| MylaSorana a întrebat:

Hei. am 14 ani, sunt din Bucuresti. prietenul meu are 15 ani si acum 2 luni mi a zis ca vrea sa facem dragoste. nu prea am vrut la incept dar acum o saptamana am acceptat. am mers sambata acasa la el si voiam sa facem dragoste. mi a zis sa ma dezbrac dar mi a fost cam rusine pentru ca nu am cine stie ce forme. ma rog, pana la urma am incercat dar dupa vreo 15 min a intrat peste noi sorsa de 13 ani pentru ca uitase sa incuie usa. m am simti foarte naspa si ea a zis ca daca nu ne despartim ii spune mamei lor care nu e de acord cu asta si dupa si mamei mele. mama nu ar avea nici o problema cu asta pentru ca daca eu m am simtit pregatita e ok si nu e un capat de tara daca nu mai sunt virgina, dar mama lui e foarte rea... ce ar trebui sa fac? imi e cam rusine sa i zic mamei de asta.

14 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Eu la 14 ani ma uitam dupa jucarii prin Cora si Carrefour. Ce e cu voi? Ce dragoste ma la 14 ani?straight face Tu realizezi ce faci?

| Vektor a răspuns (pentru Aasdfghj):

Noi la 14 ani ne pierdeam noptile jucand jocuri la internet caffe-uri, ziua la scoala ne povesteam filme si din cand in cand ne "jucam" cu fetele dandu-le cate o palma pe fund. iar astia se f. ca iepurii la varsta asta laughing

| Aasdfghj a răspuns (pentru Vektor):

Da adevaratlaughing generatia asta e batuta in cap dar urmatoarea o sa fie si mai si.happy

| Fatamuntilor a răspuns:

Tu pui problema usor gresit...Ti-a fost rusine de formele tale, dar nu si de faptul ca ati facut dragoste fara sa fiti pregatiti fizic, psihic si absolut fara nicio informatie.
Daca ati avut responsabilitatea acelei actiuni trebuie sa vi-o asumati si pe cea de a vorbi cu parintii.Separat si cat mai repede.Si sa va asumati consecintele.
Nu te-ai simtit pregatita, dar ai facut-o! Si zici ca nu mai esti virgina.
Pregateste=te pentru o discutie serioasa mama -fiica. Daca mama ta stie de prietenul tau, va mai usor.
O prietenie cu un persoana de sex opus nu rezuma la dragoste(si sex)

| MylaSorana explică (pentru Fatamuntilor):

Cum pnm sa vorbesc cu mama despre asta? nici gand..mai ales ca nici nu stie de el

| Alcyon a răspuns:

Te sfatuiesc sa renunti la astfel de activitati, pana nu-i prea tarziu. Ai idee ce inseamna un avort la varsta asta?! Ai putea sa mori. Si nu-mi spune c-o faceti protejat, fiindca nu exista protectie 100%. Prezervativul te protejeaza 98% DOAR daca e folosit corect (adica daca-l pui cum trebuie, nu se rupe, nu aluneca etc). Daca nu-i folosit corect, protectia scade la 75%, deci sunt sanse de 25% sa ramai gravida, cu tot cu prezervativ. In afara de asta, fetele care nu mai sunt virgine, sunt expuse la tot felul de afectiuni ginecologice, infectii vaginale (da, fetele ce-si incep devreme viata sexuala au toate sansele sa faca infectii vaginale mai tarziu), iritatii de la latex, BTS-uri. Ce te faci la varsta asta cu un copil? Te-ai gandit la asta?! Eu am cunoscut o femeie care a avut copil la 15 ani. A ajuns ca vai de lume. N-are unde sa se angajeze, fiindca nu si-a mai terminat liceul, n-are niciun fel de perspective, nimic. Vrei sa ajungi sa cersesti pe strazi?!

| pietrean a răspuns:

