| capone002 a întrebat:

Heeiii TPU! va rog ajutati-ma...sadimi este si jena sa intreb...( de ce ma mananca penisul de cateva zile dupa ce am avut ultimul contact sexual?

13 răspunsuri:
| LeontinAndrei a răspuns:

Ai intrat in contact cu o boala sexuala. Gogu a punctat bine cu acea crema, dar in caz de nu inceteaza mancarimea du-te la doctor.
Invatati sa folositi prezervativul, va apara de orice boala cu transmitere sexuala.

| GoguSteriade a răspuns:

Ai luat vreo boala, daca ai noroc e doar candida, daca n-ai, e ceva mai grav. Du-te la farmacie, ia un Clotrimazol si da-ti cateva zile cu crema asta pe penis.

| capone002 explică (pentru GoguSteriade):

Mersi frumos am sa incerc

| newarena1 a răspuns:

Poate te-ai infectat de vreo infectie venerica? trebuie la medic cit mai urgent ca sa nu fie mai grav

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca pe langa mancarimi ai mai observat si asa ceva :
-prurit accentuat
-inrosirea si inflamare
-depunere albicioasa si branzoasa pe gland
-mici bubite rosii pe gland (iritatii).
ai toate sansele sa te fi pricopsit cu o infectie micotica numita candida.
Clotrimazol, miconazol, se poate administra sub forma de crema (o aplicatie pe zi timp de 7 zile) sau ketoconazol, ce se administreaza oral (1 capsula pe zi timp de 5 zile). Ceea ce am spus eu sunt doar niste sfaturi, cele mai bune insa le gasesti la un medic de specialitate. Sanatate!

| Cornellp a răspuns (pentru anonim_4396):

Kenu, dar eu daca nu am avut nici un contact sexual(am 12 ani), dar am acele simptome ce trebuie sa fac?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cornellp):

Candidoza nu este o boala care se transmite neaparat pe cale sexuala. Candida exista pe tegumentele si mucoasele organismului. Candidoza apare atunci cand imunitatea organismului este dezechilibrata (diminuata). Flora saprofita de candida (care se gaseste in mod nomal in organism) se transforma intr-o flora patogena.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cornellp):

Faci exact ce i-am zis si lui...
Clotrimazol, miconazol, se poate administra sub forma de crema (o aplicatie pe zi timp de 7 zile) sau ketoconazol, ce se administreaza oral (1 capsula pe zi timp de 5 zile). Ceea ce am spus eu sunt doar niste sfaturi, cele mai bune insa le gasesti la un medic de specialitate.

| capone002 explică (pentru anonim_4396):

Nu inagara de asta nu mai am nic doar mancarimi si atatsad

| crissa20 a răspuns:

Ai folosit prezervativ?

| capone002 explică (pentru crissa20):

Normal ca am folosit prezervativ

| Cornellp a răspuns:

Ar trebui sa le spun parintilor, dar mi-e rusine oarecum

| kaynn a răspuns:

Ai luat o boala venerica de la tipa aia cu care te-ai culcat, iti sugerez sa mergi la un control dermatologic.