| DeeaEma a întrebat:

Hei. As vrea sa știu dacă este adevărat ca poți pleca de acasă gen cu prietenul tău dacă ai 16 ani?
Am multe probleme în familie...
Și vreau sa plec. Știu ca este greu dar așa vrea sa știu dacă politia poate sa facă ceva sau familia?
El este major iar eu am 16 ani.
Și vrem ceva serios. Adică este deja.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu poti pleca de acasa fara consimtanantul parintilor decat dupa ce implinesti 18 ani deoarece conform legii doar din acel moment esti considerata ca ai devenit majora. Dupa ce devii majora poti face ceea ce doresti dar pana in acel moment se considera ca nu ai suficient discernamant si din acest motiv esti sub tutela parintilor care trebuie sa te ocroteasca, in caz contrar ei sunt trasi la raspundere in cazul in care ai pati ceva. Singura solutie poate fi o discutie serioasa cu parintii tai.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pana la 18 ani familia raspunde de tine si pot face o plangere la politie mai ales ca el e major.

| Darrina a răspuns:

Crezi că se merită să fugi de acasă pentru o simplă ceartă? Eu zic să te mai gândești când spui că este ceva serios, comportamentul unei persoane nu îl cunoști în câteva luni, 1 an, 2. Eu zic să stai acasă liniștită, să rezolvi divergențele cu ai tăi dacă ești fată deșteaptă. Pentru că baiatul acela nu se știe dacă va rămâne cu tine, însp familia sigur va rămâne, mereu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

nu poți până nu vei fi majoră. ai răbdare, plecând nu vei scăpa de probleme. și în plus, să ai grijă cu cine pleci, ești sigură că merită?

| eckblume a răspuns:

Nu poti pleca deoarece nu esti majora.Eu zic sa te mai gandesti.Parintii tai te-au adus pe lume si te-au crescut pana acum.

| Eduard196 a răspuns:

Nu poti pleca fara acordul parintilor ca esti minora iar el ei sa poate fi inchis. si daca a probleme in familie si de asta vrei sa pleci nu faci bine. sa nu ti faca si el probleme mai tarziu

| Devilgrim a răspuns:

Mai bine asteapta sau te grabesti pentru a lua o nota mare la biologie?
Eu zic ca esti mica.
PS: Scuze ca a sunat asa dar na trebuie sa-ti zica cinevawinking

| Sofia211 a răspuns:

Poti pleca, cunosc 2 cazuri care au plecat de la 16 ani. Noua lege permite tinerilor de 16 sa raspunda de ei, nu in totalitate insa in mare parte.De la 16 ani poti pleca de acasa fara accordul parintilor.De la 16 ani se considera ca ai cat de cat capul pe umeri!

| Aly95 a răspuns:

Eu zic sa nu te complici aiurea. "ceva serios" se poate duce pe apa sambetei intr-o clipa. Ti-o spun din proprie experienta..eram gata sa las tot si sa plec cu el (problemele cu mama m-au impulsionat atat de tare incat eram gata sa plec doar cu ce aveam pe mine). Si, ce sa vezi? Cand eram gata sa plec dupa o cearta strasnica, ma bazam pe el..Care el, culmea, nu m-a sprijinit deloc. din contra, incerca sa o dea "frumos" cum ca ar trebui sa ma mai gandesc..mai direct vroia sa-mi zica "stai fa acasa, n-ai ce cauta la mine". Eu m-am ars atunci pentru toata viata..bafta si tie ce sa zic. happy

| DeeaEma explică:

Familia mea nu este unita. Dacă bunica mea a ajuns sa mă înjure ca nu spăl vasele de mii de ori. Eu nu cred ca ați mai vrea sa stați în casa. Sa ajungi sa-ți cumpere persoana cu care ești intr-o relație... sa Îți cumpere ab...Mă scuzați ca vorbesc asa dar ăsta este adevărul. Mama este plecata...în alta tara. Tata. Divorțat.