| sweetsweet123 a întrebat:

Hei, acum o luna am avut primul contact sexual. Nu a mers cum mi-am dorit deoarece nu eram suficient de lubrifiata. Prietenul meu a băgat penisul doar o singura data și m-a durut îngrozitor. Și n-am avut curajul sa continui. Dupa câteva ore mi-a curs sange. Credeți ca a doua oara când vom incerca mă va durea la fel de tare? Sau durerea va fi mai mica?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Incearca sa-i explici baiatului ca trebuie sa aiba grija de tine, sa te pregateasca, sa aveti un preludiu, unde tu sa fii perfect lubrefiata, ca penetrarea nu va mai fii dureroasa ci chiar placuta.
Opriti baietii sa mai sara pe voi cand au ei chef, cereti-le sa fie rabdatori si indraumati-i prin gesturi, daca princ uvinte nu puteti, sa va atinga acolo unde va face placere.
De exemplu, stimularea clitorisului si obtinerea unui orgasm clitoridian, este un preludiu excelent pentru o partida sexuala usoara si placuta, cu care ar trebui sa incepeti partida de sex.

| corbulalbrosu a răspuns:

Din nefericire pentru tine, raspunsul corect este un DA categoric. Pentru a intelege care este adevaratul motiv a tor ceea ce ti se intampla, cirteste cu atentie urmatoarele explicatii. Durerea extrem de puternica resimtita in momentul penetrarii vaginului NU s-a datorat faptului ca NU ai fost suficient de bine lubrifiata ci datorita faptului ca in mod absolut sigur niciodata nu ai practicat masturbarea intravaginala nici macar prin folosirea ''degeticii'' clasice. Trebuie sa afli ca din acest motiv senzatia resimtita in timpul primei penetrari, aproape intotdeauna (cu foarte rare exceptii), provoaca o durerea atroce care de cele mai multe ori este ....insuportabila. Insa trebuie precizat faptul ca intensitatea durerii resimtite poate fi foarte diferita de la o fata la alta, fiindca durerea este direct proportionala cu largimea lumenului vaginal existent din nastere si cu dezvoltarea fizica. Astfel reiese ca in cazul fetelor care niciodata NU au practicat masturbarea intravaginala prin "degetica" sau orice alta metoda care sa produca o largire chiar si mica a lumenului, acel vagin fiind inca "intact" si canalul vaginal este extrem de stramt (de 7-8 mm in diametru) si din acest motiv dezvirginarea (penetrarea) va fi intotdeauna de la foarte la extrem de dureroasa sau chiar insuportabila, deci si imposibila de a fi realizata. Durerea foarte intensa care se produce la prima incercare de penetrare se datoreaza faptului ca fibrele din muschii care formeaza vaginul, vor fi supusi unor intinderi continue, bruste, exagerate, mult peste limita lor de alungire. Intinderea fibrelor musculare va fi cu atat mai mare cu cat penisul este mai gros. Vaginul reprezinta un tub elastic care este constituit dintr-o insiruire de multe inele de muschi circulari suprapusi, care au o anumita lungime bine definita. Indiferent de cat timp ar dura preludiul (pregatirea vaginului pentru sex), sau de modul in care este executat preludiul, de cantitatea de lubrifiant folosit si cat de relaxata devine atat femeia, cat si vaginul ei si intreaga zona vulvara, lungimea fibrelor musculare care intra in constitutia muschilor vaginali vor ramane nemodificate, ramanand la fel de lungi si din acest motiv canalul vaginal ramane la fel de stramt si la fel de greu de penetrat. In momentul in care penisul este introdus fortat in acel canal foarte stramt, muschii fiind intinsi la extrem instantaneu si in mod brutal, va apare intotdeauna durerea in loc de placere si satisfactia sperata/dorita. In cazul in care aceste intinderi si reveniri repetate ale fibrelor musculare provocate de penetrarea ritmica a vaginului de catre penis mai multe minute, va provoca mereu febra musculara, exact la fel ca si cea care apare in cazul unui antrenament intens, de durata insa fara o incalzire prealabila. Intinderea fibrelor musculare la o anumita lungime finala va avea drept urmare o largire a canalului vaginal la o anumita dimensiune/largime, care ulterior se va mentine ramanand definitiva, dar acest lucru necesita o anumita durata in timp. Din acest motiv dupa sexul de dezvirginare se constata ca si urmatoarele contacte sexuale, (numarul este imposibil de precizat), la inceput vor fi uneori foarte dureroase, insa cu timpul treptat durerea va dispare si in locul ei se va instala placerea. Dupa dezvirginare este indicat sa se faca o pauza de cateva zile pana la data urmatorului contact sexual. In aceste zile singura solutie cu adevarat eficienta de a scapa de durere o poate reprezenta abstinenta. De obicei pentru a nu agrava si amplifica durerea aparuta dupa sexul de dezvirginare, este necesara o perioada de circa 2-4 zile de pauza/repaus in care sa se efectueze doar jocuri sexuale, petting, insa fara penetrare. De obicei urmatoarele acte sexuale imposibil de precizat numarul lor (5-7 chiar si 10) vor fi dureroase in mod diferit, insa disconfortul produs de sex se va diminua treptat pe parcursul primelor saptamani de activitate sexuala. Perioada si gradul de disconfort depinde atat de conformatia si dimensiunea vaginului tau cat si de dotarea partenerului de sex cat si a tandretii, modului in care acesta actioneaza de fiecare data. Multa sanatate!

| SkyPilot a răspuns:

Sunt cateva lucruri pe care le puteti face astfel incat sa nu doara atat de rau.
Deja stii despre lubrifiere. Contrar opiniei exprimate in polologhia semidocta de mai sus, lubrifierea este foarte importanta. Prietenul ar trebui sa iti ofere un preludiu lung in care sa se adreseze si "inimii" (sa iti si spuna cat de mult te place si ce simte pentru tine), poate sa iti faca si un pic de oral.
Tu trebuie sa incerci sa fii relaxata, asta ajuta foarte mult. Poate sa bei un pahar de vin alb sau de sampanie cu ceva timp inainte de penetrare.
Folosirea prezervativului poate ajuta pentru ca reduce frecarea.
Daca ti-a curs sange, se poate ca data viitoare sa fie mai mult loc pentru penetrare. Numai tu poti sti ce s-a intamplat acolo jos.

| sweetsweet123 explică:

Multumesc happy