmă, mă deconcentrează, chiar și când e vorba de ciorna unei ciorne. În word e mai ușor, scrii ceva, nu îți convine un cuvânt/ frază/ virgulă, o ștergi, scrii alta în loc. Dacă ginești vreo urmă de potențial în idee, o poți scoate din contextul ăla, o salvezi în altă parte, și poți reveni asupra ei, atunci când se mai întâmplă să rămâi în pană de idei, să o rafinezi, să o introduci în alt context, într-un mod cât mai subtil. Sau poate fi chiar scânteia care urnește o altă operă, cine știe. Oricum, ce scriu acum, o fac doar de amorul artei, deși am fost îndemnat chiar din liceu să public... Eu-s genul mai tipicar, dacă nu mă rupe pe mine, mi se cam rupe de restul. Momentul în care-ți vine să te întrebi: sunt eu prea pretențios în așteptări sau sunt restul prea ușor impresionabili?
Scriam și eu înainte pe caiete, dar și atunci gândeam de zece ori înainte să pun pe foaie, ca să nu fiu nevoit să tai, cunoscând efectul...laughing Ehe, câte caiete am ars sau aruncat. Sau câte am pierdut și din word, nu le mai știu numărul.
La faza cu Diavolul ai dreptate, dar acolo Diavolul stă ascuns în altceva, ți-am explicat deja.laughing Aici deja totul depinde de chef, dacă sunt sictirit, automat voi fi distras mai ușor. Dacă sunt tripat pe bune pe umplut pagini, se scurge nisipul din clepsidră cât să torni o fundație, și nu-mi dau seama.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Bre, perfectionistule...Roma nu s-a construit intr-o zi! Cand lasi niste taieturi pe hartie cand scrii tu ceva, parca da alt aer, sa vada omul ca ai pe fiecare rand doua taieturi, si in locul taieturilor, ceva bun, arata ca ai muncit.Desigur,si mai epic e sa o dai la fix din prima, fara taietura. Daca e sa ma pui pe mine la un text Word de 10 pagini, zici ca l-a scris alta persoana, in interval de un an de la "piatra de fundatie" a textului, pana la definitivare, deci tot la hartie raman.Eu folosesc tehnici de evolutie treptata a ideii, sau plimbare in frig naprasnic/ploaie/viscol la 2 noaptea, ajuta mult astfel de plimbari nocturne, cel putin la mine, asa vin ideile. Oricum, nu degeaba am la caiete, antetul si subsolul unde sa pun eventuale stelute, care sa modifice ideea, deci nici caietul nu e asa de praf, mai ales ca e old-school.Esti poet, sau cum? Poa' te faci si versificator de rap, cine stie, poate descoperi potential.Eu-s genul analist, chiar daca nu ma rupe pe mine, stiu ce le place maselor, ca vorba alora de la AC/DC, money talks.Bine,si fans(girls) & recognition talks, in cazul asta.Asa,ca un sfat, doseste caietele in locuri bune, si nu arunca niciunul niciodata.Asa,si S.King isi aruncase primul manuscris de la Carrie(primul lui roman) la gunoi, il gasise nevasta-sa, si l-a indemnat sa scrie in continuare, ca ii placea. Orice punct mort la un moment dat, poate sa deschida niste noi drum, in special cand vine vorba de scris, si alte tipuri de arta. Cel mai bun mediu, fie ca esti sictirit, fie ca ai chef, e ala de liniste, ca ajuta la creatie.(de toate tipurile)

| IMC90 a răspuns:

- Nu se poate
- E de vina mass-media (si sistemul) care promoveaza sexualitatea de la varste fragede. Da o tura pe la un magazin (nu neaparat de fite) si ai sa ai o mare surpriza cum arata hainele fetitelor de 11-12 ani.

- Din prostie. Romania este o jungla, cine e destept supravietuieste cine nu... nu. Alea care raman bortoase de pe la varstele alea sunt doldora de prostie.
- Asa este construita societatea, sa n-ai timp sa tragi nici o rasina. S-a constatat ca oamenii care au timp liber incep sa GANDEASCA (hopa, pericol, nu e bine)
- Dragostea adevarata este o raritate, ceva gen un exemplu la 100 de ani. E legendara chiar
- Bravo, ai fost destept (fara gluma), dar erau alte vreumri, care-ti permiteau sa poti gandi.
- Copii din ziua de azi nu au creier, credeam ca am stabilit lucru asta. Creierul neantrenat este echivalentul unei bucati de branza.
- Da, exista aceasta posibilitate (fara ca cei 2 sa stie vreodata ca s-au intalnit pe net) dar iti dai seama care este probabilitatea sa se intample...
- Daca vorbim de droguri mai intai excludem iarba. Dar da, un copil de 12 ani nu are ce sa caute cu substantele langa el, se poate distra si fara.

Ti-am comentat fiecare afirmatie/intrebare/alineat

| SuNShiNe1947 a răspuns:

Lolly, ai mare dreptate. De ex: La scoala cineva zice "sperma". (sa zicem) Si copilu. logic vrea sa stie. isi face cont frumusel si intreaba! happy