| TacuGeaninaAndreea a întrebat:

Heeei. De curand mi-am inceput viata sexuala. Am facut-o pana acum de cateva ori cu iubitul meu si inca simt durere desi preludiul de dinaintea actului este destul e lung...el mi-a recomandat sa incercam fara prezervativ si sa folosesc anticonceptionale ca sa nu ma mai doara asa tare dar nu prea as vrea sa incerc... poate fi si din cauza ca mi-am inceput destul de tarziu viata sexuala? Adica am aproape 20 de ani

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu cine v-a spus ca actul sexual cu prezervativ v-ar durea dar este o mare minciuna. Cred ca baiatul din nestiinta spune asta, ori pentru ca nu are chef sa faca sex cu prezervativ, ceea ce este ingrijorator, ca sa nu spun iresponsabil, pentru ca anticonceptionalele au toate efecte secundare, unele chiar foarte grave si alea te afecteaza pe tine, nu pe el, de la dereglari hormonale, infertilitate, luat in greutate, pana la cancere.
Este nromal sa ai dureri cand incepeti sexul, trebuei sa aiba randare cu tine sa te umezesti foarte bine si sa fii relaxata si excitata. O excitare clitoridiana cu orgaasm, te-ar pregatii in totalitate pentru o parrida de sex, iar daca baiatul ala este destupat la minte, ar alege ca tu sa fii avut deja un orgasm clitoridian inainte de partida de sex in sine si in felul asta, partida nu numai ca nu mai este dureroasa, dar chiar te poti bcuura de ea.

Singura metoda de protectie care nu doare, nu musca, nu te mananca, nu te lasa insarcinata si te protejeaza de boli cu transmitere sexuala, este prezervativul!
Daca el nu a fost virgin, inseamna ca a mai avut sex si dupa cum prefera sexul fara prezervativ, eu as fii foarte sceptica, sa nu iei o boala cu tansmitere sexuala de la el, chiar adac nu are bube sau simptome, nu uita, SIDA, sifilisul...se mainifesta dupa 6 luni de la contaminare.
Eu nu as avea increde intr-un partener care nu vrea sa ma protejeze!
Cat priveste viata sexuala inceputa la 20 de ani, nu mi se pare deloc tarzie, este varsta ideala de fapt, cand esti deja adult si coapta la creier ca sa poti sa iei propriile decizii.
Totusi, ar trebui sa nu te increzi in ceea ce-ti spune baiatul, pentru ca el nu ramane insarcinat si nici nu-l doare daca are vreun avort, sa nu mai spund e riscul de infertilitate la care te supui, de modificari hormonale si cate si mai cate, prin cosumul de anticonceptionale.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vezi, raspunsurile d emai jos sunt date de barbati, care se pare ca vin si cinfirma din experinta ca sexul cu prezervativ nu doare si te asigur ei, ca nici nu musca sau dimineaza placerea, dar, te fereste de toate durerile de cap si de toate necazurile de la care va opriti ca sa va bucurati de sex.
Pune baiatul ala sa invete sa aiba rabdare cu tine, ca la noi, femeile, nu functioneaza asa, ne trebuie intre 5 si 15 min sa nerelaxam, umezim, excitam. In cazul tau, ca incepatoare, poate chiar 20 minute... deci, spune-i sa aiba rabdare cu penetrarea, durerea ta apare in 99% din cazuri din cauza lipsei de umezire vaginala si pregatire locala!

| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa intelegeti ca necesita o perioada destul de lunga in timp pentru ca procesul de alungire a fibrelor musculare din constitutia muschilor vaginali sa se definitiveze. Prezervativul usureaza penetrare si din acest motiv este indicata folosirea pana in momentul in care canalul din vaginul tau se va largi suficient de mult incat sa se potriveasca perfect, cum se spune sa se muleze precum o "manusa" pe organul partenerului. Dar si faptul ca ti-ai inceput viata sexuala destul de tarziu a influentat in mod negativ elasticitatea muschilor vaginali care cu trecerea timpului au devenit tot mai rigizi, deoarece cu trecerea timpului incet incet s-a pierdut din elasticitate avuta in tinerete. Preludiul lung si un lubrifiant de calitate poate fi un bun "aliat" al unui sex cat mai placut. Multa sanatate.

| mihai69 a răspuns:

Fără prezervativ te va durea și mai tare; nu are legătură cu vârsta de debut a vieții sexuale.
Mai degrabă cu faptul că nu ai încercat până acum să te joci singură pe-acolo, ca să îți cunoști corpul și să te obișnuiești cu manevrele prin „zonă".
Răbdarea și tandrețea sunt cheia.

| Emilian65 a răspuns:

Nu accepta sa faci sex neprotejat! Spune-i sa fie tandru cu tine cand te penetreaza.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Baiatul e ori smecher, ori prost. Tind sa cred ca e ceva din ambele.Sexul cu, sau fara prezervativ, nu va anula o durere.Insa pentru un barbat, sexul fara prezervativ este mult mai placut, asa ca baiatul a vrut sa te duca de nas.

| DarySiNimicMaiMult a răspuns:

Actul sexual cu prezervativ e mai usor si mai suportabil decat unul fara, mai ales ca tu esti la inceput.O sa dureze un timp acea durere, nu incerca sa grabesti lucrurile, dar daca dupa ceva timp nu trece ar trebui sa consulti un ginecolog.Si iubitul tau nu te poate obliga sa o faci fara prezervativ si sa iei aniconceptionale...El vrea sa-ti incuie capul cu prostii, tu nu ar trebui sa faci ce vrea el, faci doar ce vrei tu.Si varsta nu are nimic in legatura cu asta.Bafta!