De ce sa-ti fie rusine? Rusinea mai mare a fost atunci cand un copil de 13 ani,v-a surprins asupra faptului,mai ales ca acest domnisor,nu a gasit cel mai potrivit moment sa faci ADEVARATA DRAGOSTE. El se pregatea doar sa faca SEX.
Ma indoiesc,ca la varstele voastre,sunteti atat de pregatiti,mai ale psihic,sa faceti acest pas.
Decat sa stati tot timpul cu teama in suflet,ca sora prietenului tau,le v-a spune mamelor voastre,mai bine, fiecare, va luati inima in dinti si separat vorbiti cu mamele.Dar ca sa nu le faceti un soc, cereti-le niste sfaturi pentru viata sexuala, ca sa le pregatiti cumva.
Trebuiesa va asumati, prostia pe care ati facut-o.Asta inseamna maturitate! Cine vrea sa-si inceapa viata sexuala,trebuie sa aiba asa ceva, sa aiba cunostinte de ginecologie, sexologie.Voi stiti cate ceva despre asa ceva?
Si ce este mai important, stiti despre protejare(prezervativ) impotriva unei sarcini nedorite, impotriva bolilor venerice?

| Mussette a răspuns:

Dragoste la 14 ani?! fi serioasa...sunteti curiosi; lasa sexul pe mai tarziu, macar 2 ani; dupa sex vei vrea de la toti baietii cu care vei fi, numai sex; candva am primit si eu sfatul asta si chiar am simtit ca-mi spune adevarul cine a zis asta: ca dc incepi viata sexuala, vei vrea mere asta. mai gandeste-te!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunde la santaj cu santaj. Daca nu are respectivul iubit suficiente metode ca sa isi santajeze surioara mai mica, inseamna ca nu traieste in aceeasi casa cu ea, asa ca dai papucii si cautati altul.

| HaHaGirl a răspuns:

Pfff se vede cat de pregatiti ati fost, acasa la el cu sor'sa in casa si cu usa deschisa, vrei sa stii ce ai de facut la 14 ani? Sa te pregatesti pentru examen nu sa te *** cu toti pustanii in calduri, daca unu iti zice ca vrea sa o faca cu tine tu nu trebuie sa pici in patul lui ca o catea in calduri, ''relatia'' asta a voastra nu o sa tina, mai bine renunti la el decat sa ti-o pui in cap pe masa, daca as fi in locul mamei tale ti-as face o morala de sa o tii minte toata viata, cum ca la 14 ani inca esti un copil si e mult prea devreme pentru asta, gandeste-te ca inconstienta asta a voastra poate sa duca in alta parte, la o eventuala sarcina, si nu vrei sa-i vezi reactia mamei tale cand va afla ca esti insarcinata, pune capat acestui joc prea periculos pentru voi si incearca sa te asiguri ca pustoaica de 13 ani isi tine gura iar atat mama ta cat si mama lui nu vor afla nimic.

| ZuzuMissy a răspuns:

Dar tea dezvirginat? daca spui ca o intrat sora lui in camera si va vazt

| HinataYuno a răspuns:

Man, voi sunteti batuti in cap. Eu am 15 ani, deci cam de varsta voastra... si nici nu ma gandesc la asta. Bine, e adevarat, am gandire de 19 ani, am trecut prin multe la viata mea. Voi nici nu stiti bine ce e aia ''sex'' si metode de protejare si o faceti. Nu puteti astepta si voi, macar pana la 17-18, subliniez macar si atunci e devreme... Nu sunt sfanta, dar ce faceti voi e o mare tampenie. In legatura cu sora, inca o dovada ca nu sunteti pregatiti, santajati-o si voi pe ea, e singura solutie.

| Georgiana205 a răspuns:

Doamne, ai 14 ani si tu deja ti-ai inceput viata sexuala?! Eu am 12 si abia ca imi place de un baiat. Frate cand ma gandesc ca la 14 ani niste copii la vremea asta fac sex.....imi vine sa ma dau cu capul de pereti.

| Meshyi a răspuns:

Dragoste la 14 ani?, eu zic mai bine să pui mâna pe o care! de dragoste ai timp toata viata!