| Vlad162 a întrebat:

Hei,am si eu o intrebare, o pun direct si nu intru in detalii.

Sunt baiat, am 17 ani la fel ca si prietena mea cu care sunt de 10 luni.Pana acum o aveam pe ea ca prioritate,adica o puneam in fata scolii si restul,dar ai mei si cativa prieteni mai apropiati mi-au zis sa ma apuc de scoala mai ales ca vine bacul la anul.

Asa ca am purtat o discutie cu ea despre asta, i-am zis ca nu stiu ce sa fac, ca trebuie sa ma pun pe invatat, si ea aproape ca incepuse sa planga zicandu-mi ca nu vrea sa ne despartim asa, ca ma iubeste si restul.

M-am tot gandit si i-am zis ca o iubesc si eu si ca incerc sa le echilibrez pe toate.

Dupa 2 zile,seara la telefon,ma suna sa imi spuna ca am avut dreptate cu ce ziceam,ca are prioritatile ei si ca vrea sa ne despartim,ca a luat o decizie.

Eu chiar nu vreau asta, pentru ca ne consideram oameni destuli de capabili sa avem si grija de scoala si de relatie.

Nu stiu de unde schimbarea asta brusca la ea, ca acum imi zice cu usurinta ca asta vrea, si acum cateva zile plangea ca nu vrea sa ne departim.

Cum s-o conving, ce sa-i zic si cum sa ma comport ca sa o fac sa se razgandeasca? Vreau raspunsuri ceva mai ample.

Apreciez orice parere.

7 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Pai greseala e undeva la mijloc. cine si de ce a pomenit de despartire? Nu se poate avea o relatie si sa mai faci si altceva pe langa?-invatat si alte activitati. Vorbeste cu ea si spune-i ca nu vreti sa va despartiti, doar ca o sa iti mai iei timp si pentru tine pentru a invata, si asa are si ea timp pentru acelasi lucru. S-a razgandit brusc pentru ca ai pus-o pe ganduri, pentru ca i-ai dat ideea asta. Pana la urma, ce nu e al tau nu il poti lua cu forta. Poate e bine sa luati o pauza, ca daca e sa fiti impreuna veti fi, indiferent de ce se intampla. Dar sunteti inca tineri, nu trebuie sa disperati din asta. O sa mai cunoasteti si alte persoane.

| Awesom a răspuns:

Un elev adevarat reuseste sa puna un echilibru intre viata sentimentala si scoala.Eu cand eram licean am reusit.Deci nu recomand sa te desparti de ea mai ales daca sustii ca o iubesti.Organizeaza-ti timpul de asa maniera incat sa impaci si capra si varza.Insa daca iti da verde, nu ai de ce sa te superi tu ai venit cu ideea de a va desparti si ea a luat initiativa.Deci prietene, esti la mana ei, despartirea voastra nu va fi de comun acord.Nu incerca sa o intorci din decizia ei.

| AlinPlaya a răspuns:

Salut. Incearca sa le imbini pe toate. Si scoala si prietena si tot. Nu renunta la ea. In schimb daca vezi ca ea tot nu are niciun gand de impacare nu sta dupa ea. Gaseste-ti propriile prioritati si mergi inainte. Ai grija.

| JulyStorm a răspuns:

Poate a realizat ca ai dreptate si a luat pe altcineva in vizor. Mie cam asa imi pare, privind de aici. Dar tu o cunosti mai bine decat noi si ar trebui sa iti poti raspunde singur. happy

| SummerxD a răspuns:

Pai uite si eu am prieten si este la fel dar trebuie sa ai grija de fiecare si de prietena ta si de scoala.Si ca sa te impaci cu ea ii poti zice sa va mai dati o sansa nu puteti strica o iubire pentru ceva ce se poate rezolva, va iubiti (asta in cazul in care chiar va iubiti ) de ce sa suferiti! pentru o nesuferita de scoala! Si ca sa nu mai ai probleme cu scoala, puneti ambitia si invata! Si vorbeste cu ea si spune-i sa fiti impreuna dar sa si invatati.Va intalniti 2 -3 ore si dupa aia puteti invata.Nu lasati ca dragostea sa va invinga chiar asa tare.Va intalniti vb la telefon pe mess seara dupa ce ati invatat.E simplu, si se poate daca chiar vreti sa fiti impreuna! Succes*

| adrianbarbaros a răspuns:

Buna!
Vorbeste cu ai tai spune-le ca daca iti dau sansa 2 saptamani sa le rezolvi pe toatea
1 nu te desparti de ea
2. aveti grija chiar daca este prima dragoste nu trebuie sa va comportati ca romeo si julieta
3 incepeti sa invatati!
4 cand ai timp liber petrecel cu ea

| Cristian_Costan_1989 a răspuns:

Fratele meu ia BAC-ul ca e jale fara el.Intra la facultate si acolo, crede-ma, daca vorbesti macar cu 2 fete pe zi tot o sa te alegi cu ceva la sfarsit de saptamana happy
Daca gagica aia s-a despartit asa repede de tine inseamna ca te-a iubit cum iubesc eu sa dau cu aspiratorul.
Pune mana si fa-ti un viitor.
Trimite-o pe tipa de unde a iesit si vezi-ti de treaba.Tu trebuie sa fii un boss, nu un cateluswinking
Alegerea e a ta, prietenii tai au dreptate.