| Vlad162 a întrebat:

Hei,am si eu o intrebare, o pun direct si nu intru in detalii.

Sunt baiat, am 17 ani la fel ca si prietena mea cu care sunt de 10 luni.Pana acum o aveam pe ea ca prioritate,adica o puneam in fata scolii si restul,dar ai mei si cativa prieteni mai apropiati mi-au zis sa ma apuc de scoala mai ales ca vine bacul la anul.

Asa ca am purtat o discutie cu ea despre asta,i-am zis ca nu stiu ce sa fac, ca trebuie sa ma pun pe invatat, si ea aproape ca incepuse sa planga zicandu-mi ca nu vrea sa ne despartim asa, ca ma iubeste si restul.

M-am tot gandit si i-am zis ca o iubesc si eu si ca incerc sa le echilibrez pe toate.

Dupa 2 zile,seara la telefon,ma suna sa imi spuna ca am avut dreptate cu ce ziceam,ca are prioritatile ei si ca vrea sa ne despartim,ca a luat o decizie.

Eu chiar nu vreau asta,pentru ca ne consideram oameni destuli de capabili sa avem si grija de scoala si de relatie.

Nu stiu de unde schimbarea asta brusca la ea, ca acum imi zice cu usurinta ca asta vrea, si acum cateva zile plangea ca nu vrea sa ne departim.

Cum s-o conving, ce sa-i zic si cum sa ma comport ca sa o fac sa se razgandeasca? Vreau raspunsuri ceva mai ample.

Apreciez orice parere.

7 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Se putea studia impreuna si le rezolvati pe amandoua!

| motherfuckerstyle a răspuns:

Care este legatura dintre invatat si prietena ta? te opreste ea intr-un fel?
Prima ta greseala a fost ca i-ai ascultat pe prietenii tai, adica nu are nici o noima ce au spus(ei si-au parasit prietenele doar pentru ca aveau de invatat?)
A doua greseala a fost ca i-ai spus un motiv de despartire stupid, sincer eu as fi crezut ca nu ma mai iubesti/te enervez/nu mai vrei sa ai nimic de-a face cu mine, daca as fi auzit motivul asta.
Foarte bine ti-a facut ca doar are si fata prioritatile ei/prietenele ei etc;
Tot ce poti sa faci e sa-i explici cat de idiot ai fost/ca pentru tine ea nu este un obstacol/inca este prioritatea ta nr. 1
In caz ca te refuza si nu vrea sa va mai impacati inseamna ca este prea ranita de ce i-ai spus sau si ea cauta motive de despartire.

| cosmin2344 a răspuns:

Ai stat tu si te-ai gandit bine ca o iubesti si tu...hmm,ce lucratura ti-a facut,si daca nu ma insel,cuvintele ei sunt exact din manualul ce a aparut pe internet,,cum sa faci sa recastigi iubirea pirduta,,aveam impresia k e doar o manipulare a mintii umane dar vad ca la tine a avut priza. iti spun ceva prieteneste, abia cand suntem pe pasul de a pierde ceva realizam ce mult inseamna pentru noi. nu-ti ramane decat ca, dupa ce vei lua bacalaureatul sa strangi bine diploma in brate si s-o saruti, ca oricum respectiva a disparut. esti fantastic, nu puteai sa-i oferi si ei o ora de iubire in fiecare zi din timpul tau pretios? indiferenta ei te va ucide..asa ne comportam cand avem impresia ca totul ni-se cuvine, ne simtim iubiti si credem ca putem face orice. ar fi bine sa inveti din greseli altfel vei fi condamnat sa le repeti. noroc bun

| LolaLollita a răspuns:

Puteti avea fiecare prioritatile voastre, dar fara a va desparti.
Poate ea asta a inteles din ce i-ai zis, ca vrei sa pui punct relatiei. Explica-i ca tu vrei doar sa te axezi mai mult pe invatat. Insa, spune-i si ca o vrei alaturi de tine si vrei sa ii fii alaturi in continuarebig grin

| Azµre a răspuns (pentru LolaLollita):

Odată ce s-au băgat alții în relație deja el a decăzut din ochii ei.
Ce treabă avea sula cu prefectura. La urma urmei, învăța se poate vedea și cu ea și așa mai departe. Nu trebuia el să se i-a după toți.
Acu a greșit, să repare!

| LolaLollita a răspuns (pentru Azµre):

Ai dreptate cu asta.

| Pearl01 a răspuns:

Pai nu inteleg de unde si pana unde, ca daca tu te pui sa inveti pentru scoala, trebuie sa te desparti de ea? Nu mi se pare normal sa reactioneze asa, adica scoala e scoala, trebuie sa inveti, sa faci teme si relatia ta cu ea e altceva. Ea probabil s-a simtit jicnita ca nu o mai pui pe primul loc. Acum depinde de cum i-ai spus si ce a inteles ea. Acum vrea sa-ti dea ea papucii, ca sa nu-i dai tu, ceva de genul. Ar trebuii sa mergi pe la ea si sa stai de vorba, explica-i mai clar, ca am impresia ca ea a inteles altceva. Intreab-o ce a inteles dupa toata discutia, ca sa stii cum sa-i explici. Spune-i ca de fapt tu nu i-ai spus ca trebuie sa va despartiti, doar pentru ca te pui pe invatat. Ca ea mereu va fi pe primul loc, insa ca trebuie sa inveti pentru bac ca e greu, sa te inteleaga si pe tine si sa-ti fie aproape pentru a trece cu bine. Pentru inceput ii poti spune ca poti invata si cu ea, adica sa te ajute si incet, incet s-o faci sa inteleaga ca este la fel de importanta, chiar daca inveti. Ai grija cum spui anumite lucruri, pentru ca altii nu inteleg de fapt ce vrei sa spui si interpreteaza. Ea s-o fi gandit, ca acum te inchizi in casa 5 luni sa inveti si nu mai ai cum sa te mai vezi cu ea, nu stiu. Du-te la ea si explica-i ce si cum si spune-i sa-ti fie alaturi, ca nu se va schimba nimic(poate faptul ca ai sa petreci 2-3 ore mai putin cu ea).