| Vlad162 a întrebat:

Hei,am si eu o intrebare, o pun direct si nu intru in detalii.
Sunt baiat, am 17 ani la fel ca si prietena mea cu care sunt de 10 luni.Pana acum o aveam pe ea ca prioritate,adica o puneam in fata scolii si restul,dar ai mei si cativa prieteni mai apropiati mi-au zis sa ma apuc de scoala mai ales ca vine bacul la anul.
Asa ca am purtat o discutie cu ea despre asta,i-am zis ca nu stiu ce sa fac,ca trebuie sa ma pun pe invatat, si ea aproape ca incepuse sa planga zicandu-mi ca nu vrea sa ne despartim asa, ca ma iubeste si restul.
M-am tot gandit si i-am zis ca o iubesc si eu si ca incerc sa le echilibrez pe toate.
Dupa 2 zile,seara la telefon,ma suna sa imi spuna ca am avut dreptate cu ce ziceam,ca are prioritatile ei si ca vrea sa ne despartim,ca a luat o decizie.
Eu chiar nu vreau asta,pentru ca ne consideram oameni destuli de capabili sa avem si grija de scoala si de relatie.
Nu stiu de unde schimbarea asta brusca la ea,ca acum imi zice cu usurinta ca asta vrea, si acum cateva zile plangea ca nu vrea sa ne departim.
Cum s-o conving, ce sa-i zic si cum sa ma comport ca sa o fac sa se razgandeasca? Vreau raspunsuri ceva mai ample.
Apreciez orice parere.

8 răspunsuri:
| Alina0491 a răspuns:

Treba e ca tu i-ai prezentat aceasta situatie... gandeste-te cum i-a picat ei toate cele spuse de tine. Pate ea a luat aceasta decizie gandindu-se ca ar fi mai bine sa invatati nu pentru ca ea chiar isi doreste asta. Eu spun ca ar trebui sa aveti o dicutie serioasa. Daca va iubiti toate se vor rezolva. si crede-ma! Poti sa inveti si poti sa-ti iei si bacul chiar daca ai o iubita. Trebuie sa stii cum sa-ti imparti timpul. Bafta!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Vrei sa iubeasca un Prost si tu o Proasta, dragostea nu tine de foame, daca aveti bani sa-i invartiti cu furca nu mai aveti nevoie de Bac

| Oana92 a răspuns:

Cel mai probabil nu vrea sa-ti dea ocazia sa te desparti tu de ea. sau poate te iubeste atat de mult incat vrea sa-ti ofere sansa sa te concentrezi exclusiv pe scoala.

| raluk27 a răspuns:

Cred ca fata a avut o criza de personalitate, de orgoliu ( chestia ca " m-am gandit mai bine"= iti dau eu tie papucii, nu invers, desi in sinea ei nu isi doreste asta). Depinde si de modul in care i-ai spus ca ai vrea sa inveti mai mult. S-ar putea ca ea sa fi interpretat gresit. Parerea mea este ca relatia nu e pierduta definitiv. Explica-i ca e bine sa invatati mai mult, pentru a putea fi impreuna si a va continua relatia si la facultate. Apoi, ca in weekend vei fi numai "al ei", in felul asta revederea va fi mai placuta si nu va interveni monotonia. Foloseste-te de ideea unui viitor comun. E doar o chestiune de insistentawinking

| Violente a răspuns:

Gandeste-te ca tu ai luat primul aceasta decizie, gandeste-te ca tu ai pus-o primul pe ganduri. Femeile in 50% din cazuri isi fac propriile impresii si nu cred cuvantul barbatului. Probabil ea ti-a conceput parerea si faptul ca tu vrei sa te apuci serios de scoala ca un "jet" sa-i spun asa arogant. Dar din cate vad aceste 10 luni ar fi trebuit sa te fi cunoscut deja, sa stie cand minti si cand spui adevarul daca iti petreci timpul mereu cu ea. Eu zic sa fii tu insuti si sa te duci la fata sa ii spui exact ceea ce simti, sa faci tot ceea ce iti trece tie prin cap pentru a ii oferi o dispozitie buna si de a te vedea ca o sursa de fericire. Sa-i dai senzatia ca fara tine totul e nimic. Sper ca te-am putut ajuta!

| Bogdannnnnnnnnnnnnnn a răspuns:

Frate, fara suparare, dar daca pui o fata in fata viitorului tau atunci poate nu meriti sa faci nici facultateahappy. De fete o sa ai parte dar daca iti strici viitorul, greu il mai poti repara. Eu zic sa-ti vezi de treburile tale si ii explici ca vrei sa te ocupi de scoala, daca nu vrea sa inteleaga, bine daca vrea sa inteleaga iarasi bine. Si s-a terminat povesteahappy.

| pcobra a răspuns:

Eu cred ca nu e normal sa te lase atat de usor. Daca te lasa numai asa - nici n-ai fost important pentru ea. Poate a asteptat ea acel "ceva" pentru care sa-ti poata spune ca vrea sa va despartiti si in acest fel ea n-ar fi considerata vinovata.

| ioanandrei12 a răspuns:

Prietenas din ce observ i-ai zis ca vrei sa pui burta pe carte nu sa te desparti de ea, deci care i problema daca inveti si in acelasi timp iti continui relatia? stiu nu o sa mai ai timp asa de mult pentru iesiri dar totusi trebuie sa iei si pauze de la invatat si atunci le petreci cu ea. puteti sa si invatati impreuna la materiile de interes comun, poate asa aveti si mai multa tragere de inima.