| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara TPU, sper sa mă ajutați.
Am o nelămurire, iau anticoncepționalele Belusha 24/4 de 4 luni. N-am uitat niciodată nici-o pastilă și le-am luat întotdeauna la aceeași oră. De obicei, după ce îmi venea menstruația așteptam mereu 7 zile să fiu sigura că efectul este maxim, dar luna aceasta am intretinut relații intime cu ejaculare interna din a 3-a zi a noului blister ( in timpul menstruației, dar nu sunt sigura dacă sângerările sunt doar spotting sau menstruație ). Puteți să mă lămuriți dacă, după 24 pastile active luate zilnic la aceeași ora, 4 zile placebo și începerea noului blister protectia e mereu maxima? Fără nevoia de a aștepta 7 zile după cele 4 zile placebo (pastilele fiind luate mereu la aceeași oră în fiecare zi)?
Dau funda,
mulțumesc anticipat pentru timpul dedicat pentru a-mi răspunde!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Protectia contraceptiva TOTALA s-a instalat inca din momentul administrarii celei de a 8-a pastile AC de pe PRIMUL BLISTER cu AC folosit, protectie care va ramane la cota maxima de 100% IN MOD PERMANENT in fiecare zi pe intreaga perioada a zilelor cate vor fi, adica in toate zilele 28/28 cat vor fi folosite aceste pastile AC. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Protectia este mereu maxima, chiar in perioada placebo. NU este deloc influentata de numarul apstilei. Tu pana acum asteptai 7 zile doar fiindca asa iti placea, nu exista nici o maximizare a efectului, nimeni niciodata nu a spus sau scris asa ceva si sunt convinsa ca nu aveai ncii o indicatie medicala in acest sens.

| Mad14Nicol a răspuns (pentru Brigaela):

Întrebarea mea e daca protectia este maxima la începerea următorului blister, adica după zilele placebo, fara a fii nevoie de a aștepta 7 zile ca în cazul în care uiți să iei o pastila activa.
Multumesc de răspuns!

| Brigaela a răspuns (pentru Mad14Nicol):

Protdctia este maxima pe toata durata administrarii daca le iei corect. Daca uiti o pastilă trebuie sa te protejezi pana dupa urmatoarea menstra

| MihaiNicu23 a răspuns:

In cazul acesta protectia este mereu maxima, ea nefiind influentata de numarul pastilelor.